گفتاردرمانی

مرز خطر برای گفتاردرمانی کودک چند سالگی است؟

کودک در اواخر سن دوساگی موفق به گفتن جملات دو کلمه ای میشود،اما قادر به استفاده از افعال نخواهد بود.چراکه دایره لغات کودک آنقدر وسیع نیست که بتواند از فعل استفاده کند.

معصومه معصومی کارشناس علوم تربیتی با اشاره به اینکه فرایند رشد تکلم کودک از ۶تا۱۱ ماهگی آغاز وتا ۲سالگی به ۲۰۰کلمه می رسد،اظهار کرد:کودک در اواخر سن دوساگی موفق به گفتن جملات دو کلمه ای میشود،اما قادر به استفاده از افعال نخواهد بود.چراکه دایره لغات کودک آنقدر وسیع نیست که بتواند از فعل استفاده کند.

وی باشاره به اینکه کودک قبل از ادای اولین کلمه تسلطی روی بیان آن ندارد، افزود:ادای کلمات از سوی کودک در این سن هدفمند نیست از این رو برخی کلمات را به درستی بیان نمی کند.

معصومی با اشاره به یکی از اشتباهات رایج کودکان در تلفظ کلمات ادامه داد: دلیل دیگر اشتباه تلفظ کلمه در کودکان.تکامل نیافتن برخی صدا ها و واژه ها در ساختار زبانی آن ها است.

وی افزود:هرچه صداها برای تلفظ سخت باشد ادای آن کلمه از سوی کودک دیرتر و تکامل صدا بیشتر طول خواهد کشید.سخت بودن تلفظ برخی حروف مانند حرف .س..برای کودکان باعث میشود تا آن ها از حرف راحتتری همانند ..دال..استفاده کنند که درنتیجه کلمه ای مانند سیب زمینی را دیب دمینی تلفظ می کنند.

این مدرس دانشگاه گفت:تنبیه کردن،مسخره کردن ویا تشویق کردن کودک به تلفظ جملات اشتباه دلیل سوم اشتباهات تلفظی کودکان است.

معصومی با بیان اینکه ساختار گویایی کودکان با یکدیگر قابل مقایسه نیست؛ادامه داد:ترتیب تلفظ کلمات در کودک ،جمعیت اعضای خانواده،تعاملات افراد خانواده با کودک ومیزان محرک های شنیداری وگفتاری محیط اطراف کودک از جمله عوامل گسترش دهنده دایره لغات و به اصطلاح زود زبان باز کردن کودک محسوب می شود.

مقاله مرتبط :   ضرورت گفتار درمانی بعد شیمی درمانی

وی افزود:مهارت های زبانی کودکانی که بیشتر در معرض گفت وشنود در محیط های شلوغتری هستند سریع تر رشد خواهد کرد.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد:اشتباهات تلفظی کودکان تا سن ۴ونیم سالگی طبیعی است اما اگر این اشتباهات بیشتر از ۴ونیم سالگی ادامه یابد، کودک باید به مراکز گفتار درمانی مراجعه کند.

معصومی در پایان با اینکه پیش شرط رشد اجتماعی و کلامی کودک،ارتباط خوب وایمن مادر باکودک است،تاکید کرد:شعر خوانی برای کودک در گسترش دایره لغات تاثیر زیادی دارد اما هیچ گاه کودک را مجبور به یادگیری اشعار نکنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران


نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.