قهوه موجب افزایش طول عمر می‌شود - مجله سلامتی عطارباشی

قهوه موجب افزایش طول عمر می‌شود

قهوه را می‌توان یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها دانست، حتی ورزشکاران نیز برای افزایش عملکرد ورزشی خود با نوشیدن قهوه از فواید آن استفاده می‌کنند، اما شاید برای‌تان عجیب باشد که نوشیدن قهوه می‌تواند با افزایش طول عمر مرتبط باشد!

بر اساس جدیدترین تحقیقات منتشر شده افرادی که به طور مرتب هر روز قهوه می‌نوشند، کمتر از دیگران در خطر مرگ ناشی از بیماری‌ها قرار دارند.

البته این خبر به این مفهوم نیست که نوشیدن قهوه موجب افزایش طول عمر افراد می‌شود. اما بر اساس یافته‌های جدید محققان، کسانی که هر روز و به طور منظم قهوه می‌نوشند، کمتر از بقیه مردم در خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها قرار دارند و احتمال خودکشی در آن‌ها نیز بسیار پایین است.
قهوه حاوی ترکیباتی نظیر کافئین، دیترپنس‌ها و آنتی اکسیدان‌هاست که بر بدن تاثیر مثبت می‌گذارند.

نتایج ۲ تحقیق بر اساس بررسی‌هایی که بیش از ۷۰۰ هزار نفر در آمریکا و ۱۰ کشور اروپایی به دست آمده است را در ادامه می‌خوانیم.

در تحقیق محققان اروپایی، در اشخاصی که قهوه مصرف می‌کردند میزان ابتلا به دیابت، بیماری‌های گوارشی و سکته مغزی ۷ تا ۱۲ درصد کاهش‌یافته بود. در تحقیق آمریکایی هم اشخاصی که هر روز بیش از ۴ فنجان قهوه مصرف می‌کردند، میزان خطر مرگ در آن‌ها تا ۱۸ درصد نسبت به دیگر افراد (در دوره ۱۶ ساله مطالعه) کمتر بود. محققان می‌گویند، حتی نوشیدن قهوه در حد روزانه یک فنجان، تا ۱۲ درصد خطر مرگ زودرس را در مقایسه با کسانی که قهوه نمی‌نوشند، کاهش می‌دهد!

تحقیق دیگری که نتایج آن در سالنامه پزشکی اینترنال منتشر شده است، بیانگر آن است که نوشیدن قهوه به کاهش خطر مرگ ناشی از عوامل مختلف از جمله بیماری‌های هاضمه و مرتبط با گردش خود ارتباط دارد.

مقاله مرتبط :   ۸ ترکیب غذایی که کمک می کند وزن کم کنید

البته این نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، مهم نیست قهوه کافئین‌دار باشد یا بدون کافئین، بلکه اینطور به نظر می‌رسد که کافئین دلیل اصلی این تأثیر قهوه نیست. باید اضافه کنیم که محققان هنوز هم نمی‌توانند با اطمینان بگویند که کدام ماده در قهوه با افزایش عمر و سلامت مرتبط است اما این را به خوبی ‌می‌دانیم که قهوه سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات فنولیک است که نقش موثری در پیشگیری از سرطان دارند.
قهوه به خاطر برخورداری از آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات فنولیک نقش موثری در پیشگیری از سرطان دارد.

چند نکته مهم

۱- سازمان غذا و دارو آمریکا FDA توصیه می‌کند مصرف ۴۰۰ میلی‌گرم قهوه در روز ضرری ندارد. این میزان کافئین معادل ۴ یا ۵ فنجان قهوه است.

۲- کافئین به مدت ۴ تا ۶ ساعت در بدن ماندگار است، بنابراین چند ساعت قبل از خواب از مصرف آن خودداری کنید، چرا که موجب اختلال در خواب می‌شود.

۳- اگر باردار هستید، مصرف قهوه را محدود یا از مصرف آن خودداری کنید چون مصرف بیش از یک فنجان در روز ممکن است خطر ابتلا به سقط جنین را افزایش دهد.

۴- همچنین دانشمندان توصیه نمی‌کنند، برای داشتن طول عمری بیشتر مصرف قهوه خود را افزایش دهید. بلکه این مطالعات تنها یک ارتباط به طول عمر را نشان می‌دهد. اینکه چرا کسانی که قهوه مصرف می‌کنند، زندگی طولانی‌تری دارند، ممکن است به دلایل دیگری مرتبط باشد و مسلماً برای اثبات این موضوع، نیاز به تحقیقات بیشتری است.

بله قهوه به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند، معجونی جادویی باشد، اما تغذیه سالم و ورزش روزانه می‌تواند چنین اثر جادویی داشته باشد، بنابراین با در اولویت قرار دادن این کارها، زندگی طولانی‌تر و شادتر داشته باشید!

مقاله مرتبط :   ۵ ماده غذایی فوق العاده سالم که می توانند به وعده صبحانه اضافه شوند

نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.