سرطان پوست

سرطان پوست با آزمایش خون دقیق تر تشخیص داده می شود!

دانشمندان استرالیایی آزمایش خون جدیدی را توسعه داده اند که امکان تشخیص زودهنگام ملانوم، بدخیم ترین نوع سرطان پوست را با دقت ۸۰ درصدی فراهم می کند.

ملانوم یا ملانوما (Melanoma) مرگبارترین و بدخیم ترین نوع سرطان پوست محسوب می شود. در سال ۲۰۱۵ حدود ۶۰ هزار نفر در سراسر جهان در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند. استرالیا، آمریکای شمالی و اروپا، از جمله مناطق درگیر با این بیماری هستند.

تشخیص زودهنگام ملانوم، شانس نجات بیماران را تا ۹۵ درصد افزایش می دهد، درحالیکه با پیشرفت بیماری، شانس بقای بیمار به کمتر از ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند.

دستاورد دانشمندان گروه تحقیقات ملانوم در دانشگاه ادیت کوان (استرالیا) در توسعه آزمایش خون جدید، به نجات جان هزاران بیمار کمک خواهد کرد.

آزمایش خون جدید موسوم به MelDX، از طریق شناسایی آنتی بادی هایی که بدن در مراحل اولیه بروز ملانوم تولید می کند، سرطان را تشخیص می دهد.

با انجام آزمایش خون روی ۱۰۴ بیمار مبتلا به ملانوم و ۱۰۵ فرد سالم، نشان داده شد که آزمایش MelDX قادر به تشخیص ملانوم با دقت ۸۱٫۵ درصد است. همچنین این آزمایش، بیماری سرطان را در ۷۹ درصد از بیماران به درستی تشخیص داد. نرخ مثبت کاذب (تشخیص اشتباه) در افراد سالم نیز ۱۶ درصد گزارش شد.

پائولین زانکر(Pauline Zaenker) ، از پژوهشگران حوزه سرطان تأکید کرد: تکیه بر نتایج بیوپسی در برخی موارد می تواند مشکل ساز باشد. علاوه بر احتمال بروز خطا و هزینه بر بودن، بیوپسی یک روش تهاجمی محسوب شده و مقداری از بافت پوست بیمار (۱cm*1cm) برداشته می شود.

زانکر خاطر نشان کرد: درحالیکه آزمایش خون جدید از دقت بالاتری نسبت به بیوپسی برای تشخیص ملانوم برخوردار است.

در ادامه تحقیقات، آزمایش خون MelDX در فاز بالینی و در یک دوره ۳ ساله مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت که درصورت موفقیت آمیز بودن نتایج، برای تشخیص سریع ملانوم مورد استفاده قرار می گیرد.

نتایج این مطالعه در مجله Oncotarget منتشر شد.

منبع: سیناپرس


نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.