وارفارین

اگر داروی وارفارین میخورید بخوانید!

اگر داروی وارفارین میخورید بخوانید

قرص وارفارین یکی از داروهای ضد لخته شدن (آنتی کواگولان) است که توانایی خون برای تشکیل لخته را کاهش میدهد.وارفارین

وارفارین مراقبت از دندان

گاهی به داروهای ضدانعقاد نظیر وارفارین، رقیق کننده خون گفته می شود، در حالی که در واقع این داروها خون را رقیق نمی کنند. اگر لخته ای وجود داشته باشد، وارفارین آن را حل نمی کند، بلکه از بزرگ شدن آن و در نتیجه بروز مشکلات جدی تر جلوگیری می کند. این دارو در موارد گوناگونی مانند مشکلات قلبی، ریوی و رگ های خونی مصرف می شود.
رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران در هفته نامه سلامت نوشت:وقتی لخته خونی در عروق ایجاد می شود یا بیمار تحت عمل جراحی مثل تعویض دریچه قلب قرار می گیرد که احتمال ایجاد لخته بعد از آن خیلی بالاست، باید به تشخیص پزشک هپارین یا وارفارین که رقیق کننده های قوی خون هستند، استفاده کند چون ایجاد لخته در عروق، حرکت آن و رسیدن به ریه، باعث آمبولی و سکته قلبیخواهد شد.
این دو دارو خطرناک و خیلی قوی تر از آسپیرین هستند و اگر بدون نظر پزشک استفاده شوند، باعث خون مردگی، خونریزی داخلی و حتی مرگ می شوند. هپارین تزریقی است و باید در بیمارستان استفاده شود. قرص وارفارین را افرادی که به آن نیاز دارند، می توانند در خانه مصرف کنند ولی حتما با نظر و تجویز پزشک.

خطر خونریزی لثه هنگام مصرف وارفارین

افرادی که وارفارین مصرف می کنند، حتما باید موقع مسواک زدن محتاط باشند و از مسواک های نرم استفاده کنند تا خونریزی در لثه ایجاد نشود.
همچنین از دست زدن به اشیای تیز و برنده و فعالیت های شدید و هر کاری که در آن احتمال بروز کمترین خراش در بدن وجود دارد، خودداری کنند. علاوه بر اینها، بیماران باید به صورت مداوم آزمایش خون بدهند تا در آن فاکتورهای انعقادی اندازه گرفته شود.

 

منبع: سلامت نیوز


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.