آشنایی با خواص داوریی آب پنیر - مجله سلامتی عطارباشی

آشنایی با خواص داوریی آب پنیر

شاید خیلی از افراد هنگام مصرف پنیر مقداری آب آن را دور  می ریزند و برخی افراد هم از مصرف آب پنیر لذت می برند، آب پنیر در واقع همان آب ماست است که از جوشیده ی شیر غلیظ بدست می آید که در واقع بر روی سطح پنیر یا ماست قرار میگیرد. لازم به ذکر است، تمامی خواص پنیر از جمله پروتئین آن در آب آن جمع می شود که مصرف آن برای سلامت جسم خیلی مفید است. در ادامه به طور جامع به خواص آب پنیر خواهیم پرداخت. با عطارباشی همراه باشید.

آب پنیر

آب ماست از یبوست جلوگیری می کند. منبع غذایی خوبی برای بیماران کلیوی است و سلول های ایمنی بدن را فعال می کند. آب ماست مقدار کمی چربی و پروتئین دارد ولی دارای مقادیر زیادی مواد معدنی خصوصا کلسیم می باشد و ویتامین های محلول در آب آن مثل ویتامین B۲ و B۶ نیز بیشتر است ، بنابراین به فردی که باید چربی و پروتئین کمی مصرف کند و در مقابل به مواد معدنی و ویتامین نیاز دارد، توصیه می شود آب ماست بیشتری مصرف کند. مصرف آب ماست، نه بار کلیه ها را سنگین می کند ( به دلیل مقدار کم پروتئین) و نه دارای چربی است که باعث چاق شدن گردد.

به استثنای آب ماست، تقریبا تمام مواد لبنی که منبع تامین کلسیم و ویتامین می باشند، دارای مقادیر زیادی پروتئین هستند. آب ماست دارای مقادیر کمی پروتئین است و بدن می تواند به راحتی از این مقدار پروتئین، به طور مطلوب استفاده کند. بنابراین برای افرادی که به دلیل داشتن پروتئین بالا، از خوردن شیر منع شده اند، آب ماست به عنوان یه جایگزین مناسب توصیه می شود.

با نوشیدن آب ماست به جنگ سلول های چربی بروید با رژیم محتوی آب ماست، خیلی از افراد چاق وزن خود را کم می کنند. نبودن چربی، پایین بودن کالری، و وجود ویتامین و مواد معدنی در آب ماست، بدون ایجاد کمبود مواد مغذی، لاغر شدن را تسهیل می کند. علاوه بر این، خوردن آب ماست هضم غذا را شدت می بخشد.
پروتئین آب ماست برای سیستم ایمنی بدن مناسب است علاوه بر باکتریهای اسید لاکتیک موجود در آب ماست تازه، پروتئین موجود در آن به سیستم ایمنی بدن قدرت می بخشد. آب ماست کمک خوبی برای رفع یبوست است کسانی که از یبوست رنج می برند. کافی است هر روز یک لیوان آب ماست بنوشند. با نوشیدن آب ماست، اسید لاکتیک و میکروب های تولید کننده اسید لاکتیک موجود در آب ماست، روده را به راحتی تحریک می کند.

خواص آب پنیر

خواص این نوشیدنی تا حدی است که دو ضرب المثل ایتالیایی درباره ی آن وجود دارد: «اگر می خواهی سالم و فعال بمانی، آب پنیر بخور.» و «اگر انسان ها هر روز آب پنیر بخورند، دکترها بیکار می شوند.» از جمله فایده های بی شماری که برای آب پنیر برشمرده اند، می توان به این موارد اشاره کرد: بالابَرنده ی سرعت هضم غذا، بهترین ضدیبوست، بهترین کاهش دهنده ی وزن، بهترین ازبین برنده ی سلولیت، بهترین پایین آورنده ی چربی خون، بهترین تنظیم کننده ی قند خون، بهترین تنظیم کننده ی فشار خون بالا، بهترین مکمل غذایی برای ورزشکاران، بهترین مکمل غذایی برای سال مندان، دارای اثر آنتی اکسیدانیِ فوق العاده، مفید در رشد و تقویت استخوان، تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به دفع سنگ کلیه، کمک به دفع سنگ صفرا، درمان تورم مفاصل دست و پا، مفید برای افرادی که از خوردن مواد حاوی پروتئین منع شده اند. این پروتئین سرشار از مواد مغذی و اسیدهای آمینه است و قدرت، اندازه و توده ی عضلانی بدن را افزایش می دهد. اگر آب پنیر «افتیمون» خورده شود، مسهل سودا بوده و تلخی صفرا را دفع می کند. به علت رقت و لطافت، نیروی آن زیاد است، اخلاط شدید را آرام می سازد، نرم کننده ی جرم بیماری زاست و ماده ی بیماری زای مقاوم را به تدریج، تجزیه و حل می کند. این دارو از نظر خاصیت گرم است. مسهل و بازکننده، مدر و تسکین دهنده ی حالت های التهاب است. در بیماری حاد سوداوی، مالیخولیا، داءالفیل، سوزش ادرار و ضعف کلیه ها و کمک به انجام عمل آن ها، ضدسنگ، ضدزخم مثانه، درمان زخم های تازه و کهنه و کم سویی چشم کاربرد دارد.

خاصیت اصلی آب پنیر، سم زدایی از کل بدن است و به دلیل نفوذ سریع در تمام عروق انتهایی و ریز بدن، کل بدن را از اخلاط غلیظ و گرفتگی عروق ریز بدن پاک سازی می کند؛ به همین دلیل، در درمان انواع لک های پوستی، انواع سده ها، انواع سوء مزاج ها و انواع اختلال های خلقی مفید است.

امروزه به دلیل آلودگی هوا و استفاده از انواع غذاهای کارخانه ای، میزان سموم موجود در خون و کبد زیاد است. توصیه می شود افراد سالم نیز به نوشیدن آن مداومت داشته باشند. مصرف آن در همه ی سنین بلامانع است. پروتئین های آب پنیر، پس از قرارگرفتن در محیط اسیدی معده، سریع از معده عبور کرده و به روده ی کوچک می رسند. این پروتئین ها در آن جا هیدرولیز شده و بهتر از کازئین جذب می گردند. جای تعجب است که این ماده ی خوراکی، تنها در مراکز فروش مکمل های بدن سازی یا داروخانه ها یافت می شود.

آب پنیر، دارای مقادیر زیادی مواد معدنی، به ویژه کلسیم است و ویتامین های محلول در آب آن، مثل ویتامین B۲ و B۶ نیز بیش تر است؛ بنابراین به فردی که باید چربی و پروتئین کمی مصرف کند و در مقابل به مواد معدنی و ویتامین نیاز دارد، توصیه می شود. ویتامین و آب معدنی موجود در آب ماست، بدون ایجاد کمبود مواد مغذی، لاغرشدن را تسهیل می کند. علاوه بر این، هضم غذا را شدت می بخشد. وقتی پنیر را در آب نمک می اندازیم، بهترین و مفیدترین عناصر آن، از جمله کلسیم را وارد آب کرده و دور می ریزیم و چیزی می خوریم که خاصیت درمانی ندارد. خوردن ماست های ترش شده هم، گاهی خطرناک و زیان آور است.

برای تهیه ی یک مسهل برای افرادی که یبوست دارند، باید هندوانه ای را نصف و هسته های آن را خارج کنید؛ سپس گوشت آن را جداکرده و با نیم لیتر آب ماست، به شکل پوره درآورید. با افزودن وانیل و شکر، مزه ی آن را بهتر کنید. گفتنی است کسانی که یبوست ندارند باید از مصرف آب ماست به این شکل خودداری کنند؛ زیرا باعث اسهال می شود.

تولید یک جای گزین برای شیر مادر، بسیار بحث برانگیز است. نوزادان، روزانه سه گرم لاکتوفرین در هفته ی اول زندگی مصرف می کنند. نوزادی که از شیر مادر تغذیه می کند، از نوزادی که شیرخشک می خورد، میکروفلور روده ایِ غنی تری دارد و بیفیدوباکتریا و لاکتوباسیل موجود در روده ی این نوزادان، به خوبی از کلونیزه شدن میکروب های بیماری زا جلوگیری می کند.

پودر آب پنیر، به علت داشتن لاکتوز و پروتئین، عامل مهمی در قوی کردن آرد و کاهش نقش نشاسته ی گندم است و می تواند سهمی در کاهش بیاتی نان داشته باشد. افزودن سه درصد پودر آب پنیر به آرد نان سنگک، بهترین نتیجه را از لحاظ تأخیر در بیاتی، افزایش حجم و خوش رنگی نان، با خواص رئولوژیک نشان می دهد.

عوارض جانبی

مصرف دوز بالای پروتئین آب پنیر سبب بروز تهوع، افزایش حرکت های روده، سردرد، تشنگی و نفخ می شود. بیماران کلیوی و افرادی که به شیر حساسیت دارند، باید از مصرف آب پنیر خودداری کنند. مصرف هم زمان آب پنیر و آنتی بیوتیک ها، داروهای درمان پارکینسون و پوکی استخوان، خطرناک است.

آب پنیر دارای لاکتوز است؛ بنابراین افراد مبتلا به عدم لاکتوز باید از مصرف آن خودداری کنند. پس از مصرف آب پنیر، گاهی حالت اسهال و استفراغ ایجاد می گردد که کاملاً طبیعی است و نوعی سم زدایی از بدن است و جای نگرانی ندارد. هرچند مصرف این ماده ی حیاتی برای بدن لازم است، باید مصرف را به ازای هر دو هفته، یک هفته قطع کرد تا باعث تنبلی روده نشود.

خانم های خانه دار خودشان می توانند در منزل، آب پنیر را تهیه کنند. برای این کار، یک لیتر شیر طبیعی را به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید و پس از آن، اجازه دهید تا کمی حرارت از دست داده و ولرم شود؛ سپس یک استکان سرکه ی خرما (توجه داشته باشید که می توانید برای تهیه ی پنیر از سرکه ی انگور و حتی آب لیمو استفاده کنید؛ اما برای داشتن بهترین اثر، از سرکه ی خرما استفاده کنید.) را به شیر اضافه کرده و به مدت یک الی دو ساعت، ظرف را کنار بگذارید تا شیر بریده و دلَمه شود. شیر دلمه شده را داخل کیسه ی پارچه ای ریخته و آب آن را – که همان آب پنیر است – با این کار جدا کرده و در ظرفی برای مصرف نگه داری کنید. در ضمن، توجه داشته باشید که برای تولید و استفاده از آب پنیر، نباید از ظرف فلزی استفاده کرد.

این نوشیدنی را باید صبح ناشتا و با شکم خالی میل کنید و تمام آب پنیر را بهتر است یک جا بخورید. اگر نتوانستید، در دو وعده مصرف کنید. درمان با آب پنیر، چهل روز است که برای هر روز، باید یک لیتر یا یک کیلو شیر تازه جوشانده شود. البته می توانید در یک جلسه، برای سه روز تا یک هفته آب پنیر آماده کنید. توجه داشته باشید که آب پنیر، باید ولرم مصرف شود. مدت مصرف، تا دو ماه یا شش ماه می تواند ادامه یابد و مقدار آن هم قابل تغییر است. برای کاهش وزن، قبل از هر وعده ی غذایی، یک لیوان آب پنیر، میل کنید.

مکمل های پروتئین آب پنیر

قابلیت جذب پروتئین آب پنیر بسیار زیاد و حاوی حداکثر میزان لوسین،ایزولوسین و والین است.این سه اسید آمینه،نقشی مهم در فرایند ساخت عضله و تقویت سیستم ایمنی دارند.

کنسانتره آب پنیر

امروزه،کنسانتره آب پنیر،یکی از ارزان ترین انواع پودر پروتئین موجود در بازار است.دستگاه گوارش برخی از افراد،توانایی هضم راحت این ماده را ندارد و نفخ می کند.بعضی ها این مشکل را تحمل می کنند،بعضی دیگر به سراغ مکملی دیگر می روند.

ایزوله آب پنیر

ایزولۀ آب پنیر،هرچند از نظر قیمت،گران ترین مکمل ها نیستند،اما یکی از تند جذب ترین پروتئین های موجود می باشد.مقدار هیدرات کربن تقریباً همۀ انواع ایزوله ها در صورت وجود بسیار ناچیز است.

آب پنیر هیدرولیزه

پروتئین آب پنیر هیدرولیزه،ضمن داشتن برخی فواید آب پنیر،حاوی پپتیدهای با قابلیت جذب بالا و تأثیرات آنوبولیک است.این نوع پروتئین،در حال حاضر،گرانترین پروتئین موجود است.

پروتئین آب پنیر(whey)

پروتئین آب پنیر(وی)،با ۱۰۰% پروتئین قابل استفاده،بیشترین ارزش بیولوژیکی را دارد.به عبارت دیگر،کاملا جذب بدن می شود.به همین دلیل،پیشنهاد می شود،پس از تمرین،یک وعده از نوشیدنی آن مصرف شود؛یک نوشیدنی حاوی پروتئین آب پنیر خالص،کنسانتره یا ایزوله. این نوع پروتئین در بدن به سادگی شکسته و به سرعت گوارش می شود.سایر نوشیدنی های پروتئینی،حاوی ترکیب یا مخلوطی از پروتئین ها هستند.

جذب این نوشیدنی ها کند است،و گوارششان مدت بیشتری طول می کشد.زمان مناسب مصرفشان هم،صبح یا قبل از خواب است.بدین ترتیب،بدن دائما اسید آمینه در اختیار دارد.کنسانتره و ایزوله آب پنیر،کازئینات کلسیم،آلبومین تخم مرغ و پپتید گلوتامین،متداول ترین پودرها و مکمل های با تأثیر دراز مدت هستند.وقتی پنیر را در آب نمک می اندازیم،بهترین عناصر مفید آنرا که کلسیم است در آب وارد کرده و در می ریزیم و چیزی می خوریم که خواص درمانی ندارد.خوردن ماست های ترش شده هم گاهاً خطرناک و زیان آور است.

حوزه ، پزشک آنلاین


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.