اختلالات روان‌پزشکی

از شنیدن صدای انفجار تا ایجاد اختلالات روان‌پزشکی

از شنیدن صدای انفجار تا ایجاد اختلالات روان‌پزشکی

متاسفانه هرچه به روزهای آخر سال نزدیک‌تر می‌شویم، صداهای ناگهانی و بلند بیشتری که ناشی از پرتاب نارنجک یا سایر مواد محترقه است را هم بیشتر می‌شنویم. به طور کلی شنیدن صداهای بلند و ناهنجار می‌تواند باعث ایجاد استرس در افراد شود. هرچقدر هم که سن افراد پایین‌تر باشد یا اینکه آنها در سنین سالمندی قرار داشته باشند، شدت این استرس ایجاد شده هم بالاتر می‌رود. وقتی که استرس‌های این‌چنینی به فردی وارد می‌شود، سیستم روان‌شناختی او تحت تاثیر قرار می‌گیرد و به هم می‌ریزد.
یعنی استرس صدا یکی از استرس‌هایی است که بر عملکرد روان‌شناختی فرد تاثیر منفی می‌گذارد. حالا هر چه که صدا بلندتر، شدیدتر،‌ ناگهانی‌تر و با منشا نامعلوم باشد، استرس ایجاد شده در فرد هم بیشتر می‌شود. در این صورت فرد به سمت برخی از اختلالات روان‌شناختی از جمله اضطراب، ترس، بدخوابی، افسردگی و حتی شکایت‌های جسمانی متعدد، کشیده می‌شود.
بنابراین از آنجایی که صداهای انفجار در سه‌شنبه آخر سال معمولا ناگهانی و بسیار بلند است، می‌تواند اثرهای موقت یا دائمی را بر روان افراد بگذارد. این اثرات بر روی کودکان، سالمندان و خانم‌ها بسیار شدیدتر از سایر افراد است. با این حساب به تمام خانوداه‌هایی که دوست ندارند دچار چنین اختلالاتی شوند، توصیه می‌شود که چهارشنبه آخر سال را در مکان‌هایی که می‌دانند کمتر در معرض این صداها قرار می‌گیرند، بگذرانند یا از گوش‌گیرهای مناسب برای کاهش صدای دریافتی، به خصوص برای کودکان، نوزادان و سالمندان، استفاده کنند.

منبع: سلامتیسم

نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.