سرطان مثانه

ارتباط کمبود ویتامین D و سرطان مثانه

کمبود ویتامین D با سرطان مثانه مرتبط است.

در ایالات متحده ۴/۲ درصد مردان و زنان در معرض ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند. سرطان مثانه ۶/۴ درصد موارد جدید ابتلا به سرطان را شامل می شود و علت ۸/۲ درصد مرگ ناشی از سرطان است.
ویتامین D در برخی منابع غذایی مانند ماهی های چرب و روغن ماهی، محصولات لبنی، قارچ و زرده تخم مرغ یافت می شود. اما منابع غذایی به تنهایی قادر به تامین ویتامین D کافی نیستند. بدن در مواجهه با نور خورشید قادر به تولید این ویتامین است. مطالعات نشان دهنده ارتباط کمبود ویتامین D با بروز پوکی استخوان، اختلال شناختی، بیماری های قلبی – عروقی و … می باشند.

در یک پژوهش جدید هفت مطالعه ای که به بررسی ارتباط بین ویتامین D با سرطان مثانه پرداخته بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. تعداد شرکت کنندگان در هر مطالعه ۱۱۲۵-۱۱۲ نفر بود. در ۵ مطالعه سطح پایین ویتامین D با افزایش خطر سرطان مثانه مرتبط بود. همچنین سطوح بالاتر ویتامین D با بقا و نتایج بهتر در مبتلایان به سرطان مثانه مرتبط بود. بررسی سلول های مثانه نشان داد این سلول ها به ویتامین D پاسخ داده و می توانند سبب ساخت مقدار کافی ویتامین D به منظور ایجاد یک پاسخ ایمنی موضعی شوند. 

هرچند نیاز به انجام مطالعات بالینی بیشتر در این زمینه وجود دارد، به گفته محققان مطالعه فوق میزان پایین ویتامین D سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه می شود و تجویز مکمل ویتامین D می تواند یک راهکار پیشگیرانه ایمن و کم هزینه باشد.

منبع: epezeshk.com


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.