درباره زایمان

۴ نکته مهم که باید درباره زایمان بدانید!

زایمان می‌تواند اتفاق استرس‌زا و ترسناکی برای بعضی از زنان باردار باشد. به همین دلیل است که مامای همراه زایمان به این مادران توصیه می‌شود و می‌تواند در طول دوران بارداری، در حین زایمان و پس از آن به مادر کمک کند. نکات مهمی که این افراد به مادران توصیه می‌کنند، عمدتا کاربردی هستند و کسب آشنایی با آن‌ها برای همه زنان باردار مفید است.

۱. زایمان را یک اتفاق ترسناک تلقی نکنید

بسیاری از زنان، حتی قبل از این‌که خودشان برای بچه‌دار شدن اقدام کنند، درد زایمان را در ذهن‌شان بزرگ‌ و بزرگ‌تر می‌کنند و اصطلاحا آن را تروماتیزه می‌سازند. این هراس غیرعادی معمولا از دوران نوجوانی آغاز می‌شود و همراه با فرد باقی می‌ماند. در نتیجه زایمان در ذهن بسیاری از زنان به‌عنوان یک روند طبیعی یا اتفاقی که متناسب با ظرفیت‌های بدن زنانه است، در نظر گرفته نمی‌شود و به یک اتفاق دردناک و عجیب‌وغریب تبدیل می‌گردد.

با این ‌حال، زایمان واقعا اتفاقی است که بدن زنانه متناسب با آن طراحی شده است و هورمون‌ها نقش مهمی در این متناسب‌سازی ایفا می‌کنند. همان‌طور که ما غذا می‌خوریم تا بدن از مواد مغذی برای تولید انرژی استفاده کند، هورمون‌های زنانه نیز به زایمان کمک می‌رسانند.

۲. ترس از زایمان می‌تواند هورمون‌های طبیعی مورد نیاز برای زایمان را سرکوب کند

اگر زنان باردار بیش از حد از زایمان بترسند، ترشح اندورفین و همچنین اکسیتوسین در بدن‌شان سرکوب می‌شود. در نتیجه سطح آدرنالین در بدن آنان بالاتر می‌رود و همین اتفاق، حفظ آرامش را برای زنان باردار به کار دشواری بدل می‌سازد. حیوان‌ها در جهان طبیعت، در صورت عدم دسترسی به محیط متناسب برای زایمان، این حالت طبیعی را به تاخیر می‌اندازند و متوقف می‌کنند. اگر زنان نیز احساس ناراحتی و ترس غیرعادی داشته باشند، زایمان را به تاخیر می‌اندازند.

۳. زایمان سریع و فوری انجام نمی‌شود

این مساله معمولا باعث تعجب افراد (خصوصا مردان) می‌شود، چون فکر می‌کنند که زایمان قرار است سریعا به پایان برسد. با این ‌حال، بدن زنان باید از منظر فیزیکی و بیولوژیکی تغییرات خاصی را سپری کند تا به مرحله زایمان برسد و همین روند به گذر زمان نیاز دارد.

۴. هیچ کس نمی‌تواند فرآیند زایمان را سریع‌تر کند

اصلا مهم نیست که چند پزشک متخصص یا ماما در کنار شما حضور داشته باشند، چون هیچ فردی نمی‌تواند کار خاصی در راستای تسریع فرآیند زایمان انجام بدهد. پذیرش این مساله می‌تواند برای بعضی از افراد سخت باشد، اما واقعیت دارد. با این‌حال، حضور همسر می‌تواند واقعا دلگرم‌کننده باشد و انرژی مثبتی به مادر بدهد.

منبع: سلامتیسم


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.