مکمل کلسیم

هر آنچه باید در مورد کلسیم بدانید!

کلسیم، یکی از ضروری‌ترین عناصر رژیم غذایی ما انسان‌‌هاستچرا که در ساخت دندان‌ها، استخوان‌ها، و بافت‌های نرم بدن کاربرد داردچه برای تقویت استخوان‌ها از کلسیم استفاده شود، چه برای افزایش انعقاد خون، بهرحال بدن انسان برای کارکرد صحیح به این ماده احتیاج دارد.

در‌واقع، اگر مقادیر کافی کلسیم را در رژیم روزانه‌تان دریافت نکنید، بدنتان با جذب کلسیم از استخوان‌ها واکنش نشان می‌دهد تا سطح کلسیم خونتان را عادی نگاه داردکمبود مداوم کلسیم، ممکن است به شکنندگی استخوان‌ها و بعدها به پوکی استخوان منجر شود.

میزان مجاز مصرف کلسیم روزانه در بزرگسالان، حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیگرم استمتخصصان معتقدند که، افراد بالای ۵۰ سال باید روزانه حدود ۱۵۰۰ میلیگرم کلسیم برای جلوگیری از پوکی استخوان مصرف کنندپوکی استخوان، نوعی بیماری است که در آن استخوان‌ها بر اثر تراکم پایین، شکننده می‌شوند.

کلسیم چگونه در بدن مصرف می‌شود؟

تقریبا ۹۹٪ کلسیم، در استخوان‌ها و دندان‌های فرد ذخیره می‌شودکلسیم، نقش مهمی در استحکام و حجم اسکلتی شما ایفا می‌کند۱٪ باقیمانده هم در جریان خون توزیع می‌شود و عملکردهایی ضروری را انجام می‌دهد.

همچنین کلسیم مورد نیاز سیستم عصب مرکزی هم هستیون‌های کلسیم، برای تبدیل پیام‌های الکتریکی به علائم شیمیایی درون مغز، حیاتی هستندبعلاوه کلسیم، نقش خاصی در فرایند لخته شدن خون، بازی می‌کند و بدین جهت مانع خونریزی‌های شدید می‌شود.

کلسیم در بدنسازی

کلسیم همچنین ماده‌ی معدنی اصلی برای سیستم عضلانی استعضلات بدن به کلسیم وابسته هستند، تا علائم عصبی را میان بافتهای عصبی و عضلانی مرتبط نمایندکمبود کلسیم در بدن، ممکن است سبب کشیدگی یا گرفتگی عضلات یا حتی بدتر از آن، توقف ضربان عضلات قلبی‌تان شود!

لبنیات

کلسیم در رژیم غذایی روزانه

کلسیم را می‌توان در سه دسته از مواد غذایی یافتمحصولات لبنی، ماهی‌ها، و سبزیجات برگ‌دار سبزمحصولات لبنی مانند شیر، پنیر، و ماست منابع عالی کلسیم هستندبجز این محصولات لبنی، منابع غیر لبنی هم وجود دارند که به شما کمک می‌کنند نیاز کلسیم روزانه‌تان را تامین کنید.

استخوان‌های نرم موجود در ماهی تن، سالمون و ساردین، منابع خوب کلسیم هستنددیگر منابع غیر لبنی کلسیم نیز، شامل سبزیجاتی مانند بروکلی، بامیه، و شلغم؛ دانه‌ها و مغزها می‌باشند.

آیا مکمل‌های کلسیم مفیدند؟

امروزه، مکمل‌های کلسیم فراوانی را در بازار می‌بینیداین مکمل‌های کلسیم، معمولا بوسیله‌ی پزشکان برای درمان و پیشگیری از پوکی استخوان تجویز می‌شوندمتخصصان زیادی مصرف قرص‌های کلسیم را پس از غذا بدلیل اثر آن بر کاهش اسید معده توصیه می‌کنند.

بهرحال مصرف مکمل کلسیم باید با تایید پزشک صورت گیرد، چرا که سطح بالای کلسیم در بدن می‌تواند منجر به یبوست، و نفخ معده شودافراد مبتلا به پرکاری تیروئید، و بیماری‌های مزمن کلیه نیز نباید مکمل کلسیم مصرف کنند.

منبع: مجله تناسب اندام

نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.