اعداد طلایی سلامت

اعداد طلایی سلامت که ضروری ست همه بدانند!

برای داشتن کنترل بهتر بر سلامت خود باید از این اعداد آگاهی داشته باشید. میزان نیاز روزانه به کالری، اندازه دور کمر، میزان کلسترول، فشار خون، تری گلیسرید و ضربان قلب صبحگاهی

نیاز روزانه به کالری


معمولا زنان برای داشتن سلامت مناسب، روزانه به ۲۰۰۰ و مردان به حدود ۲۵۵۰ کالری نیاز دارند. از این میزان، بهتر است ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری از وعده صبحانه، ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری از وعده ناهار و ۶۰۰ تا ۷۰۰ کالری از وعده شام تامین شود. دو سه میان وعده نیز هرکدام می‌توانند حاوی صد تا ۲۰۰ کالری انرژی باشند.

دور کمر

برای دانستن میزان تاثیرگذاری وزن بر سلامت قلب، اندازه‌گیری دور کمر یکی از بهترین راه‌هاست. تجمع چربی‌ها در شکم ریسک حملات قلبی، مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک را افزایش می‌دهد. برای زنان، خطرات سلامت با افزایش اندازه دور کمر از حدود ۸۹ سانتی‌متر و در مردان با افزایش بیشتر از ۱۰۱ سانتی‌متر افزایش می‌یابد.

کلسترول‌های LDL و HDL


نه‌تنها دانستن مجموع کلسترول خون اهمیت دارد بلکه بهتر است سطح کلسترول بد، LDL و سطح کلسترول خوب، HDL را نیز بدانیم. مجموع کلسترول بهتر است پایین‌تر از ۵٫۲ میلی مول بر لیتر باشد. میزان مطلوب کلسترول LDL، پایین‌تر از ۳٫۵ میلی مول بر لیتر و کلسترول HDL، ۱٫۳ میلی مول بر لیتر یا بالاتر است.

فشار خون

فشار خون یا نیرویی که خون به دیواره سرخرگ‌‌ها وارد می‌کند به طور طبیعی در طول روز افزایش یا کاهش می‌یابد. اگر وقتی فشار خون بالا می‌رود همچنان بالا باقی بماند، خطراتی مانند تصلب شرایین، بیماری‌های قلبی و سکته را درپی دارد.
فشار خون ۹۰٫۱۴۰ میلی‌متر جیوه یا بیشتر، بالا درنظر گرفته می‌شود و فشار خون بین ۸۰٫۱۲۰ و ۸۹٫۱۳۹ نیز فرد را در خطر فشار خون بالا قرارمی دهد.

تری‌ گلیسیرید

تری‌گلیسیریدها ـ شکلی از چربی‌ها که می‌توانند در سلول‌ها ذخیره شوند ـ از چربی‌ها و کربوهیدرات‌هایی که مصرف می‌کنیم، ساخته می‌شوند. بالا بودن میزان این چربی در جریان خون با بیماری‌های عروق کرونر بویژه در زنان مرتبط است. سطح طبیعی تری‌گلیسیریدها در خون، کمتر از ۱٫۷ ‌میلی‌مول بر لیتر است.

ضربان قلب صبحگاهی

کنترل ضربان قلب در حالت استراحت به عنوان نخستین کار هنگام صبح، به آگاهی از سلامت قلب کمک می‌کند. ضربان قلب حالت استراحت به طور طبیعی بین ۶۰ تا ۹۰ بار در دقیقه است. کسانی که ورزش می‌کنند به دلیل داشتن ماهیچه‌های قلب سالم‌تر ضربان قلب پایین‌تری دارند، اما اگر ورزش نمی‌کنید و ضربان قلب‌تان پایین است، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

منبع: جام جم آنلاین


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.