گل راسن تلخ

خواص دارویی و ویژگی های گل راسن تلخ

گل راسن تلخ یا “علف تلخ” گونه گیاهی گلدار علفی یکساله با ارتفاع حدود 60 سانتی متر از جنس Helenium در خانواده کاسنی (Asteraceae) بومی جنوب شرقی ایالات متحده و شمال مکزیک میباشد.
این گیاه اولین بار در سال 1953 در کوئینزلند (جنوب شرق کوئیزلند) یافت شد. برای 40 سال، هدف، ریشه کن کردن این گیاه بود. در سال 2002 ریشه کن کردن کامل این گیاه مورد انتقاد قرار گرفت. در حال حاضر جمعیت های محدودی از این گیاه وجود دارد که محافظت شده بوده و در زمینها آن تابلوهای هشدار نصب می شود.
ساقه های این گیاه صاف، مستقیم و در قسمتهای بالایی منشعب است. برگها متناوب، صاف، رشته مانند و بدون برگچه اند. گلها به صورت انتهایی و به قطر 2 سانتی متر هستند. گلهای شعای زرد رنگ بوده که گلهای دیسک را که به صورت فشرده قرار دارند، احاطه می کنند. دو واریته از این گونه وجود دارد که در یکی از آنها گلهای مرکزی زرد و در دیگر گلهای مرکزی قرمز – قهوه ای است.
بذرها 1 میلی متر طول داشته و قرمز- قهوه ای هستند. بذرها در حاشیه کرک دارند.
در شرایط مناسب ، عادت رشد گیاه به صورت بوته ای و متراکم است. با وجود این، وقتی با گیاهان دیگر مخلوط می شود، قابل تشخیص نیست. در این حالت گلهای تکی تولید می کند و ارتفاع خود بوته هم کم شده و به 5 سانتی متر می رسد.
این گیاه به آب و هوای گرم مناطق معتدل و یا نیمه استوایی نیاز دارد. میزان بارندگی نباید بیش از 1000 میلی متر در سال باشد و در حقیقت این گیاه به مناطق خشکتر سازگاری دارد. آب و هوای گرم مناطق استوایی برای این گیاه مناسب نیست.
علف تلخ به خاکهای ماسه ای و لومی و مناطق نیمه مرطوب نیاز دارد و معمولا در در مناطق جنگلی، زمینهای رها شده، چراگاه ها و زمینهای بایر رشد می کند. این گیاه سایه طولانی مدت را نمی تواند تحمل کند.
ترکیبات ثانویه این گیاه شامل سزکوئی ترپن لاکتونهای متعدد، pseudoguaianolides -2و مخلوطی از گوئینولید آلفا آرابینوپیرانوسیدها می شود.

گل راسن تلخ

خواص دارویی گل راسن تلخ

این گیاه ضد التهاب است و برای تمیز کردن بینی و خلط استفاده می شود. در حمام آب گرم در آب وان ریخته شده و برای کاهش آماس و تورم استفاده می شود.

تکثیر

تکثیر این گیاه با بذر صورت می گیرد. قسمت عمده ای از گها در طول بهار و تابستان تولید می شوند. این گونه می تواند در طی تنها 8 هفته تولید گل و بذر کند. بذرهای این گیاه خواب نداشته و برای جوانه زنی به نور نیاز دارد. بذرها می توانند در دامنه وسیعی از دما ها جوانه بزند. گلهای این گیاه معطر و هرمافرودیت بوده و توسط حشراتی مانند زنبور و پروانه گرده افشانی می شوند.
علف تلخ برای بسیاری از موجودات سمی است اما، به طور کلی در زمانهایی که مواد غذایی دیگر کمیاب شده باشد، برای چرای احشام استفاده می شود. در واقع، این گیاه یکی از گیاهان اصلی مرگ گوسفندان در ایالات جنوب شرقی است. وقتی که گاوهای شیرده از این گیاه چرا کنند شیر آنها تلخ و غیرقابل خوردن می شود. گاهی گفته می شود این شیرها سمی هستند.

منبع: نارگیل


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.