درمان کولیت از دیدگاه طب سنتی - مجله سلامتی عطارباشی

درمان کولیت از دیدگاه طب سنتی

از دیدگاه طب سنتی دو مرحله برای درمان کولیت وجود دارد:

اولین درمان و ساده ترین درمان،درمانهای پیشگیرانه و نگه دارنده هستند که مهمترین آن اصلاح تغذیه بیمار است. درواقع باید بیمار را از خوردن غذاها و خوراکی های بلغم زا و خشکی زا منع کنیم و آنها را از رژیم غذایی آنها حذف نمائیم خوراکی هایی چون ماست، دوغ و میوه هایی چون گرمک و هندوانه و غذاهایی چون بادمجان، سیر، سس، ترشی، فلفل، دارچین و زنجبیل و همچنین قرمه سبزی، آش رشته و خورش لپه از جمله مواردی هستند که در ابتدای امر از رژیم غذایی بیمار حذف می شوند.

ساده ترین داروهایی که در این مرحله استفاده می شوند ” خاکشیر” و “بارهنگ” و “شوید” هستند که هر کدام به شیوه های زیر مصرف می گردند:

خاکشیر : خاکشیر با آب جوش از بهترین درمانگران کولیت هستند. اگر بیمار از اسهال شدید و از دفع کف و بلغم شکایت دارد بهتراست از خاکشیر بو داده با آب جوش استفاده کند (میزان مصرف آن با توجه به سن و وزن بیمار متفاوت ولی عموما ۳-۲ قاشق غذاخوری خاکشیر با آب جوش به مدت روزی ۲ – ۱ بار )

بارهنگ : بارهنگ نیز ۳ – ۱ با در روز مورد مصرف قرار می گیرد که بسته به شرایط بیمار به خصوص بیمارانی که با دفع کف و بلغم و خون مواجه هستند دفعات مصرف بارهنگ را افزایش می دهیم (۵ – ۳ بار و هربار یک قاشق غذاخوری با آب جوش استفاده می گردد). در این حالت نیز اگر بیمار از اسهال رنج می برد بهتر است از بارهنگ بو داده با آب جوش به مدت ۵ – ۳ با در روز استفاده گردد.

شوید : سه قاشق غذاخوری شوید را با دو لیوان آب می جوشانیم تا یک لیوان بماند، سپس آنرا صاف کرده و آب شوید حاصل با عسل شیرین می شود. در مواقع اسهال، دل پیچه و حالت تهوع همراه با بارهنگ و خاکشیر در طول روز مصرف می شود (۵-۱ بار در روز).

بقیه درمان ها با توجه به مزاج بیمار پایه گذاری می شود و جوشانده های مختلفی تجویز می گردد که بر مبنای درجه خشکی بیمار و یا بلغم آن است.

منبع: گیاه یاب

نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.