دوران قاعدگی

۷ خوراکی مفید برای دوران قاعدگی

ماست

براساس یافته‌های یکی از مطالعات Archives of Internal Medicine، افزایش کلسیم و ویتامین D دریافتی می‌تواند به کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند. به همین دلیل، شما می‌توانید از ماست‌های غنی‌شده با ویتامین D به‌عنوان منبعی مناسبی برای دریافت کلسیم و این ویتامین مهم استفاده کنید. باکتری‌های مفید درون ماست نیز به تقویت گوارش کمک می‌رسانند و مشکلات مربوط به ناحیه شکم را در دوران قاعدگی کمتر می‌کنند. شما می‌توانید از ماست‌های پروبیوتیک نیز برای این کار کمک بگیرید.

غلات سبوس‌دار

دو مورد از مشکلات ناشی از قاعدگی، خستگی و احساس بی‌حالی هستند. شما می‌توانید از غلات سبوس‌دار مانند برنج قهوه‌ای به‌ جای غلات تصفیه‌شده‌ای همچون نان و برنج سفید استفاده کنید و این حالت‌ها را به حداقل برسانید. غلات سبوس‌دار،‌ منبع غنی‌ای از منیزیم هستند و مطالعات مختلف نشان می‌دهند که منیزیم می‌تواند به تسکین دردهای ناشی از قاعدگی کمک کند. در ضمن، انواع غلات سبوس‌دار حاوی مقدار زیادی از فیبر هستند که این ویژگی، دو فایده مهم برای شما دارد: ایجاد احساس سیری برای مدت طولانی‌تر و همچنین کمک به تحرکات روده.

موز

موز سرشار از پتاسیم و ویتامین B۶ است که نفخ را کمتر می‌کنند و همچنین به ریلکس کردن عضله‌های بدن، از جمه عضله‌های رحم، کمک می‌رسانند. به یاد داشته باشید که دریافت پتاسیم به اندازه کافی به تنظیم فشار خون و ارسال اکسیژن لازم به مغز کمک می‌کند که هر دو برای حفظ خلق‌وخو در وضعیت مطلوب موثر هستند.

ماهی‌های چرب

دریافت امگا-۳ مورد نیاز بدن از طریق ماهی‌های چربی همچون ماهی سالمون و تُن، یکی از بهترین ترفندها برای تسکین مشکلات ناشی از قاعدگی است. اسیدهای چرب امگا-۳ فقط برای قلب مفید نیستند، بلکه مطالعات علمی تا کنون دو مورد از فواید دیگرشان را نیز نشان داده‌اند: کمک به تسکین فشارهای عضلانی و همچنین کاهش گرفتگی‌های عضلانی در ناحیه شکم در دوره قاعدگی. دیگر منابع مفید برای دریافت امگا-۳ عبارت‌اند از گردو و دانه‌های چیا.

مقاله مرتبط :   از استخوان‌های خود با مصرف ویتامین B12 حمایت کنید

کلم بروکلی

کلم بروکلی، یکی از بهترین منابع برای دریافت فیبر، ویتامین B۶، منیزیم و ویتامین E است. همه این ویتامین‌ها و مواد معدنی، مواد مغذی کاربردی و مهمی برای مقابله با سندرم پیش از قاعدگی و تنظیم گوارش محسوب می‌شوند. به‌ علاوه، کلم بروکلی به‌عنوان یکی از سبز‌ی‌های حاوی آهن شناخته می‌شود و بخشی از آهن مورد نیاز بدن را تامین می‌کند.

گوشت قرمز

سطح آهن موجود در بدن زنان موقع قاعدگی کاهش پیدا می‌کند و همین اتفاق می‌تواند باعث احساس بی‌حالی و سرگیجه در آنان شود. بنابراین، آنان می‌توانند از گوشت قرمز در دوره قاعدگی برای تامین آهن از‌دست‌رفته بدن استفاده کنند. اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید یا نمی‌توانید از گوشت قرمز استفاده کنید، می‌تواند سراغ منابع آهن غیرگوشتی مانند عدس، لوبیا و اسفناج بروید.

شکلات تلخ

شکلات تلخ سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و منیزیم است که هر دو به تسکین گرفتگی‌های عضلانی و نوسان‌های خلقی ناشی از قاعدگی کمک می‌کنند. همچنین، شکلات تلخ به ترشح اندورفین بیشتر در بدن کمک می‌رساند که به‌عنوان یکی از «هورمون‌های شادی» شناخته می‌شود و شما را سرحال نگه می‌دارد. البته توجه داشته باشید که منظور متخصصان، شکلات تلخ با درصد بالا است، نه شکلات‌های شیری.

 

منبع: سلامتیسم


نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.