عادت های غذایی مضر برای مغز - مجله سلامتی عطارباشی

عادت های غذایی مضر برای مغز

ما انسان‌ها هرکدام عادت‌های خاصی در زندگی داریم که در طول روز به انجام آنها می‌پردازیم؛ برخی عادت دارند هر روز صبح یک صبحانۀ مفصل و مقوی میل کنند و از طرفی برخی عادت دارند که یک کلوچه یا کیک فرآوری شده از سوپرمارکت تهیه کرده و به همراه یک پاکت شیر میل کنند که عادتی اشتباه و مضر است. بسیاری از این عادت‌های مضر باعث آسیب رساندن به اندام‌های مختلف بدن شده و در درازمدت می‌توانند منجر به بیماری‌های خطرناک و مزمن شوند. در این مطلب به بررسی عادت های مضر برای مغز می‌پردازیم. لطفا با عطارباشی همراه باشید.

عادت های مضر برای مغز

منزوی بودن

تحقیقات نشان می‌دهد، حتی ده دقیقه ارتباط گفتاری روزانه، توانایی ذهنی را افزایش می‌دهد. صحبت‌کردن به تحریک مغز کمک می‌کند و ساکت بودن می‌تواند در بلندمدت، تضعیف فعالیت این اندام مهم را درپی داشته باشد.

مصرف قند و شکر زیاد

قند زیاد بر فاکتور نوروتروفیک مغز (BDNF) که مسئول تولید نورون‌هاست، تاثیر نامطلوب می‌گذارد. BDNF در تشکیل حافظه بلندمدت و یادگیری، نقش مهمی دارد و آسیب به آن یکی از آسیب‌های مهم به مغز تلقی می‌شود.

غافل شدن از صبحانه

نخوردن صبحانه، یکی از عادت های مضر برای مغز است. تحقیقات نشان می‌دهد، دانش‌آموزانی که به طور منظم صبحانه می‌خورند، عملکرد بهتری در مدرسه دارند. نخوردن صبحانه، باعث کاهش قند خون می‌شود و بر عملکرد مغز تاثیر منفی می‌گذارد.

فست فود

مصرف زیاد فست‌فودها در رژیم غذایی بر ارتباط میان سلول‌های مغزی تاثیر می‌گذارد و تشکیل حافظه بلندمدت و کوتاه‌مدت را دچار مشکل می‌کند.

پوشش سر هنگام خواب

پوشاندن سر با پتو هنگام خواب، میزان اکسیژنی را که وارد بدن می‌شود، کاهش می‌دهد. در این حالت، تنفس هوایی که حاوی مقادیر زیادی دی‌اکسیدکربن است، باعث می‌شود اکسیژن کمتری به مغز برسد و مغز در بلندمدت آسیب ببیند.

مقاله مرتبط :   چه عواملی باعث ایجاد گرسنگی مدام می‌شود؟

رژیم های دشوار

در طول یک رژیم غذایی سخت، فقط بدن نیست که وزن از دست می‌دهد. براساس تحقیقات، محدودیت‌های غذایی سخت در رژیم غذایی باعث می‌شود، مغز به خوردن خودش بپردازد.

کم آبی بدن

۷۰ تا ۸۰ درصد مغز را آب تشکیل می‌دهد. افزون بر این، آب مسئول رساندن مواد مغذی ضروری به مغز است. بنابراین مغز زمانی بهترین عملکرد را نشان می‌دهد که بدن دچار کمبود آب نباشد.

ورزش نکردن

ورزش با تاثیرات مثبت بر سنتز فاکتور نوروتورفیک، می‌تواند به عملکرد بهتر مغز و تشکیل حافظه بلندمدت کمک کند.

تمرین ندادن مغز

در سنین ۱۶ تا ۲۵ سال، بهره‌وری مغز به اوج خود می‌رسد و پس از آن بتدریج شروع به کاهش می‌کند، اما تحقیقات گسترده نشان می‌دهد، تمرینات منظم مغزی (مانند مطالعه و حل کردن پازل) می‌تواند عملکرد مغز را حتی در افرادی که شاهد علائم اولیه زوال عقل هستند، به میزان چشمگیری بهبود بخشد.

منبع: جام جم آنلاین

نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.