معاینه چشم‌ها

تشخیص ابتلا به آلزایمر با معاینه چشم‌ها

کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند وجود نقطه‌های زرد و نیز رگ‌های خونی کم و باریک در شبیکه چشم می‌تواند نشانه‌های اولیه و هشدار دهنده از ابتلای افراد به بیماری آلزایمر و سایر بیماری‌های مغزی باشد.

دروسن (drusen) سخت، وجود چربی و کلسیم در چشم می‌تواند نشان دهنده ابتلای افراد به بیماری آلزایمر باشد.

دانشمندان این نشانه‌ها را در چشم حدود ۲۵ درصد از مبتلایان به آلزایمر شناسایی کرده اند هرچند که حدود ۴ درصد نیز با وجود این مشکل‌ها در چشم مبتلا به آلزایمر نبوده اند.

کارشناسان اعتقاد دارند، رگ‌های خونی ضعیف در چشم نشان دهنده فقدان خون رسانی کافی از سوی مغز به این اعضای حیاتی است که بر اثر ابتلا به آلزایمر و مرگ سلول‌های عصبی رخ می‌دهد.

پژوهشگران امیدوار هستند با ادامه پژوهش در این باره بتوانند روش تشخیصی برای بیماری آلزایمر در مراحل اولیه با اسکن از چشم بیماران ابداع کنند، لکه‌های زرد حاوی چربی و کلسیم هستند و در لایه‌ای زیر شبکیه چشم ایجاد می‌شوند که با استفاده از اسکن قابل مشاهده است.

این لکه‌ها یکی از نشانه‌های رایج مربوط به پیری چشم هستند که از حدود ۴۰ سالگی به بعد تشکیل می‌شوند و تا مدت‌ها از نظر پزشکان بی ضرر بودند، اما پژوهش‌های جدید دانشمندان دانشگاه کوئین در بلفاست نشان می‌دهند این لکه‌ها در چشم افراد مبتلا به آلزایمر بیش از افراد سالم وجود دارد.

پژوهشگران اعتقاد دارند اسکن چشم برای شناسایی زودهنگام بیماری آلزایمر می‌تواند راهکاری ارزان، سریع و غیر تهاجمی را در اختیار پزشکان و بیمار قرار دهد.

افزون بر بیماری آلزایمر کارشناسان اعتقاد دارند با مطالعه چشم می‌توان علامت بیماری‌های قلبی، دیابت و حتی تومور مغزی را شناسایی کرد؛ شبکیه چشم بخشی از سیستم عصبی مرکزی است و بسیاری از ویژگی‌های ساختاری و عملکردی با مغز دارد، به همین دلیل آسیب مغزی به سرعت در آن قابل شناسایی است.

کارشناسان این نتیجه‌ها را با بررسی برروی ۱۱۷ بیمار در رده سنی ۶۰ الی ۹۲ سال به دست آورده اند؛ دروسن نرم (Drusen) نیز عاملی خطرزا برای بروز بیماری دژنراسیون ماکولاست که اختلالی شایع در دوران سالمندی به شمارمی رود، است.

کارشناسان همچنین دریافتند افرادی که مبتلا به آلزایمر هستند دچار رگ‌های خونی ضعیف تری در چشمان خود هستند که نشان دهنده آسیب گردش خون است، افزون بر معاینه چشم ها، مواردی همچون ابتلا به دیابت و افسردگی و نیز افت قدرت شنوایی حتی درحد جزئی می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به بیماری آلزایمر و مراحل اولیه آن باشد.

کارشناسان استفاده از اسکن چشم را ایمن‌تر از تصویر برداری از مغز می‌دانند، هرجلسه اسکن چشم حدود ۲۰ ثانیه به طول می‌انجامد و نتیجه‌هایی دقیق در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد، اما هرجلسه اسکن مغزی حداقل ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و فرد باید در معرض مواد رادیو اکتیو (radioactive tracer) قرار بگیرد که برای بیمار و حتی کارکنان مرکز عکس برداری مضر است.

از جمله نشانه‌های بیماری آلزایمر می‌توان افت قدرت حافظه، گیجی، ناتوانی در تمرکز و انجام کار‌های محاسباتی و روزمره، پرخاشگری، افت توان شنوایی، انزوا و گوشه گیری و در نهایت ناتوانی در زندگی عادی و نیاز به نگهداری دائم به وسیله اطرافیان را نام برد.

 

منبع:


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.