حفظ سلامتی دانش‌آموزان

۷ راه حفظ سلامتی دانش‌آموزان در سال جدید

۱. به کودکان درباره شستن صحیح دست‌ها آموزش بدهید

شستن دست‌ها، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌تواند از گسترش بیماری در کلاس‌های مدرسه و هر مکان دیگری جلوگیری کند. با این‌حال، همه کودکان باید یاد بگیرند که شیوه صحیح برای شستن دست‌ها چه ویژگی‌هایی دارد و در چه موقعیت‌هایی نیز شستن دست‌ها ضروری می‌شود. موقعیت‌های ضروری بدین ترتیب هستند: پس از شستن بینی، پس از رفتن به توالت و پیش از خوردن غذا.
جدی گرفتن این نکات توسط کودکان می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش بدهد و در صورت مبتلا شدن آنان به بیماری، از مبتلا شدن دانش‌آموزان دیگر به بیماری‌ها جلوگیری کند.

۲. سیستم ایمنی خانواده را تقویت کنید

یکی دیگر از راه‌های مهم برای حفظ سلامتی کودکان و جلوگیری از مبتلا شدن آنان به بیماری‌ها در مدرسه، تقویت سیستم ایمنی آنان است. خواب کافی،‌ رژیم غذایی سالم، مدیریت استرس، ورزش منظم‌، تفریح سالم و شستن دست‌ها به‌صورت منظم،‌ از مهم‌ترین مسائلی هستند که در تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارند و خطر ابتلا به سرماخوردگی، آنفلوآنزا و دیگر بیماری‌ها را کاهش می‌دهند. در ضمن، دیگر اعضای خانواده نیز باید رعایت همین نکات را جدی بگیرند تا سیستم ایمنی خانواده به‌صورت دسته‌جمعی در وضعیت بهتری قرار بگیرد.

۳. عادت‌های بهداشتی مطلوب را به کودکان آموزش بدهید

آیا فرزندتان با عادت‌های بهداشتی صحیح و مطلوب برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی، آنفلوآنزا و دیگر بیماری‌ها آشنایی دارد؟‌ عادت‌های بهداشتی صحیح و مطلوب مانند دست نزدن به چشم‌ها یا شریک نشدن لیوان و ظرف غذا با دوستان، از مهم‌ترین نکاتی هستند که هر کودکی باید با آن‌‌ها آشنا باشند.

۴. کودکان باید الگوهای خواب صحیح داشته باشند

شما به‌عنوان والدین باید مطمئن شوید که فرزندتان به اندازه کافی می‌خوابد، چون خواب کافی و مطلوب جزو اصول حیاتی برای حفظ سلامتی کودکان است. خواب کافی و مطلوب نه‌تنها برای سلامت جسمانی و عاطفی کودک مهم است،‌ بلکه می‌تواند نقش مهمی در نحوه عملکرد او در مدرسه ایفا کند. کودکانی که الگوی خواب نادرستی دارند، عمدتا در ساعات مدرسه نمی‌توانند عملکرد مطلوبی از خودشان نشان بدهند.

۵. مراقب اضطراب و استرس در کودکان باشید

کودکان نیز مانند بزرگسالان در طول روز با موقعیت‌های استرس‌زای زیادی مواجه می‌شوند. مسائلی مانند تکالیف مدرسه، امتحانات و فشارهای اجتماعی، همگی مي‌توانند کودکان را شدیدا در معرض استرس قرار بدهند. مطالعات نشان داده‌اند که استرس و اضطراب می‌تواند اثرات منفی و مخربی بر سلامت کودکان داشته باشد و نمی‌توان این اثرات را ناچیز تلقی کرد. بنابراین، والدین باید بتوانند اضطراب و استرس را در کودکان تشخیص بدهند و اقدامات لازم را برای جلوگیری از این مشکلات انجام بدهند.

۶. کودکان قبل از رفتن به مدرسه باید صبحانه سالم بخورند

صبحانه واقعا مهم‌ترین وعده غذایی است و خصوصا برای دانش‌آموزان نیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. یک صبحانه متعادل که حاوی پروتئین‌های کم‌چرب و کربوهیدرات‌های پیچیده باشد، عملکرد مغز را به‌خوبی تقویت می‌کند و سطح انرژی بدن را طول روز به‌صورت پایدار نگه می‌دارد.

۷. میان‌وعده‌ها یا عصرانه‌های پس از مدرسه باید سالم باشند

کودکان معمولا پس از پایان ساعات مدرسه، ولع زیادی به خوردن پیدا می‌کنند. با این‌حال، والدین نباید کیفیت تغذیه‌ای میان‌وعده‌ها یا عصرانه‌های کودک را فدای خوراکی‌های ناسالم و مورد علاقه او کنند. درواقع، کودکان باید از سنین خردسالی طوری پرورش پیدا کنند که از خوراکی‌های ناسالم فاصله بگیرند.

منبع: سلامتیسم


نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.