دیابت

دیابت ریسک مریضی کلیه را افزایش می دهد!

ابتلا به بیماری کلیوی عاملی موثر در بروز دیابت

بیماری دیابت یا همان مرض قند از جمله شایع ترین بیماری ها در سر تا سر دنیا به شمار می آید؛ فرد مبتلا به دیابت در جذب و یا ذخیره سازی قند با مشکل مواجه خواهد بود. علل ابتلا به دیابت متفاوتند که از جمله می توان به عوامل ارثی و همچنین سبک زندگی اشاره کرد. اما به تازگی محققان به نتایج جدیدی در این باره دست یافته اند.

در حال حاضر متخصص ها می دانند که تصویر این مبحث صحیح هست و دیابت ریسک مریضی کلیه را افزایش میدهد. اما محققان مطالعه تازه از دانشگاه واشنگتن دریافته اند که اختلال در کارکرد کلیه توان دارد منتج به دیابت گردد. به گفته محققان، مواد زائد به اسم اوره رابطه دوسویه بین این دو مریضی دارد. اوره از تجزیه پروتئین غذا ایجاد می گردد. طبق معمول کلیه ها اوره را از خون حذف می کنند، اما کارکرد ضعیف کلیه ها توان دارد منتج به افزایش میزان اوره گردد.

۳ حدود ۹ درصد دارای افزایش میزان سطح اوره بودند که نشانه کاهش کارکرد کلیه هاست. مطالعه نمایش داد اشخاص دارای میزان بالا اوره ۲۳ درصد زیادتر در فراروی مبتلا شدن به دیابت در قیاس با اشخاص دارای میزان عادی اوره بودند. به گفته محققان، مریضی کلیه از مسیر افزایش میزان اوره، باعث افزایش ریسک دیابت می گردد. زمانیکه اوره به سبب بدکاری کلیه ها در خون تشکیل می گردد، مقاومت انسولین افزایش یافته و بنابراین ترشح انسولین دچار اختلال می گردد.

منبع: دکتر سلام


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.