۴۰۰ بیماری ژنتیکی

تشخیص۴۰۰ بیماری ژنتیکی در کشور

رئیس انجمن ژنتیک ایران عنوان کرد:

تشخیص۴۰۰ بیماری ژنتیکی در کشور/تحول پزشکی تا ۱۰سال آینده

دکتر محمود تولایی در حاشیه برگزاری سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران در سالن اجلاس سران گفت: دانش ژنتیک با آگاهی از ژنوم انسانی زمینه از روش های تشخیصی در حوزه سلامت شده است به طوری که در حال حاضر ۴۰۰ بیمار ژنتیکی را در کشور با این روش تشخیص می دهیم.

وی با عنوان این مطلب که سایر بیماری هایی که امروزه به واسطه توسعه روش های مولکولی تشخیص پذیر شده است، افزود: بخشی از نمونه های این نوع بیماری ها نیز از طریق ارسال به خارج از کشور پاسخ داده می شود.

ریس سومین کنگره بین المللی و پانزدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران با تاکید بر توجه ویژه به تجهیز مراکز تشخیص بیماری های ژنتیکی در کشور ادامه داد: به واسطه تحریم ها، در حال حاضر شاهد هستیم دانشمندان جوان ما، دستگاه ها و کیت هایی را در همین زمینه در دست تولید دارند که می بایست از این افراد و این مراکز حمایت شود تا بتوان با رفع موانع پژوهشی به ارتقای سلامت جامعه کمک کرد.

به گفته رئیس انجمن ژنتیک ایران در حال حاضر در تهران و برخی استان های کشور دارای مراکز پیشرفته تشخیصی هستیم.

وی با عنوان این مطلب که حدود ۴۰ درصد بیماری های ژنتیکی در کشور ما توارثی است، افزود: اصولا انتقال این بیماری ها از پدر و مادر صورت می گیرد که می توان با افزایش آگاهی و همچنین مشاوره ژنتیک حداقل ۵۰ درصد بیماری های ژنتیک را مدیریت کرد تا از تولد نوزادان دچار نقص عضو جلوگیری شود.

تولایی با تاکید بر این مطلب که به واسطه دانش ژنتیک تولد فرزندان با عارضه تالاسمی در کشور متوقف شده است، تصریح کرد: یکی از فعالیت های ما شناسایی ژنتیکی شهدای گمنام از طریق بقایای بازمانده در صحنه عملیات ها است.

وی همچنین در ارتباط با موضوع ژن درمانی افزود: ژن درمانی ماحصل ۱۰ تا ۱۵ سال فعالیت جدی در عرصه های جهانی است که نیازمند طی کردن مسیرهای مختلف برای اطمینان از آثار مفید آن هستیم.
به گفته تولایی، اولین بار در سال ۲۰۱۷ یک مورد ژن درمانی در دنیا مجوز گرفته است و در ایران نیز ظرفیت های علمی برای ارتقای این دانش فراهم است به طوری که می توانیم با هدف گذاری تا ۵ سال آینده حاصل بهره برداری عملیاتی ژن درمانی را در کشور شاهد باشیم.

رئیس انجمن ژنتیک ایران گفت: تا ۱۰ سال آینده پزشکی دنیا متحول شده و به سمت پزشکی مولکولی خواهد رفت.

وی در رابطه با تولید داروهایی برای درمان بیماری‌های ژنتیکی تأکید کرد: داروها خیلی نقش زیادی در بیماری‌های ژنتیکی ندارند. سومین کنگره بین‌المللی و پانزدهمین کنگره ملی ژنتیک ایران تا ۲۵ اردیبهشت در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است.

منبع: جام جم


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.