درمان آسیب کبدی

کشف دارویی جدید برای درمان آسیب کبدی ناشی از چاقی

چاقی اغلب منجر به بروز بیماری کبد چرب غیرالکلی شده و تخمین زده می‌شود که ۶۴ میلیون نفر تنها در ایالات متحده به این بیماری مبتلا باشند. افراد مبتلا به فرم‌های شدیدتر این بیماری که استئاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH) نامیده می‌شود به التهاب و آسیب سلول‌های کبدی مبتلا هستند که می‌تواند منجر به جراحت کبد، سیروز و سرطان کبد شود. به غیر از کاهش وزن درمان دیگری برای این بیماری وجود ندارد.

مصرف غذاهای پرچرب و شیرین سبب التهاب در کبد می‌شود و بدن برای خنثی کردن این تهدید به ارسال سلول‌های ایمنی می‌پردازد. پاسخ ایمنی می‌تواند از کنترل خارج شده و سبب افزایش التهاب و آسیب بیشتر به کبد گردد. به تازگی محققان موفق به کشف دارویی به نام URMC-099 شدند که می‌تواند سبب بازگشت پاسخ ایمنی به سطوح طبیعی شود.

محققان مشاهده کردند که این دارو تعادل بین سلول‌های ایمنی و سلول‌های کبدی را بازگردانده و سبب معکوس شدن التهاب و جراحت کبد در موش‌هایی می‌شود که با رژیم غذایی سرشار از چربی، کلسترول و قند تغذیه شده‌اند.
این دارو بر روی حیوانات آزمایشگاهی به خوبی تحمل شده است و محققان درصدد هستند در تحقیقات بعدی اثر آن را بر روی انسان بررسی کنند.

 

منبع: .epezeshk.com


نویسنده مطلب:
One thought on “کشف دارویی جدید برای درمان آسیب کبدی ناشی از چاقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.