فرافکنی روانی

فرافکنی روانی چیست؟

دوست دارم راجع به همه چیز و همه کس فرضیه بافی کنم!

اگرچه همه جا دیده‌ایم که می‌گویند هیچ‌کس مانند کس دیگر رفتار نمی‌کند، من به این نتیجه رسیده‌ام که تمایل به خیال‌بافی و فرضیه سازی در همه انسان‌ها منشأ مشترک دارد. متأسفانه فرضیه سازی که ارتباط بسیار نزدیکی با فرافکنی روانی دارد نه تنها چیزی است که همه ما دچار آن هستیم، بلکه در ازای آن هزینه‌های بسیار زیادی را متحمل می‌شویم. اگر شما فرافکن حاد باشید در بین اطرافیانتان به شدت دچار اضطراب می‌شوید و احساسات منفی مانند عصبانیت، ناامیدی، خشم و قضاوت همیشه همراه شما خواهند بود.

اگر به این نتیجه رسیده اید که یک فرافکن سریالی هستید، این مقاله را تا آخر بخوانید.

زمانی که شما احساس ناراحتی، خجالت و یا عصبانیت بسیار زیادی دارید و می‌خواهید آنها را دور بریزید چه می‌کنید؟ براساس نظریه روانشناس معروف زیگموند فروید این احساسات از سوی شما به فرد دیگر پرتاب می‌شود و فرد دیگر متحمل تبعات رفتار اشتباه شما می‌گردد. خوشبختانه و یا متأسفانه این جابجایی احساسات و پرتاب احساسات به سمت شخص دیگر باعث می‌شود تا ما بتوانیم راحت‌تر با آن زندگی کنیم. چرا که دیگران مسئول کارهای اشتباه ما می‌شوند و نه خودمان.

اما نتیجه خارج کردن احساسات از خودمان و پرتاب آن به سمت افراد دیگر این است که هر روز بیشتر از این موضوع متضرر خواهیم بود چرا که باعث ایجاد یک تصویری خیالی از خود به عنوان قربانی و یا آدم خوب می‌شویم و آدم های بد داستان دیگران می‌شوند در حالی که واقعیت چیز دیگریست.

مثال‌های معمول از فرافکنی روانی

هدف از این که ماسک فرافکنی را بشناسیم این است که بتوانیم به این چرخه‌های رفتاری در اعمال روزانه خودمان پی ببریم. در ادامه به برخی از معمول‌ترین مثال‌ها در مورد این مکانیسم دفاعی که روزانه مرتکب آن می‌شویم اشاره شده است.

ازم متنفره!

چه در خانه، چه در محل کار و چه در هر موقعیت دیگری معتقدیم رییسمان، همکارمان، مادرزنمان، اعضای فامیل و افراد دیگری که با آن‌ها در ارتباطیم بدون هیچ دلیلی از ما متنفرند و یا ما را دوست ندارند. مسلما رفتاری دیده ایم و یا حرفی شنیده ایم که ما را به این نتیجه رسانده که فردی از ما به طور مخفیانه متنفر است اما باید بدانیم این عبارت از من متنفره حاصل فرافکنی است. جالب است که بدانید زمانی که از کسی به شدت بدمان می‌آید در اولین مرحله سعی می‌کنیم از این احساس به وسیله پرتاب کردن آن به سمت طرف مقابل فرار کنیم.

خدای من! چقد زشت و چاقه

تا کنون چند بار پشت سر مرد و یا زنی که ظاهر ناپسندی برای شما دارد غیبت کرده اید؟ احتمالا احساس می‌کنید که از آن فرد متنفرید و بی نهایت از او بدتان می‌آید درحالی که چاقی فرد مقابل برای شما بهانه ایست که مشکلات موجود در تصاویر و بدن خود را فراموش کنید! احتمالا شما احساس خوبی نسبت به بدن خودتان ندارید و به صورت ناخودآگاه تنفرتان را به سمت شخص دیگر پرتاب می‌کنید.

فرافکنی های روزانه که از آنها غافلیم

اگه من بتونم، بقیه هم میتونن!

شاید این مورد یکی از تهوع آور ترین نوع فرافکنی باشد (البته گاهی می‌تواند انگیزه بخش باشد اما درباره دیگران کاملا غیر واقعی است). حتما در تبلیغات تلویزیونی مواردی دیده اید که یک انسان خوش تیپ می‌آید و می‌گوید:من ۳۰ کیلو تو ۳ هفته وزن کم کردم تو هم می‌تونی!! یا من ۱۲۴۵ دلار تو یک شب درآوردم تو هم می‌تونی! این موارد مثال‌های ساده ای برای این نوع فرافکنی است. در این نوع فرافکنی افراد توجه نمی‌کنند که هرکس توانایی‌های متفاوتی دارد. این مورد یکی از مواردی است که ما نیز شخصا دچار آن می‌شویم. به عنوان مثال در مورد بچه‌هایمان فکر می‌کنیم و می‌گوییم: چون من ورزشکار موفقی بودم، اونم می‌تونه باشه و یا در مورد همکارمان می‌گوییم وقتی من تونستم این پروژه رو مدیریت کنم، حتما اون هم می‌تونه! معمولا این نوع فرافکنی مسبب ایجاد مشکلات فراوانی از جمله خستگی و ناامیدی می‌شود.

چقد بده! از من دورش کنین

منظور از این نوع فرافکنی واکنش‌های تند و سریع است. به عنوان مثال ممکن است شما به کسی که درس موسیقی بخواند بگویید: آخه موسیقی هم شد رشته؟ و احتمالا این در حالیست که شما در ناخودآگاه خودتان آرزو دارید که بتوانید یک موزیسین خوب و موفق باشید.

آدمای دیگه ناراحتم می‌کنن‌!

عموما اضطراب و یا کشمکش درونی که در ارتباط با دیگران احساس می‌کنیم حاصل همان‌ حسی است که نسبت به خودمان داریم. زمانی که دچار احساس ناامنی و یا عزت نفس پایین هستیم، عموما اشکالات را از افراد دیگر می‌بینیم و نه از خودمان. این نوع از فرافکنی در افرادی که دچار اضطراب اجتماعی هستند بیش از همه دیده می‌شوند.

فرافکنی های روزانه که از آنها غافلیم

 داره بهم خیانت می‌کنه!

ترس این که همسر شما در حال خیانت است و یا قابل اعتماد نیست نیز می‌تواند نتیجه ای از احساسی باشید که شما نسبت به خودتان دارید. ممکن است شما در یک در رابطه عاطفی احساس کنید مجذوب فرد دیگری شده اید. گاهی این احساس همراه با ترس و خجالت همراه بوده و این احساس بد به وسیله شما به سمت طرف مقابل پرتاب می‌شود.

 

منبع: سایت ستاره


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.