زنان

افسردگی، زنان را در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد زنان میان‌سالی که سابقه افسردگی دارند، به‌طور قابل توجهی بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مواجه شدن با مشکلات ناشی از آن قرار می‌گیرند. گزارشی از این مطالعه در آخرین نشست انجمن یائسگی آمریکای شمالی در اورلاندو ارائه شده است.

به نظر می‌رسد که این یافته، ارتباط بین افسردگی و بیماری‌های قلبی را تقویت می‌کند، اما همچنان رابطه علت و معلولی مستقیم را به اثبات نمی‌رساند. در این مطالعه، وضعیت حدود یک هزار و ۱۰۰ نفر از زنان به‌مدت ۱۰۰ سال مورد پیگیری قرار گرفته است.

محققان براساس یافته‌ها به این نتیجه رسیدند که افسردگی، تنها عامل خطر مهم برای ابتلا به بیماری عروق کرونر در زنان زیر ۶۵ سال است که در آغاز مطالعه اصلا سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی را نداشته‌اند. با این‌حال، در زنان بالای ۶۵ سال، سن به‌عنوان تنها شاخص پیش‌بینی‌کننده ابتلا به بیماری‌های قلبی شناخته شد.

درحالی که دانشمندان دقیقا نمی‌دانند چرا افسردگی، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد، اما برخی از آن‌ها معتقدند که افسردگی می‌تواند تولید هورمون‌های استرس را در بدن افزایش دهد و از همین طریق در مشکلات قلبی نقش مهمی ایفا کند.

منبع: سلامتیسم


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.