در صف ایستادن

چرا در صف ایستادن باعث عصبانیت افراد می شود؟

بیشتر ما ایرانی ها آدم های کم صبری هستیم و ایستادن در صف یکی از بدترین و اعصاب خُردکن ترین قسمت های زندگی برای ماست. واقعیت این است که مدت زمانی که احساس می کنیم در صف ایستاده ایم بسیار طولانی تر از مدت زمانی که واقعاً در صف ایستاده ایم به نظر می رسد. دو دقیقه هم می تواند مثل برق بگذرد و هم می تواند به اندازه دو ساعت برایمان طول بکشد. در زیر به هشت دلیل اشاره می کنیم که باعث می شود تصور کنیم ایستادن در صف طولانی و خسته کننده است.

۱. زمانی که بیکار هستیم بسیار طولانی تر از زمانی که مشغول کاری هستیم به نظر می رسد. وقتی کاری داشته باشید که سر خودتان را به آن گرم کنید، زمان سریعتر برایتان می گذرد. تابحال فکر کرده اید که چرا در بیشتر آسانسورها آینه می گذارند؟ دلیل آن این که با نگاه کردن به خودتان و منحرف شدن حواستان کمتر به زمانی که محبورید در آسانسور بیکار بایستید فکر کنید.

۲. آدم ها دوست دارند زود کارشان را شروع کنند. به همین دلیل است که رستوران ها برای گذراندن وقتی که مجبوری برای غذا منتظر بمانید به شما منو غذا را می دهند تا خودتان را سرگرم کنید.
۳. اضطراب و استرس باعث می شود ساعت انتظار طولانی تر به نظر برسد. اگر فکر کنید که کُندروترین صف را انتخاب کرده اید یا نگران هستید که کدام صندلی هواپیما نصیبتان می شود، زمان انتظار طولانی تر به نظر خواهد رسید.

۴. انتظارهای نامعلوم و غیرقطعی طولانی تر از انتظارهای مشخص و قطعی به نظر می رسند. وقتی به شما گفته شود برای رفتن به اتاق دکتر باید ۳۰ دقیقه منتظر بمانید، خیلی راحت تر مسئله را می پذیرید تا به شما بگویند دکتر خیلی زود شما را می بیند. اگر ۳۰ دقیقه زودتر به جایی برسید، با کمال صبر و حوصله منتظر می مانید اما اگر ۳ دقیقه از زمان قرارتان بگذرد و مجبور باشید باز منتظر بمانید، دیگر حوصله و طاقتتان تمام می شود.

۵. انتظارهای غیرقابل توضیح بیشتر از انتظارهای قابل توضیح طول می کشد. وقتی می بینید که رعدوبرق می زند با آرامش و صبر بیشتر منتظر می مانید تا پیتزایتان را دم خانه بیاورند. www.migna.ir

۶. انتظارهای غیرعادلانه بیشتر از انتظارهای منصفانه طول می کشد. آدم ها دوست دارند اگر قرار است منتظر چیزی بمانند، انتظارشان منصفانه باشد. وقتی می بینید در صف بانک، متصدی به کار آشنایان و مشتریان دائمی خود فاقد صف رسیدگی می کند، طاقت صف ایستادن شما کمتر می شود.
۷. هرچه خدماتی که می خواهید دریافت کنید باارزش تر باشد، حاضرید طولانی تر منتظر بمانید. مطمئناً حاضرید برای دیدن یک پزشک متخصص خیلی بیشتر از یک نماینده فروش وقت بگذارید. برای خرید یک ipad بیشتر راغبید در صف بایستید تا خریدن خمیردندان!

۸. انتظار به تنهایی بیشتر از انتظار همراه با جمع طول می کشد. هرچه بیشتر در طول انتظار با کسی صحبت کنید زمان به نظرتان سریعتر سپری می شود. درواقع، خیلی وقت ها وقتی در صف می ایستید با افراد جدیدی آشنا می شوید و با حرف زدن با افراد نوین کلی اطلاعات و تجربه نوین پیدا می کنید.

آداب ایستادن در صف

۱. اگر چند نفر هستید، با گروه به طور کامل در صف قرار گیرید. نباید یک نفر برای کل گروه در صف جا بگیرد. فکر کنید چقدر آزاردهنده خواهد بود اگر پشت سر یک نفر در صف ایستاده باشید و وقتی نزدیک است که نوبتتان شود، یکدفعه گروهی به او ملحق شوند و انتظار شما را طولانی تر کنند. این مسئله مخصوصاً در صف ها اسباب بازی ها در شهربازی بسیار اتفاق می افتد.

۲. بچه هایتان را کنترل کنید. وقتی با افراد دیگر در صف وارد گفتگو می شوید، فرزندانتان را فراموش نکنید که به دست و پای بقیه افراد در صف بپیچند و برای خودشان و دیگران ایجاد مشکل کنند.

۳. صبور باشید. همه افراد در صف یک وضعیت را دارند. خیلی وقت ها بعضی افراد سعی می کنند خودشان را جلو بیندازند اما این کار از فرهنگ به دور است زیرا سایر افراد هم به همان میزان منتظر مانده اند. همچنین اگر صف بسیار طولانی است، وقتی نوبتتان شد کارتان را سریع تر انجام دهید که به بقیه کسانی که پشت سرتان بوده اند زیاد منتظر نمانند.

۴. قبل از اینکه وارد صف شوید (اگر صفی طولانی است)، حتماً قبلاً به توالت بروید که بعد برای انجام این کار بقیه افراد را برای لحظه ای صف را ترک کردن اذیت نکنید. شاید به نظرتان مسخره بیاید اما خیلی وقت ها اتفاق می افتد. اگر صف را ترک کنید، نمی توانید انتظار داشته باشید که وقتی دو دقیقه بعد برگشتید جایتان محفوظ مانده باشد.

۵. به حریم شخصی دیگران احترام بگذارید. لازم نیست حتماً در صف به نفر جلویی یا پشتی خودتان بچسبید. اینکار موجب آزار دیگران خواهد شد. همچنین اگر سیگار می کشید، وقتی در صف هستید اصلاً وقتش نیست. آن را برای وقتی نگه دارید که از صف بیرون آمدید.

۶. مطمئناً یکی از بدترین کارها درمورد صف ایستادن این است که بخواهید نوبتتان را جلو انداخته، یک دفعه خودتان را به جلو صف برسانید و صف را به هم بریزید. به هیچ عنوان اینکار را نکنید.

۷. در صف هیچ گاه ادب و نزاکت را فراموش نکرده و همیشه احترام دیگران را نگاه دارید. هل دادن دیگران یکی از مصادیق بارز بی نزاکتی است.

۸. هیچگاه به هنگام تشکیل صف بخاطر اینکه جزء نفرات اول باشید، به یکباره هجوم نیاورید و با آرامش اقدام به تشکیل صف کنید.

۹. در باجه صندوق مربوط به فروشگاه ها که نوشته شده “مخصوص اقلام کمتر از ۵ عدد” عدد مربوطه را رعایت کنید.

بااینکه برای کارهای بسیار زیادی مجبور هستید روزانه در صف بایستید، اما ما ایرانی ها به ندرت سعی در اجرای قوانین بالا می کنیم. با اجرای این اصول و قوانین، سعی کنید به حقوق دیگران احترام بگذارید.

منبع: میگنا


نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.