تالاسمی

اختلال در توزیع داروی بیماران تالاسمی

رئیس کمیته علمی انجمن تالاسمی ایران اظهار کرد: شرکت‌های تولید‌کننده داروی «دی فری پرون» به دلیل بدهی داروخانه‌ها از توزیع سراسری دارو در کشور خودداری می‌کنند.

دکتر مجید آراسته، رئیس کمیته علمی انجمن تالاسمی ایران، درباره مشکل بیماران تالاسمی برای تهیه داروی Deferiprone (دی فری پرون)، گفت: دی فری پرون یک داروی خوراکی است که برای کاهش بار آهن اضافی در بیماران مبتلا به تالاسمی استفاده می‌شود.

قیمت این دارو چند وقت اخیر حدود ۵۷۰‌ هزار تومان بود، اما به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌‌گرفت. وی افزود: در تفاهم‌نامه وزارت بهداشت با سازمان‌های بیمه‌گر این دارو جزء لیست بیمه قرار گرفت اما قیمت آن به ۹۰۰‌ هزار تومان رسید.

در واقع وقتی بیماری برای تهیه این دارو به داروخانه مراجعه می‌کرد ۵۷۰‌ هزار تومان را بیمه‌ها تقبل می‌کردند و ۳۳۰‌ هزار تومان را باید بیماران از جیب می‌پرداختند.

آراسته خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی که در داخل کشور این دارو را تولید می‌کنند قبل از افزایش قیمت دارو برای مدتی بدون اینکه به پزشکان، داروخانه‌ها و بیماران اطلاع دهند توزیع را لغو کردند و پس از تصویب گرانی مجدد، نسبت به توزیع اقدام کردند.

رئیس کمیته علمی انجمن تالاسمی ایران یادآور شد: اما متأسفانه شرکت‌ها برخی داروخانه‌ها را در لیست سیاه قرار دادند و به دلیل افزایش بدهی داروخانه‌ها، این دارو را در اختیار آنها قرار ندادند.

وی با بیان اینکه همه این مسائل دسترسی بیماران به دارو را بسیار محدود کرد، گفت: پس از افزایش اعتراض بیماران، وزارت بهداشت این دارو را در لیست بیمه قرار داد.

درواقع اکنون این دارو رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد اما به دلیل محدودیت شرکت‌ها برای توزیع و عدم تمایل داروخانه‌ها برای تهیه دارو بیماران همچنان درگیر عدم دسترسی آسان به این دارو هستند.

منبع: سلامت نیوز


نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.