افزایش انرژی

افزایش انرژی بعد از تمرین با ۱۴ ترفند

آماده نگه داشتن بدنتان به مراقبت زیادی نیاز دارد. افراد مبتدی باید تن تنبل خود را از تخت بیرون بکشند و خودشان را مجبور به انجام تمرین کنند. این کار به انگیزه‌ی درونی نیاز دارد که امروزه به آن انگیزه‌ی تناسب‌اندام هم می‌گویند. برای دستیابی به تناسب اندام، داشتن تمرین پیوسته و در عین حال اطمینان از اینکه در برنامه‌هایتان زیاده‌روی نمی‌کنید، بسیار اهمیت دارد.

خواندن نقل قول‌های الهام بخش، یا چسباندن پوسترهای انگیزشی بر روی دیوار اتاقتان تا حد زیادی کمک کننده است، و به این طریق همیشه می‌توانید راه‌هایی برای انجام تمرین پیدا کنید.

رایج‌ترین بهانه برای انجام ندادن تمرین، این است که «بعد از تمرین خیلی خستگه می‌شوم و دیگر نمی‌توانم هیچ کاری انجام دهم.» بله، همه‌ی ما چنین تجربه‌ای داشته‌ایم. ما در این مطلب، برای افرادی که این بهانه خوراکشان هست، راه‌حل‌هایی ارائه کرده‌ایم. در ادامه، ۱۴ ترفند مؤثر ذکر شده است که ناراحتی و خستگی پس از تمرین را کاهش می‌دهد تا بتوانید به زودی دوباره به تمرین برگردید.

۱. لباس دارای تهویه‌ی مناسب

لباسی که می‌پوشید، در حین انجام تمرین و بعد از آن نقش مهمی را ایفا می‌کند. چه کفش، چه شلوار و یا پیراهن. اگر لباسی که می‌پوشید به خوبی شما را خنک و خشک نگه دارد، حتی بعد از یک تمرین سخت هم احساس خستگی نخواهید کرد. چنین لباس‌هایی با برندهای Dri-fits و یا Climacool به وفور در بازار موجود هستند، که امکان تنفس داشته و گرما و عرق تولید شده توسط بدن را دفع می‌کنند.

۲. کش مو

هنگام انجام تمرین، گیسوان بلندتان ممکن است شما را اذیت کند. این موها مدام پیچ و تاب می‌خورند که موجب خارش در پیشانی، گردن و کمر شما می‌شود. بهترین راه برای جلوگیری از این وضعیت، استفاده از یک کش موی پارچه‌ای است، که کمک می‌کند تا خنک بمانید و عرق را هم از پوستتان دور نگه می‌دارد. هدبندهای پارچه‌ای نیز مفیدند.

۳. حوله

تمرین با عرق کردن همراه است. همین عرق است که باعث می‌شود پس از تمرین، مثل یک آدم خسته و کسل به نظر برسید. یک حوله‌ی خشک داشته باشید که در تمام مدت تمرین به درد می‌خورد. سعی کنید که هنگام انجام تمرین و بعد از آن به صورتتان دست نزنید. چون وقتی عرق را از دست‌هایتان پاک می‌کنید، باکتری‌هایی که منتقل می‌شوند، تمام منافذ را پر کرده و موجب اختلال می‌شوند.

۴. خودتان را خنک کنید

پایین آوردن دمای بدنتان ممکن است مانع عرق کردن شود. یک راه ساده برای انجام آن، این است که دست‌ها و گردنتان را زیر آب روان بگیرید؛ گردن مؤثرترین نقطه‌ی نبض‌دار برای خنک کردن است.

۵. محصولات ضد عرق

آخر یک جلسه تمرینی همراه با عرق و بوی بد است. محصولات ضد عرق، این مشکل را حل می‌کنند، چون به اندازه‌ی کافی دوام دارند و اثرشان هم به اندازه‌ی یک جلسه تمرین باقی می‌ماند. در صورت لزوم، پس از تمرین دوباره از ضد عرق استفاده کنید تا عرق و بوی بد را دور نگه دارید.

۶. شامپوی خشک

بدون عرق نگه داشتن موها، علی‌رغم استفاده از هدبند و حوله، واقعا غیرممکن است. پس، رطوبت دور سر و پشت گردنتان را با استفاده از یک سشوار خشک کنید. سپس، یک شامپوی خشک در ریشه‌ی موها و نقاط عرق کرده اسپری کنید. بعد از آن، از یک شانه برای پخش کردن مقدار اضافی استفاده کنید.

۷. دستمال‌های مرطوب

مهم است که صورتتان را پس از تمرین پاک کنید تا بقایای عرق ایجاد شده در هنگام تمرین را از بین ببرید. انواع مختلفی از دستمال‌های خشک و تر در بازار وجود دارد که کمک می‌کنند تا بافت صورتتان را پاک‌سازی کنید. این دستمال‌ها به‌عنوان پاک‌کننده‌های پوست نیز عمل می‌کنند و نیازی به استفاده از آب ندارند.

۸. کیف لوازم آرایشی

بهتر است یک کیف لوازم آرایش کوچک، حاوی فر مژه، کرم پودر، ریمل، کانسیلر و یک مداد ابرو به همراه داشته باشید. هنگامی که پاک‌سازی صورت انجام شد، یک لایه‌ی نازک از کانسیلر و کرم پودر را بر روی نواحی عرق کرده استفاده کنید. همچنین، از ریمل برای مرتب کردن مژه‌ها استفاده کنید.

۹. اسپری یا روغن بدن

از یک اسپری یا روغن بدن برای حفظ روحیه‌ی مثبت خود استفاده کنید. رایحه‌های مختلفی مثل لاوندر، رز، گیلاس، انبه، تمشک، و جوز هندی در بازار موجود است که به آرامش شما هم کمک می‌کنند. بر اساس سلیقه‌ی خودتان یک عطر تازه و آرامش بخش را انتخاب کنید.

۱۰. ورقه‌های اسفنجی

خوب است که ورقه‌های جذب‌کننده‌ی چربی را در کیف خود داشته باشید. این ورقه‌ها، چربی را که بعد از تمرین شدید روی پوست می‌آید جذب می‌کنند. پس برای جلوگیری از چرب شدن و حفظ درخشش پوست، از این ورقه‌ها استفاده کنید.

۱۱. آب بنوشید

دهیدراته شدن در واقع بزرگ‌ترین دشمن شما بعد از تمرین است. هنگامی که جلسه‌ی تمرین به پایان رسید یک بطری آب بنوشید تا خودتان را تازه و هیدراته نگه دارید. این کار به درخشش پوستتان تا ساعت‌ها کمک می‌کند و عملکردهای بدن را بهبود می‌بخشد. به‌جای آن می‌توانید از نوشیدنی‌های انرژی‌زای ورزشی، به خاطر قابلیت آن‌ها در تأمین ویتامین‌ها، مواد معدنی و الکترولیت‌ها استفاده نمایید.

۱۲. تغذیه

حتماً تا ۶۰ دقیقه بعد از انجام تمرین، چیزی بخورید. این کار کمک می‌کند تا بدنتان سریع‌تر ریکاوری شود، بافت‌های فرسوده ترمیم شده و شور و حرارت شما برای انجام فعالیت بعدی حفظ شود. رژیم غذایی شما باید حاوی پروتئین و کربوهیدرات‌های با کیفیت باشد. به‌عنوان راه جایگزین می‌توانید میوه و یا یک شکلات بار انرژی‌زا بخورید.

۱۳. اسموتی

یک لیوان شیر، اگر درست بعد از جلسه‌ی تمرین مصرف شود، کمک می‌کند تا به سرعت، عضله‌ی آسیب دیده ریکاوری شود. شیر یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای مصرف بعد از یک جلسه تمرین شدید است، چون حاوی تمام مواد مغذی ضروری (کربوهیدرات‌ها، کلسیم، پروتئین، ویتامین و الکترولیت‌ها) است. نوشیدن یک لیوان آب میوه‌ی تازه نیز به همان میزان انرژی‌زا است. طعم تازه‌ی آن، اندام‌های حسی را احیا کرده و کمک می‌کند تا در تمام طول روز فعال باقی بمانید. یک اسموتی غنی، هر دو کار را به طور همزمان انجام می‌دهد.

۱۴. موسیقی

موسیقی خوب، بعنوان یک منبع عالی از الطاف نیرومند در حین انجام تمرین و پس از آن عمل می‌کند. موسیقی حواس شما را از درد سوزش پرت می‌کند و سطح انرژی‌تان را بالا می‌برد. هر چند وقت یک‌بار، پیش از آنکه آهنگ‌هایی که گوش می‌:نید یکنواخت و تکراری شود، آنرا به‌روز کنید.

منبع: مجله تناسب اندام

نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.