کوکائین

عوارض مصرف کوکائین بر عملکرد جنسی

کوکائین یک روش پر هزینه برای سرخوش شدن است که اثر شگفت انگیزی دارد و بعنوان “مروارید مواد مخدر خیابانی” نامیده می شود. واقعیت کوکائین، بیش از ایجاد سرخوشی است زیرا اثرات منفی قوی بر قلب، مغز و احساسات دارد. بسیاری از مصرف کنندگان کوکائین، به آن اعتیاد دارند و دچار پیامدهای تهدید کننده و طولانی مدتی آن میشوند. حتی مصرف کنندگانی که هر از چندگاه کوکائین مصرف میکنند با خطر مرگ ناگهانی روبرو هستند. با این مقاله همراه باشید تا با حقایق غیرمعمولی در مورد مصرف کوکائین و اثرات آن اطلاعاتی کسب کنید.

کوکا، کوکائین و کراک

کوکائین، عصاره پاک شده از برگهای کوکا ( Erythroxylum ) است. این گیاه در منطقه آند آمریکای جنوبی رشد می کند. فرآیندهای شیمیایی مختلف، دو شکل اصلی کوکائین را تولید می کنند:
پودر کوکائین معمولا تحت عنوان “کک” یا “بلو” شناخته می شود و در آب حل می شود. مصرف کنندگان می توانند کوکائین پودر شده را استنشاق و یا تزریق کنند. کوکائین کراک که معمولا در بین افراد تحت عنوان “کراک” یا “راک” شناخته می شود طی یک فرایند شیمیایی ساخته می شود که آن را به شکل “فریبیس” در می آورد که می تواند استنشاق شود.

حدود ۱۴ درصد از بزرگسالان ایالات متحده کوکائین را امتحان کرده اند. یک بزرگسال از ۴۰ بزرگسال در سال گذشته از کوکائین استفاده کرده است. مردان جوان ۱۸ تا ۲۵ ساله بزرگترین مصرف کنندگان کوکائین هستند که ۸ درصد از آنها در ۱۲ ماه گذشته از آن استفاده کرده اند.

کوکائین، به عنوان مواد مخدر مورد مصرف افراد مشهور، مدل های مد و معامله گران وال استریت تلقی می شود. فیلم هایی مثل “Blow” و کتاب هایی مانند Killing Pablo درباره تجارت و مصرف از کوکائین جنجالی به پا کردند.

سرخوشی با کوکائین

کشیدن یا تزریق این ماده مخدر به اثرات تقریبا فوری منتهی میشود. جذب سریع از طریق بافت های بینی باعث می شود کوکائین تقریبا سریع عمل کند. در هر کدام از روش های مصرف آن، به سرعت وارد جریان خون می شود و به مغز می رود.

این ماده مخدر در مغز، در پیام های شیمیایی – انتقال دهنده های عصبی – که اعصاب از آنها برای ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند، تداخل ایجاد می کند.کوکائین، مانع جذب دوباره نوراپی نفرین، سروتونین، دوپامین و دیگر انتقال دهنده های عصبی ها میشود. تجمع شیمیایی حاصل بین اعصاب موجب احساس نشاط و یا سرخوشی میشود.

با مصرف کوکائوین چه مقدار احساس سرخوشی حاصل میشود؟

مصرف کنندگان این ماده مخدر اغلب احساس خوشی را به صورت های زیر توصیف می کنند:

 • احساس افزایش انرژی و هوشیاری،
 • روحیه فوق العاده بالا و احساس برتری.

از سوی دیگر، برخی افراد احساسات دیگری را علاوه بر موارد بالا نشان می دهند از قبیل:

 • تحریک پذیری
 • پارانویا
 • بیقراری
 • اضطراب

نشانه های استفاده از کوکائین عبارتند از:

 • مردمک های متسع شده
 • سطوح بالای انرژی و فعالیت
 • زیاد صحبت کردن و با هیجان صحبت کردن

اثرات فوری این ماده مخدر در مدت ۳۰ دقیقه تا دو ساعت از بین می رود. کشیدن یا تزریق این ماده موجب افزایش سریع تر و کوتاه تر در مقایسه با کشیدن کک می شود.

اثرات فیزیولوژیکی کوکائین

این ماده مخدر با تاثیر بر روی مغز، احساس سرخوشی ایجاد میکند. اما همانطور که کوکائین از طریق خون در بدن حرکت می کند، بر کل بدن نیز تاثیر می گذارد.
کوکائین نسبت به انواع دیگر مواد مخدر غیرقانونی، عامل بیشتر موارد اورژانسی در ویزیت های اورژانس ایالات متحده است. این ماده مخدر به مغز، قلب، رگ های خونی و ریه ها آسیب می رساند و حتی می تواند باعث مرگ ناگهانی شود. در اینجا اتفاقی که با مصرف این ماده در بدن می افتد، ذکر میشود:

عوارض کوکائین بر قلب:

کوکائین، برای قلب بد است. کوکائین موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود در عین حال شریان هایی که خون به قلب می رسانند، را تنگ میکند. نتیجه این تنگ شدن، تداخل در جریان خون به خود عضله قلب است، که میتواند موجب حمله قلبی، حتی در جوانان بدون بیماری قلب، شود. این ماده مخدر می تواند ریتم های قلب غیرطبیعی کشنده و غیر طبیعی را ایجاد کند (این ریتم ها آریتمی ها نامیده میشوند).

عوارض کوکائین بر مغز:

کوکائین، می تواند رگ های خونی مغز را منقبض کند و موجب سکته مغزی شود. این مسئله می تواند حتی در جوانان بدون عوامل خطر دیگر برای سکته مغزی اتفاق بیفتد. این ماده مخدر باعث تشنج می شود و می تواند منجر به رفتار عجیب و غریب یا خشونت آمیز شود.

عوارض کوکائین بر ریه ها و سیستم تنفسی:

کوکائین، به بینی و سینوس ها آسیب می زند. استفاده منظم از آن می تواند باعث سوراخ در بینی شود. کشیدن کوکائین کراک، ریه ها را تحریک می کند و در بعضی افراد باعث آسیب دائمی ریه می شود.

عوارض کوکائین بر دستگاه گوارش:

کوکائین، عروق خونی که خون روده ها را تامین می کنند، را تنگ میکند. گرسنگی ناشی از کمبود اکسیژن باعث ایجاد زخم، یا حتی سوراخ شدن معده یا روده می شود.

عوارض کوکائین بر کلیه ها:

کوکائین می تواند موجب ناراحتی ناگهانی و شدید نارسایی کلیه از طریق فرایندی به نام رابدومیولیز شود. در افراد مبتلا به فشار خون بالا، مصرف منظم کوکائین می تواند باعث آسیب کلیه ها، ناشی از فشار خون بالا شود.

عوارض کوکائین بر عملکرد جنسی:

اگر چه کوکائین، به عنوان برانگیزنده جنسی شناخته شده است، اما در واقع ممکن است موجب شود قدرت شما را در اتمام کاری که شروع کرده اید، کم شود. مصرف مزمن این ماده مخدر می تواند عملکرد جنسی در مردان و زنان را مختل کند. در مردان این ماده باعث انزال زودرس یا دشواری در انزال می شود.

اثرات روحی و اعتیاد

کوکائین، در قسمت های عمیق مغز عمل می کند. این قسمت ها، قسمت هایی هستند که احساس “پاداش” را از رفتارهای بسیار لذت بخش ایجاد می کنند. تحریک این قسمت مغز با کوکائین احساس خوبی ایجاد میکند. و می تواند اشتیاقی قوی برای استفاده بیشتر از کوکائین ایجاد کند. استفاده مجدد از کوکائین، منجر به تحمل (یعنی افزایش دوزهای بیشتر برای رسیدن به همان اثر)، وابستگی و اعتیاد می شود.

هیچ مقدار مصرف بی خطری برای “کوکائین” وجود ندارد. پیش بینی اینکه آیا فردی از لحاظ جسمی یا روان شناختی به این ماده مخدر وابسته خواهد شد یا خیر، غیر ممکن است.

پس از مصرف منظم این ماده مخدر برای یک دوره طولانی، وابستگی (اعتیاد) ایجاد میشود. هنگامی که وابستگی وجود داشته باشد، متوقف کردن ناگهانی کوکائین منجر به علائم ترک می شود. نشانه های ترک کوکائین، بیشتر روانی هستند تا فیزیولوژیکی. به طور معمول، علائم ترک کوکائین شامل موارد زیر هستند:

 • افسردگی و اضطراب
 • خستگی
 • دشواری در تمرکز
 • ناتوانی در احساس لذت
 • افزایش میل به کوکائین
 • علائم جسمانی از جمله درد، ناراحتی، سرد شدن و لرز هستند.

ترک این ماده مخدر به ندرت از نظر پزشکی جدی است. در برخی افراد، ترک کوکائین ممكن است باعث افكار خودكشی شود. به طور معمول، علائم ترک اعتیاداز مواد مخدر کوکائین، در عرض یک تا دو هفته از بین میروند. با این حال، میل شدید به این ماده مخدر ممکن است حتی سالها پس از آخرین مصرف، بازگردد.

 

منبع: راستینه


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.