در بهار خودسرانه حجامت نکنید - مجله سلامتی عطارباشی

در بهار خودسرانه حجامت نکنید

یک محقق و پژوهشگر طب سنتی، انجام حجامت در فصل بهار را منوط به شناخت مزاج افراد دانست و گفت: لازم است قبل و بعد از حجامت نکاتی مد نظر قرار گیرد.

حجامت

رضا زاد اسماعیلی، محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: در طب سنتی هیچ درمانی جایگزین اعمال یداوی نمی‌شود؛ به عنوان مثال نمی‌توان غذادرمانی را جایگزین حجامت کرد، چرا که حجامت سیستم ایمنی بدن را کاملا تحریک می‌کند. این در حالی است که با پرهیز و اعمال تغییرات در رژیم غذایی نمی‌توان به این مقصود دست یافت.

متاسفانه امروزه تبلیغات زیادی در خصوص تشویق افراد به انجام حجامت صورت می‌گیرد، اما باید دانست که تمامی افراد مجاز به حجامت کردن نیستند و حتی برخی از مراکز به اصطلاح بنیانگذار حجامت در کشور، بدون توجه به خلط غالب فرد از داروهای منضج و مسهل استفاده می‌کنند.

حجامت تحت تاثیر عواملی مانند نحوه قرار گرفتن ماه در آسمان، زمان انجام آن (از نظر فصل، ماه، روز و ساعت) قرار دارد. حجامت نیازمند تدابیری است که قبل و بعد از انجام آن مد نظر قرار می‌گیرد که برای دانستن و رعایت این دستورات افراد باید به پزشک حاذق مراجعه کنند.

افرادی که مزاج سرد و‌ تر دارند باید از انجام حجامت خودداری کنند، زیرا این گروه از اشخاص اغلب ضعیف و دچار کم‌خونی هستند. بنابراین با حجامت کردن دچار افت فشار خون می‌شوند

اشخاصی که ترس از انجام حجامت دارند، می‌توانند با توجه به مزاج خود، تحت نظر پزشک ماهر برای فروکش کردن طبع غالبشان و اعتدال طبع خود از برنامه غذایی خاصی پیروی کنند.

یک نوع ماده غذایی می‌تواند دو اثر متفاوت را در افراد دارای طبع‌های مختلف داشته باشد؛ برای مثال مصرف آب انار در شخصی که غلبه صفرا دارد منجر به کاهش غلظت خون می‌شود، ولی افراد دارای غلبه دم نباید این نوشیدنی را مصرف کنند، زیرا نوشیدن آب انار افزایش غلظت خون را در این گروه به همراه دارد.

افراد دارای طبع سرد و‌ تر نباید به منظور چربی‌سوزی و رفع چاقی از لیموترش استفاده کنند، زیرا مصرف این میوه نه تنها در لاغری آن‌ها موثر نیست، بلکه سبب ایجاد مشکلات گوارشی و سوء هاضمه در این گروه از اشخاص نیز می‌شود.

افرادی که مزاج سرد و‌ تر دارند باید از انجام حجامت خودداری کنند، زیرا این گروه از اشخاص اغلب ضعیف و دچار کم‌خونی هستند. بنابراین با حجامت کردن دچار افت فشار خون می‌شوند. این اشخاص می‌توانند در صورت نیاز بر حسب صلاحدید پزشک معالجشان، از بادکش گرم و خشک استفاده کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.