چرا ورزش زومبا مفید است؟ - مجله سلامتی عطارباشی

چرا ورزش زومبا مفید است؟

کاملا به صورت اتفاقی در سال ۱۹۹۰ زومبا در کلمبیا متولد شد. یک مربی تناسب اندام که یادش رفته بود موزیک تمرینی را به کلاس بیاورد، چند آلبوم لاتین از ماشینش برداشت، اصول تمرین سنتی را کنار گذاشت و به گونه ای حرکات را اجرا کرد که گویا در یک کلوپ است. کلاسش مدت طولانی طول کشید و با ضربات سالسا و رامبا تمرین و عرق کردند و عاشق آن بودند.

از آن پس زومبا بیشتر از یک برنامه تمرینی، برای شادی است. در حقیقت، بر اساس بعضی از تحقیقات این ورزش می تواند برای کسانی که از ورزش متنفر هستند عالی باشد.

زومبا هم چون سایر تمریناتی است که با مربی همراه است، اما حرکات ساده ای دارد که بر روی لگن انجام می شود و وابسته به شمردن استپ هاست. این حرکات باعث عرق کردن ملایم می شود. او و همکارانش گروهی از زنان را بررسی کردند که به طور منظم زومبا انجام می دادند و دریافتند که یک کلاس ۴۰ دقیقه ای حدود ۳۷۰ کالری می سوزاند. اگر به همین مدت بدوید یا دوچرخه سواری کنید، همین میزان کالری می سوزانید.

افراد در کلاس به شدت کار می کنند. بر اساس پژوهش ها، این افراد با ۸۰% از ضربان قلب و ۶۰% از حداکثر اکسیژن مصرفی تمرین می کنند. این نوع تمرین کاملا خوب است، دقیقا هم چون ورزش های نسبتا شدید هم چون ایروبیک یا کیک بوکسینگ کاردیو.

اما مهم ترین بخش تاثیرگذار زومبا برای افرادی است که از ورزش دوری می کنند. در یکی از پژوهش هایی که در مجله آمریکای رفتار سلامت چاپ شد، مشاهده شد زمانی که افراد مبتلا به دیابت نوع دو و چاقی به مدت سه بار در هفته در طول ۱۶ هفته زومبا انجام می دادند، به طور متوسط ۲٫۵ پوند وزن کم کردند و درصد چاقی حدود ۱% کاهش یافت. و حتی مهم تر، این زنان آنقدر از این کلاس لذت بردند که آن را تبدیل به یک عادت کردند – برای برنامه تمرینی هوازی بسیار غیر متعارف است. بعد از اینکه این پژوهش پایان یافت، بسیاری از شرکت کننده گان هم چنان به این روند ادامه می دادند. “به نظر می رسد بیشتر آنها شاد بودند، دوست پیدا می کردند و زومبا را یک کار سخت نمی دانستند”.

این برنامه تمرینی مزایای سلامت فیزیکی و ذهنی زیادی دارد. در یک پژوهش دیگر، مشخص شد که چرخش لگن و حرکات چرخشی شکم در افزایش قدرت میان تنه و تعادل بهتر در زنان مسن تاثیرگذار است. تنها بعد از ۸ هفته کیفیت زندگی زنان ۹% و اعتماد بنفسشان ۱۶% افزایش یافت. در یک پژوهش دیگر مشخص شد افرادی که ورزش زومبا را انجام می دهند احساس استقلال بیشتری دارند و به نظر می رسد زندگیشان هدفمند تر است.

دلیل انرژی بخش بودن و حس آزاد کننده زومبا چندان سخت نیست. در زمان زومبا به هیچ چیز فکر نمی کنید و خوش می گذرانید. دقیقا هم چون بعضی از کلاس هایی که برای افزایش روابط اجتماعی طراحی شده است، ورزش و حرکت با افراد دیگر باعث می شود زومبا کاران کمتر احساس خجالت بکنند و از بدن خودشان شرم نداشته باشند.

مخصوصا این تمرینات برای میان سالانی که نمی توانند بدوند و یا تمرین های شدید داشته باشند خوب است. زومبا به کهنسالان کمک می کند که تعادل، هماهنگی را حفظ کنند و خطر افتادن، کاهش می یابد.

با این وجود، زومبا هیچ وقت قابل مقایسه با کراس فیت، یا تمرینات متناوب با شدت بالا نیست. اما هر کسی نمی تواند برای کراس فیت ثبت نام کند. در کلاس یوگا همه می توانند باشند و از آن لذت ببرند.

منبع: فیتامین

نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.