راههای کاهش وزن پس از زایمان - مجله سلامتی عطارباشی

راههای کاهش وزن پس از زایمان

چند ماه اول بعد از بچه دار شدن می‌تواند با ارزش ترین بخش زندگی شما باشد، البته تا زمانی که هنوز وقت نکرده‌اید در آینه نگاهی به خودتان بیندازیداما اینکه بدنتان بعد از بارداری تغییر کرده است، دلیل نمی‌شود که دیگر نتوانید به بهترین اندام طول زندگیتان برسیدبرای شروع، در زیر بعضی از باورهای عامیانه رایج در مورد وزن بعد از بارداری را بیان کرده و آنها را نفی می‌کنیم:

۱اگر بجای زایمان طبیعی، عمل سزارین انجام دهم، پزشکان عضلات شکم مرا خواهند برید!

برش جراحی برای سزارین، از نوع برش عضله نیستوقتی که تمام لایه‌ها بطور مناسب بسته هستند، دیواره‌ی شکم شما تغییری نمی‌کند و هنگامیکه بهبود میابد، شکل کلی آن ثابت باقی خواهد ماند.

۲وقتی باردار بودم نمی‌توانستم هر چیزی بخورم یا بنوشم، اما حالا می‌توانم!

اگر شما به نوزادتان شیر می‌دهید، بنظرتان کدام یک برای مادر و فرزند سالم تر است؟ مهم این است که رژیم غذایی دقیقتان را ادامه دهید و ویتامین‌های دوره‌ی بارداری‌تان را نیز همچنان مصرف کنیداز مصرف ماهی‌های حاوی مقدار بالای جیوه خودداری کنید، چون اثرات آن می‌تواند وارد شیر شما شود.

۳اگر به درستی با تردمیل تمرین کنم، می‌توانم شکمی مانند بازیگران داشته باشم!

عضلات شکمی، در طول بارداری و تولد نوزاد بیرون می‌زنندوقتی یک زن که یک نوزاد دارد، دراز نشستی انجام دهد، یک برآمدگی غیر طبیعی روی عضلات شکمش خواهید دیدبدون هیچ کمکی، حداقل ۳ تا ۶ ماه زمان می‌برد تا آن عضلات هر چه زودتر به جای قبلیشان برگردند.

انتظار چه چیزی را باید داشته باشید؟

وقتی که ناتالی برای اولین بار بعد از تولد پسرش به شکمش نگاه کرد، با خودش فکر کرد که چطور می‌شود شکمش دوباره به حالت طبیعی برگردد؟ او یک مهندس ۳۰ ساله بود که در سال ۲۰۱۰ فرزند اولش را بدنیا آوردهمچنین یک دونده‌ی قدیمی بود و بدن جدیدش برایش عجیب بنظر می‌آمداو می‌گویدموضوع این نیست که شکمم بزرگ بود، درست مانند یک کشمش شده بودم، یک کشمش خیلی نرم و گوشتالو!

جنی ۲۸ ساله هم یک عکاس است که در طول بارداری خود، بطور منظم هر روز یوگا انجام میداد و گاهی اوقات به کلاس‌های آمادگی جسمانی هم می‌رفتدر طول بارداری اش فکر می‌کرد که تنها در شکم دچار اضافه وزن شده استاما بعد از بدنیا آوردن دخترش، متوجه شد که چربی در باسن، پاها و اطراف رانهایش، یعنی جاهایی که قبلا هیچ مشکلی در مورد آنها نداشت نیز جمع شده است.

مارا نیومن که یک متخصص تغذیه‌ی رسمی و مربی مراقبت از وزن است، می‌گوید که بسیاری از زنان، بیش از آنچه که انتظارش را دارند دچار اضافه وزن می‌شوندمقداری بین ۱۰ تا ۱۵ کیلو سالم تلقی می‌شود.

صبورانه تمرین کنید

وقتی افراد مشهور باردار ظاهرا خیلی سریع از لباس بیمارستان به لباس‌های سایز زنانه می‌رسند، پذیرش تغییرات فیزیکی و همچنین چالش برگشتن به اندام سابق برای مادران جدید سخت می‌شودخبر خوب این است که رسیدن به اندامی که بهتر از قبل از بارداری باشد، امکان پذیر است و خبر بد این است که صبر زیادی لازم دارد.

دکتر مایکل جانسون که یک پزشک زنان و زایمان در دانشگاه کالیفرنیاست، توصیه می‌کند برای رفتن به باشگاه و ورزش کردن عجله نکنیددر طول بارداری، حجم خون خروجی از قلب، حداقل ۱۵ درصد افزایش میابد تا میزان آمادگی برای زایمان و خونریزی افزایش یابد.

فقط در هفته‌ی اول پس از زایمان، به سادگی حدود ۱۰ کیلو از وزن شما کاهش می‌یابداگر چه شکم نرم و گوشتالوی شما که عضلات شش تکه شکم در آنجا قرار دارند، حداقل ۶ هفته زمان می‌برد تا نسبتا طبیعی شودرحم، برای حمایت از رشد جنین بزرگ می‌شود، اما بعد از تولد کودک، در طول تغذیه با شیر مادر یا خود به خود در حداقل ۶ هفته، دوباره به اندازه‌ی طبیعی اش بر می‌گردد.

فیبرهای عضلانی دیواره‌ی شکم کشیده می‌شوند، تا برای کودک فضای کافی وجود داشته باشد و از نظر فنی هرگز بطور کاملا طبیعی به عقب بر نمی‌گردنداین فرایند ممکن است ۳ تا ۶ ماه، قبل از اینکه دیواره‌ی شکم، خودش را بازسازی کند و شروع به پایین آمدن کند، طول بکشد.

دکتر جانسون می‌گوید: «شما باید انتظارات معقولی داشته باشید.» مهمترین توصیه‌ی وی برای به عقب بردن عضلات شکم این استتا زمانی که حداقل ۴ ماه نگذشته است، به انجام دراز و نشست فکر نکنیداو می‌گویدشما می‌توانید دراز و نشست را در تمام طول روز انجام دهید، ولی سودی برایتان نخواهد داشتزیرا بدنتان باید آن کار را خودش انجام دهد.

آندرای ۲۹ ساله که بنیانگذار Xtend Barre (ترکیبی از پیلاتس و رقصاست، اخیرا اولین فرزندش را بدنیا آورده استاو می‌گویدتمام حرکت‌هایی که روی مرکز بدن تمرکز می‌کنند، حرکات کاملی برای بدن هستندآندرا توصیه می‌کند برای تقویت مرکز بدن که در نهایت منجر به عضلات شکم جمع و جورتر خواهد شد، در چند هفته‌ی اول بعد از تولد نوزاد، روی درست ایستادن و درست نشستن، تمرین کنید و هنگامیکه بدن احساس راحتی کرد، به آرامی تمریناتی را آغاز کنیدوقتی که نشسته اید و به بچه شیر می‌دهید یا وقتی که می‌خواهید یک ایمیل بفرستید، روی تنظیم ستون فقراتتان تمرکز کنید و حواستان به صاف نشستن باشد.

یک راه مفید دیگر، استفاده از شکم بند، برای تقویت بیشتر استچیزی که اغلب مادران جدید فراموش می‌کنند، اهمیت ماهیچه‌های کف لگن استیعنی عضلاتی که در پایین ترین بخش لگن قرار دارند و همه چیز را به سمت بالا نگاه می‌دارنداین عضلات، با بارداری و تولد کودک آسیب می‌بینند و حداقل ۶ هفته برای شروع اولین مرحله از فرایند بهبودشان، زمان لازم است.

دکتر جانسون می‌گویدترجیح می‌دهم که انواع خاصی از ورزش‌ها را کنار بگذارید، زیرا مطمئنا شما نمی‌خواهید به منظور تقویت مثانه، بیش از حد روی ماهیچه‌های کف لگن فشار وارد کنیداو تمرینات نامناسبی مانند دویدن و پیاده‌روی را حداقل تا ۸ هفته بعد از بارداری منع می‌کند و در عوض، ورزش‌های کاردیو با شدت کمتر مانند شنا یا الپتیکال را پیشنهاد می‌کند.

غذا و تغذیه

گذشته از اینکه وقتی بدنتان آماده است چطور ورزش می‌کنید، بهترین راه این است که مراقب چیزی که می‌خورید باشیدخبر بد این است که باید کمتر بخورید و بیشتر کالری بسوزانید!

رامونا که یک مربی تناسب اندام مشهور است و بازیگران معروفی مانند هالی بری و جسیکا آلبا را بعد از بارداری، به بهترین اندام طول عمرشان رسانده، می‌گویدزنان باید در نظر داشته باشند که اگر به بچه شیر بدهند، کالری بیشتری خواهند سوزاندمراجعین من، کالری مصرفی خود را کاهش می‌دهند ولی هنوز به آنها برای شیر دادن اجازه‌ی مصرف ۵۰۰ کالری داده می‌شوداگر متوجه تغییری در شیرتان شدید یعنی کالریتان بسیار کم است.

وقتی که به کودک شیر می‌دهید، کلسیم بیشتری مانند شیر، ماست و پنیرهای کم چرب مصرف کنید تا بهترین شیر برای کودک آماده شوداگرچه مادرانی که به کودکشان شیر می‌دهند از نظر تکنیکی راحت تر وزن کم می‌کنند، اما دکتر جانسون می‌گوید که این نظریه کمی مبالغه آمیز است.

آنابل مارتین روزنامه نگار ۳۰ ساله می‌گویدمن فکر می‌کنم که این موضوع گمراه کننده است چون شما درباره‌ی اندام آنجلینا جولی و اینکه چطور شیر دادن به بچه کالری بیشتری می‌سوزاند، مطالبی می‌خوانید و به اشتباه این دو مساله را بهم ربط می‌دهیدوقتی ۹ ماه طول می‌کشد تا کودک به دنیا بیاید، میتواند ۹ ماه دیگر هم طول بکشد تا وزن پایین بیاید و شما صاحب اندام بهتری شوید.

حداقل ۶ هفته بعد از تولد کودک صبر کنید و سپس، ورزش سبکی را شروع کنیدحداقل، بیشتر از ۴ ماه صبر کنید تا عضلات دیواره‌ی شکم دوباره محکم شوندشاید به سرعت نتوانید که سایزتان را کاهش دهید، اما با صبر و تحمل محدودیت‌های اولیه‌ی تناسب اندام، در مقایسه با وقتی که ۲ هفته پس از زایمان شروع به ورزش می‌کنید، عضلات عکس‌العمل‌های بهتر و سریعتری نشان می‌دهندو با یک رژیم غذایی مناسب شما مسیر کاهش وزن بارداری را طی خواهید کرد.

منبع: مجله تناسب اندام

نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.