تیروئیدیت پس از زایمان

از تیروئیدیت پس از زایمان بدانید!

تیروئیدیت پس از زایمان نوعی بیماری است که طی آن غده تیروئید که قبلاً دارای عملکرد نرمال بوده است، یکسال پس از تولد کودک ملتهب می شود.
تیروئیدیت پس از زایمان اغلب چند هفته تا چند ماه طول می کشد. با این حال، تیروئیدیت پس از زایمان می تواند به سختی تشخیص داده شود زیرا علائم آن ممکن است به اشتباه به استرس ناشی از تولد نوزاد و اختلالات خلقی پس از زایمان نسبت داده شود.
در بسیاری از زنان مبتلا به تیروئیدیت پس از زایمان، عملکرد غده تیروئید طی ۱۸-۱۲ ماه پس از شروع علائم به حالت عادی بازمی گردد. با این حال، برخی زنان ممکن است به عوارض دائمی ناشی از تیروئیدیت مبتلا شوند.

نشانه

در طول این بیماری، شما دو فاز را تجربه می کنید. التهاب و کاهش هورمون تیروئید ممکن است در ابتدا علائم ملائمی مشابه پرکاری تیروئید ایجاد کند که عبارتند از:
•    اضطراب
•    تحریک پذیری
•    تپش قلب
•    کاهش وزن بدون دلیل
•    افزایش حساسیت به گرما
•    خستگی
•    لرزش
•    بیخوابی
این علائم به طور معمول ۴-۱ ماه پس از تولد نوزاد شروع شده و ۳-۱ ماه طول می کشد.
سپس با بروز اختلال در سلول های تیروئید علائم خفیف کم کاری تیروئید بروز می کند که عبارتند از:
•    کمبود انرژی
•    افزایش حساسیت به سرما
•    یبوست
•    پوست خشک
•    مشکل در تمرکز
•    درد
این علائم ۸-۴ ماه پس از تولد نوزاد بروز کرده و ۱۲-۹ ماه نیز طول می کشد.
با این حال، برخی زنان مبتلا به این بیماری ممکن است فقط علائم پرکاری تیروئید یا فقط علائم کم کاری تیروئید را داشته باشند.

علت دقیق بروز تیروئیدیت پس از زایمان

علت دقیق بروز تیروئیدیت پس از زایمان مشخص نیست. با این حال، در اغلب زنان مبتلا افزایش غلظت آنتی بادی های ضد تیروئید در بارداری و پس از تولد نوزاد مشاهده می شود. در نتیجه، احتمال داده می شود که در زنان مبتلا یک بیماری خودایمنی تیروئید به صورت زمینه ای وجود دارد که پس از زایمان به علت نوسانات در سیستم ایمنی عود می کند. این بیماری زمینه ای بسیار شبیه بیماری هاشیموتو است. در بیماری هاشیموتو سیستم ایمنی بر علیه غده تیروئید عمل می کند.

عوامل خطر

•    وجود یک اختلال خودایمنی مانند دیابت نوع ۱
•    سابقه تیروئیدیت پس از زایمان
•    غلظت بالای آنتی بادی های ضد تیروئید
•    سابقه مشکلات قبلی تیروئید
•    سابقه خانوادگی مشکلات تیروئید
برخی مطالعات نیز ارتباط بین تیروئیدیت پس از زایمان و افسردگی پس از زایمان را نشان داده اند. در نتیجه، اگر شما به افسردگی پس از زایمان مبتلا هستید پزشک احتمالاً عملکرد غده تیروئید شما را نیز بررسی خواهد کرد.

عوارض

در بسیاری از زنان مبتلا طی ۱۸-۱۲ ماه عملکرد تیروئید به حالت نرمال بازمی گردد. با این حال، در برخی زنان فاز کم کاری تیروئید بهبود نمی یابد. در نتیجه، آن ها به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند. در کم کاری تیروئید، غده تیروئید قادر به تولید مقدار کافی هورمون نیست.

آزمایشات و تشخیص

اگر شما علائم تیروئیدیت پس از زایمان را داشته باشید، پزشک عملکرد تیروئید شما را بررسی خواهد کرد. پزشک این کار را با استفاده از آزمایش خون و اندازه گیری هورمون محرک تیروئید(TSH) و میزان هورمون تیروکسین تیروئید انجام می دهد. اگر شما عوامل خطر تیروئیدیت پس از زایمان را داشته باشید، پزشک عملکرد غده تیروئید را ۳ و ۶ ماه پس از زایمان بررسی می کند.
اگر نتیجه آزمایش تیروئید غیرطبیعی باشد، پزشک ممکن است طی ۲-۱ هفته انجام آزمایشت بیشتری را توصیه نماید.  علاوه براین، اگر شما به تیروئیدیت پس از زایمان مبتلا باشید، پزشک ممکن است به طور سالانه عملکرد تیروئید شما را بررسی کند.

درمان ها و داروها

بیشتر زنان مبتلا به این بیماری به درمان طی فاز پرکاری یا کم کاری تیروئید نیاز ندارند. بااین حال، پزشک ممکن است هر ۸-۴ هفته از طریق آزمایش خون عملکرد غده تیروئید را بررسی نماید.
اگر علائم پرکاری تیروید شدید باشد، پزشک درمان با استفاده از داروی بلوکه کننده اثر هورمون تیروئید(بتا بلوکر) را توصیه می کند. بتا بلوکرها به طور معمول برای زنان شیرده توصیه نمی شود. بااین حال، داروی پروپرانولول از آنجاکه مانند سایر بتا بلوکرها در شیر تجمع نمی یابد، ممکن است توصیه شود.
اگر علائم کم کاری تیروئید شدید باشد، ممکن است نیاز به هورمون درمانی به مدت ۱۲-۶ ماه وجود داشته باشد. در این درمان به صورت روزانه فرم سنتتیک هورمون تیروئید(لووتیروکسین و …) مصرف می شود. پس از توقف مصرف داروها پزشک وضعیت شما را از نظر پیشرفت کم کاری تیروئید بررسی می کند. شما ممکن است ۲ ماه، ۳ ماه، ۶ ماه و بعد از آن به صورت سالانه نیاز به انجام آزمایش خون داشته باشید.

پیشگیری

درحالیکه شما ممکن است قادر به پیشگیری از بروز تیروئیدیت پس از زایمان نباشید، اما می توانید گام هایی برای مراقبت از خود در ماه های بعد از زایمان بردارید. اگر شما پس از زایمان علائم غیرمعمولی دارید تصور نکنید که این علائم به استرس مراقبت از یک نوزاد مرتبط است. اگر در معرض خطر ابتلا به تیروئیدیت پس از زایمان قرار دارید، با مراقبین بهداشتی خود مشورت کنید.

مقابله با استرس و پشتیبانی
دوره پس از زایمان اغلب سبب بروز مشکلات فیزیکی و روحی می شود. در صورتیکه به تیروئیدیت پس از زایمان مبتلا هستید، با مراقبین بهداشتی در مورد کنترل بیماری و انجام نقش خود به عنوان مادر یک نوزاد صحبت کنید.

منبع: epezeshk.com


نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.