ارتباط کمبود ویتامین D و سقط جنین!

کمبود ویتامین D موجب سقط جنین می شود

به گفته محققان، کمبود ویتامین D تنها برای سلامت استخوان ها مضر نیست بلکه برای حفظ بارداری هم اهمیت دارد.

نتایج تحقیقات پژوهشگران موسسه ملی سلامت آمریکا نشان می دهد در بین زنانی که قبلا سقط جنین داشته و حال مجددا قصد بارداری دارند، احتمال باردارشدن در زنانی بالاتر بود که دارای میزان کافی ویتامین D بودند.

«سانی مامفرد»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «یافته های ما نشان می دهد که ویتامین D نقش محافظتی در مقابل بارداری دارد.»

به گفته محققان، برخی مطالعات قبلی نشان داده اند زنانی که میزان ویتامین D شان قبل از انجام IVF (لقاح آزمایشگاهی) بالاتر بود شانس بارداری شان در مقایسه با زنان دارای میزان پایین تر ویتامین D بیشتر بود.

در این مطالعه، محققان زنانی را که دارای سابقه سقط جنین بودند بررسی کردند. میزان ویتامین D خون حدود ۱۲۰۰ زن قبل از بارداری و مجددا در هفته هشتم بارداری آزمایش شد. محققان میزان ناکافی ویتامین D را کمتر از ۳۰ نانوگرم در میلی لیتر تعریف کردند.

زنانی که میزان پیش فرض ویتامین Dشان کافی بود در مقایسه با زنان دارای میزان ناکافی ویتامین D، احتمال باردارشدن شان ۱۰ درصد بیشتر و شانس زایمان طبیعی شان ۱۵ درصد بیشتر بود.

همچنین محققان دریافتند در بین زنانی که باردار بودند، به ازای افزایش هر ۱۰ نانوگرم در میلی لیتر ویتامین D، ریسک سقط جنین ۱۲ درصد کمتر بود. میزان ویتامین D در هفته هشتم بارداری هیچ ارتباطی با سقط جنین نداشت.

محققان تاکید می کنند برای تعیین اینکه ایا تامین ویتامین D برای زنان در معرض سقط جنین می تواند شانس باردار شدن و زایمان سالم شان را افزایش دهد نیاز به مطالعات بیشتری است.


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.