باید بین ست های تمرینات قدرتی چقدر توقف کنیم؟ - مجله سلامتی عطارباشی

باید بین ست های تمرینات قدرتی چقدر توقف کنیم؟

چرا تمرین های قدرتی برایمان خوب هستند؟

وقتی خودتان به تنهایی و بدون راهنمای یک مربی ورزشی یا دریافت انگیزه از یک کلاس فیتنس ورزش می کنید ممکن است به سادگی دچار حواس پرتی شوید و بیش از حد بین تمرینات خود وقفه بیندازید. همچنین این احتمال وجود دارد که به اندازه کافی منتظر نمانید و خیلی سریع تمرین بعدی را شروع کنید که این می تواند به عضلاتتان آسیب جدی وارد کند. اینکه چه مقدار بین تمرین ها باید وقفه بگذارید بستگی به نوع تمرینی که می کنید دارد.

اگر تمرین تان قدرتی است، بهتر است تعداد تکرار ها را کم کنید و وزن را بالا ببرید که در چنین حالتی استراحت بیشتری بین ست ها لازم است؛ چیزی حدود یک تا دو دقیقه.

اگر برای افزایش مقاومت بدن ورزش می کنید باید تعداد تکرار حرکت را بالا ببرید و وزنه را کم کنید. برای چنین ورزش هایی بین ست ها نیازی به استراحت زیاد نیست و ۳۰ تا ۴۵ ثانیه کفایت می کند.

اینکه چقدر بین ست ها ورزش می کنید شاید به نظر زیاد مهم نیاید اما رعایت نکردن این فرمول می تواند کل ورزشتان را بهم بریزد. اگر برای مدت زمان طولانی استراحت کنید، عضلاتتان سرد می شوند و در خطر آسیب دیدگی قرار خواهید گرفت. به اندازه کافی استراحت نکردن نیز به همین اندازه بد است چون عضلات تان زمان کافی برای ریکاوری ندارند و به همین دلیل نمی توانند عملکرد مناسبی داشته باشند. سریعتر خسته می شوید و قادر نخواهید بود به هدفی که در نظر دارید برسید.

مقاله مرتبط :   معرفی پرطرفدارترین ورزشهای سال ۹۶

اگر می خواهید در مدت زمان کوتاهی ورزشتان را کامل کنید باید نوع ورزش را طوری انتخاب کنید که هر کدام یک گروه عضلانی را به کار بگیرند. برای مثال اولین تمرین شامل پاها می شود و تمرین بعد شامل عضلات بالا تنه. در چنین حالتی دیگر نیاز نیست بین تمرینات خود استراحت کنید.

اما اگر زمان لازم را دارید و می خواهید با وزنه ها کار کنید حتما قانونی که گفته شد را در نظر داشته باشید تا بیشترین بهره را از برنامه ورزشی خود دریافت کنید.

برای کاهش وزن با اندام متناسب، شما کدام روش را موثرتر می دانید؟ خودتان به تنهایی ورزش می کنید یا به کمک یک مربی ورزشی؟

منبع: دکتر کرمانی

نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.