خواص آب آلبالو

خواص آب آلبالو یک ابرغذا برای ورزشکاران

اصطلاح «ابرغذا» این روزها زیاد به گوش می‌رسد، و درک معنی واقعی آن می‌تواند دشوار باشد. صرفنظر از آنکه این کلمه، معنی دقیق و مفصلی دارد، اگر شما فکر می‌کنید یک ماده‌ی غذایی که می‌تواند به ریکاوری شما سرعت ببخشد و قدرتی که بدست آورده اید را حفظ کند بسیار عالی است، پس آب آلبالو (گیلاس ترش) قطعا یک «ابر غذا» خواهد بود!

آلبالو، سرشار از فنول‌ها، آنتی اکسیدان‌ها، و ملاتونین می‌باشد که ثابت شده اثرات مهمی بر توانایی شما برای ریکاوری دارند. تحقیقات دریافته‌اند که مصرف تنها مقدار کمی آلبالو، اثرات مثبت قابل توجهی دارد.

بازیابی کارایی ورزشی

جنبه مفید آب آلبالو، برای کسی که یک برنامه‌ی تمرینی شدید را دنبال می‌کند، این است که درد و خستگی عضلانی، شروع با تاخیر دوباره‌ی تمرین، و کاهش قدرت بعد از هر تمرین شدید را، کاهش می‌دهد!

در تحقیقی که در مورد کاهش قدرت بعد از یک جلسه تمرینی شدید، گروهی که بمدت ۸ روز به آنها ۷۰۰ گرم آب آلبالو داده شده بود، ۴ درصد از قدرتشان را از دست دادند، در حالیکه این مقدار برای گروه دارونما ۲۲ درصد بود! یک تحقیق دیگر که مصرف آب آلبالو بمدت یک هفته پس از جلسات تمرین قدرتی ایزومتریک را بررسی کرد، نشان داد که آب گیلاس، زمان ریکاوری شرکت کنندگان را در مقایسه با گروه دارونما کاهش داد.

بهبود خواب

آلبالو، همچنین توانایی افزایش کیفیت خواب شما را هم دارد. این مسئله بعلت محتوای ملاتونین آلبالو است. ملاتونین برای بهبود طول مدت خواب و رفع اختلالات خواب مفید است. خواب با کیفیت، یک بخش حیاتی از ریکاوری بعد از جلسات تمرینی شدید است.

مقاله مرتبط :   آلبالو ترش چه فوایدی دارد

کیفیت خواب و طول مدت خواب با افزایش ترشح هورمون رشد و حساسیت به انسولین و همچنین کاهش چربی بدن و سطوح کورتیوزل، مرتبطند. به عبارت ساده، آلبالو به شما کمک می‌کند بدنی باریک‌تر و قوی‌تر بسازید!

در یک تحقیق که برای اشخاص بی خواب طراحی شده بود، مصرف آب آلبالو در عرض ۲ هفته باعث کاهش قابل توجهی در شدت بی‌خوابی آنها شد.

خواص ضد التهابی آلبالو

یکی دیگر از مزایای مهم آلبالو برای ورزشکاران این است که آلبالو دارای خواص ضد التهابی قوی است که هم به روند بهبودی سرعت می‌بخشد و هم درد ناشی از یک برنامه‌ی تمرینی شدید را کاهش می‌دهد.

در یک مطالعه که در دانشگاه دیویس کالیفرنیا انجام شد، مصرف ۲۸ روز آلبالو، منجر به کاهش میزان پروتئین واکنشی سی (رایج ترین نشانگر زیستی التهاب) به میزان ۲۵ درصد شد. گمان می‌رود که آنتوسیانین (ترکیبی که باعث رنگ تیره‌ی گیلاس می‌شود)، همان آنزیم‌هایی را مهار می‌کند که داروهای ضد التهابی در هنگام کاهش درد، هدف قرار می‌دهند.

برنامه مصرف آلبالو

با توجه به تمام این مزایای عالی، احتمالا شما آماده‌اید که مصرف آلبالو را آغاز کنید. اگر چه امکان دارد که دوز توصیه شده را با خوردن آلبالو دریافت کنید، اما مصرف آن به شکل آب میوه کنستانتره، بسیار آسان‌تر است.

روزانه ۵۰۰ میلی‌لیتر از آن را بنوشید. می‌توانید آنرا به دو وعده تقسیم کنید، یکبار در صبح و یکبار دیگر دو ساعت قبل از خواب.

منبع: مجله تناسب اندام

نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.