سه شنبه, اسفند ۱۲, ۱۳۹۹
خانه تغذیه و تناسب اندام ورزش های سنگین برای بانوان و مضرات آن

ورزش های سنگین برای بانوان و مضرات آن

بانوان کشورمان همیشه توانستند در عرصه‌های مختلف بدرخشند و موفق عمل کنند، از جمله ورزش. تیم‌های ملی بانوان کشور ما در رشته‌های مختلف مدال‌های رنگارنگ زیادی به دست آوردند و باعث افتخار ایران و ایرانی شدند. اما برخی از رشته‌های ماهیت بسیار سنگین و پیچیده‌ای دارند که باتوجه به سیستم بدنی بانوان، این رشته‌ها می‌توانند آسیب‌های شدید و جبران ناپذیری به آن‌ها وارد کند. علاوه بر این بدن بانوان به خودی خود قادر به ساخت حجم عضلانی زیادی نیستند و برای رسیدن به هدفی که در برخی از رشته‌های غیرالمپیکی وجود دارد، مجبور به استفاده از مواد و داروهای غیرمجاز خواهند شد.

ممکن است رشته‌های سنگین برای بانوان مشکل ایجاد کند
فریده شجاعی، نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال و کارشناس ورزش زنان کشورمان، در این رابطه اظهار داشت: من هم به عنوان یک خانم دوست دارم بانوان در هر رشته‌ای که می‌خواهند فعالیت کنند، اما بر اساس تحقیقاتی که از نظر فیزیولوژیکی در سازمان تربیت بدنی روی رشته‌های ورزشی مختلف انجام دادیم، رشته‌های سنگین ممکن است برای بانوان مشکل ایجاد کند. یک ورزشکار به ماهیت یک رشته که سنگین و قدرتی است نگاه نمی‌کند و فقط به علاقه، هدف و موفقیت در آن رشته فکر می‌کند.

او ادامه داد: رشته‌هایی مانند پاورلیفتینگ بسیار سنگین هستند و مشکلاتی را برای بانوان ایجاد می‌کنند. تقریباً ثابت شده ورزش‌های سنگین برای بانوان ضرر دارد اما وقتی این فعالیت‌ها در دنیا انجام می‌شود، یک ورزشکار به این مسائل توجه ندارد و می‌خواهد راه قهرمانی را طی کند.

شجاعی تاکید کرد: نمی‌دانم در کشور ما چقدر می‌توانیم روی این موضوع مانور دهیم، اینکه آیا سلامت ورزشگاه یا قهرمانی مهم است، یک تصمیم فراسازمانی است. باید به این موضوع دقیق بپردازیم، تا ببینیم کدام در اولویت قرار می‌گیرد و به آن توجه داشته باشیم. قطعی نمی‌گویم اما خود من زمانی که هاشمی‌طبا خواست روی رشته فوتبال تحقیق کنم، به این نتیجه رسیدم رشته فوتبال هم مقداری نسبت به رشته‌های دیگر مردانه‌تر است.

کارشناس ورزش زنان کشورمان گفت: ورزش در حد قهرمانی و حرفه‌ای، ماهیتا سنگین است و فشارهای زیادی به بدن بانوان وارد می‌کند و منکر این موضوع نیستیم اما نسبت به ماهیت و سنگینی رشته، این فضا متفاوت است.

ورزش‌های سنگین و یا استفاده داروهای نیروزا، باعث تغییرات هورمونی زیادی مخصوصا در بانوان می‌شوند. این تغییرات، علاوه بر تاثیرات دائمی که بر جسم، ظاهر و فیزیک زنان می‌گذارد، می‌تواند باعث تحولات روحی و روانی جدی در آن‌ها نیز شود. عضله‌سازی در بانوان نیازمند ترشح هورمون تستسترون است، این هورمون در بانوان به مقادیر خیلی کمی تولید می‌شود، بنابراین برای رسیدن به اندامی عضلانی و حجیم که لازمه برخی از رشته‌های ورزشی از جمله پاورلیفیتنگ است، باید از هورمون‌های خارجی استفاده شود که نتیجه آن نیز مشخص است.

تأثیرات هورمونی مصرف داروها در زنان حساس‌تر است
رضا شجیع، رئیس دبیرخانه سلامت وزارت ورزش و جوانان و رئیس کمیته سیاستگذاری مکمل‌های ورزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در رابطه با تاثیرات و مضرات داروهای غیرمجاز روی بانوان گفت: در مورد تأثیر مخرب و مضرات داروی‌های غیر مجاز روی بانوان می‌توان به تاثیرات مخرب آن روی ژن اشاره کرد که می‌تواند روی فرزندآوری آنان اثر منفی داشته باشد، بنابراین به شدت به ورزشکاران بانویی که در رشته بدنسازی و پرورش اندام فعال هستند توصیه می‌کنیم از مصرف داروهای غیرمجاز اجتناب کنند چراکه تاثیرات مخرب آن اجتناب ناپذیر است.

مقاله مرتبط :   آموزش تصویری انواع حرکات اسکوات

او ادامه داد: در مورد مصرف مکمل‌های مجاز، توصیه می‌شود این مصرف با دوز مناسب و با توصیه متخصص تغذیه ورزشی صورت گیرد، چراکه مصرف بی‌رویه مکمل هم می‌تواند با پیامدهای نامناسب همراه باشد.

شجیع اظهار داشت: در مورد تفاوت تأثیرات این مواد در زنان و مردان هم باید به این نکته اشاره کرد که تأثیرات هورمونی مصرف داروها در زنان حساس‌تر است و می‌تواند زمینه تغییر عادات ماهیانه را فراهم کند، بنابراین موضوع مصرف داروها در زنان با حساسیت‌های بیشتری از منظر عوارض روبرو است.

رئیس دبیرخانه سلامت وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد: در مورد نقش عضله ساز مصرف مکمل‌ها برای بانوان ذکر این نکته ضروری است که برخی مربیان سودجو احتمالا مصرف مکمل و دارو را به زنان ورزشکار توصیه می‌کنند. در این راستا ذکر چند مورد ضروری است. نکته اول اینکه بانوان ورزشکار‌ عزیز باید حتما از مصرف داروهای غیرمجاز اجتناب کنند. این داروها می‌توانند زمینه مرگ زودرس ورزشکاران و آسیب جدی به کبد و کلیه آن‌ها را فراهم کند. در مورد مکمل‌های مجاز هم تهیه مکمل از اماکن مجاز تهیه مکمل یعنی داروخانه‌ها، آن هم با دوز و تجویز مناسب ضروری است. متأسفانه توزیع مکمل‌های تقلبی در بازار نگران کننده است و هیچ چیز‌ به اندازه مصرف مکمل تقلبی، سلامت ورزشکار را تهدید نمی‌کند.

مقاله مرتبط :   حقایقی که شما را شیفته ورزش می‌کنند!

رئیس کمیته سیاستگذاری مکمل‌های ورزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اذعان داشت: نکته دیگر توجه به احتمال وجود بیماری زمینه‌ای است، برخی ورزشکاران از وجود بیماری زمینه‌ای به عنوان مثال بیماری کبدی خود مطلع نیستند و مصرف دارو و مکمل می‌تواند زمینه تشدید بیماری را فراهم کند، از این رو توجه به این موضوع نیز ضروری است. در نهایت تزریق داروهای هورمونی قطعا برای ورزشکاران زن دارای عوارض است و این عوارض نه تنها خود ورزشکار که فرزندان احتمالی او را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

سخن پایانی
هرکسی یک ساختار و توان بدنی دارد و خداوند استعدادها و ظرافت‌هایی را در خلقت زن و مرد گنجانده که خصایصی وابسته به جنس دارند. هر جنسی خصلت، توانمندی‌هایی و ظرافت‌هایی دارد که آن‌ها را خداوند در خلقتش  نهفته است. به واسطه رعایت آن ظرافت‌ها و با لحاظ کردن آن‌ها، می‌توان استعدادها را ارتقا داد.

منبع : برنا

مطالب مشابه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مطالب پیشنهادی

روشهای موثر برای رفع شلی بازو در خانم ها

بسیاری از بانوان در قسمت پشت بازوی خود چربی های انباشته شده فراوانی دارند،این چربی های اضافی زمانی دردسر ساز و ناخوشایند می شوند...

۲ نکته اساسی برای افزایش سریع وزن

آیا تا بحال فکر کرده‌اید که بیش از حد لاغر هستید؟ شاید حتی استخوانی باشید! آیا پاهایی شبیه پای مرغ دارید؟ در حالیکه بسیاری...

فرم دادن به ساق پا با حرکات ورزشی

بدون شک داشتن پاهای کشیده نعمتی است که می تواند تناسب اندام شما را افزایش دهد و زیبایی خاصی به اندام شما می بخشد....

کاهش چربی شکم و کوچک کردن شکم

چربی شکم که با نام چربی احشایی معروف است بسیار مضر و خطرناک می باشد. این چربی یک نوع عامل خطرناک برای دیابت نوع...

چه سنی برای کاهش وزن مناسب است؟

سن و سالتان را بهانه نکنید! آیا باشگاه نمی‌روید چون فکر می‌کنید دیگر در سن و سال شما کاهش وزن کمکی نمی‌کند؟ پس دوباره فکر...

آیا وزن بدن بر باروری مردان تاثیر می گذارد؟

عوامل بسیاری بر باروری مردان اثر می گذارند. از جمله وزن بدن. مردان ممکن است به دلایل مختلفی در باروری دچار مشکل شوند و...

بیشترین بازدید

معرفی ۵ دمنوش چاق کننده فوق العاده

مطمئنا تا به حال با افرادی روبه‌رو شده‌اید که از لاغری‌شان گلایه دارند و ادعا می‌کنند «هرچه می‌خورم، چاق نمیشم». لاغری می‌تواند با عوامل...

خواص دارویی گیاه چوغان

درختچه ای کوچک است پوست آن به رنگ کبود صاف یا کمی کرکدار برگهایش کشیده نوک تیز و گلهایش در مجموعه ای در روی...

خواص دارویی گیاه کهورک ( جغجغه )

کهورک یا در زبان محلی جغجغه گیاهی است چند ساله به ارتفاع حدود ۳۰ تا ۱۱۰ سانتی متر بومی مناطق بیابانی و گرم و...

یک برش پیتزا چقدر کالری دارد؟

یتزا از غذاهای پرطرفداری است که بسیاری برای آن سر و دست می‌شکنند! اگرچه خوردن این غذا بسیار لذت‌بخش است اما از طرفی پیتزا...