مصرف بیش از حد ویتامین D و عوارض جانبی آن - مجله سلامتی عطارباشی

مصرف بیش از حد ویتامین D و عوارض جانبی آن

ویتامین D برای سلامت خوب بسیار مهم است به عنوان یک هورمون، آن نقش های متعددی در عملکرد و سالم نگه داشتن سلولهای بدن شما دارد اکثر مردم به اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی کنند.

بنابراین مکمل رایج است با این حال، عوارض این ویتامین اگر چه نادر است ولی این ویتامین با ساخته شدن زیاد در بدن به سطح سمی می رسد. این مقاله به بررسی شش عوارض جانبی بالقوه مهم در اثر گرفتن مقادیر بیش از حد این ویتامین می پردازد.

کمبود و سمیت ویتامین D

ویتامین D در جذب کلسیم، عملکرد سیستم ایمنی و حفاظت از استخوان، عضله و سلامت قلب نقش دارد آن در مواد غذایی به طور طبیعی وجود دارد و همچنین زمانی که پوست شما در معرض نور آفتاب قرار گیرد می تواند در بدن تولید شود.
با این حال، جدا از ماهی های چرب، چند غذای غنی از ویتامین د وجود دارد همچنین اکثر مردم در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند تا به اندازه کافی ویتامین D تولید کنند.
به این دلیل، کمبود بسیار رایج است در واقع، تخمین زده اند که حدود ۱میلیارد نفر در سراسر جهان به اندازه کافی از این ویتامین دریافت نمی کنند.
این مکمل ها بسیار رایج هستند و هر دو ویتامین D2 و ویتامین D3 را می توان به شکل مکمل دریافت کرد ویتامین D3 در پاسخ به قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید شده است و در محصولات حیوانی یافت می شود در حالی که ویتامین D2 در گیاهان وجود دارد.
ویتامین D3 سطح خونی را به طور قابل توجهی بیش از D2 افزایش می دهد مطالعات نشان داده اند که هر ۱۰۰ IU ویتامین D3 که در روز مصرف شود سطح ویتامین D خون را با ۱ ng / ml لیتر (۲٫۵ nmol/l) به طور متوسط افزایش می دهد.
با این حال، مصرف دوز بسیار بالای ویتامین D3 برای مدت زمان طولانی ممکن است به تجمع بیش از حد در بدن منجر شود.
مسمومیت ویتامین D وقتی رخ می دهد که سطوح خونی آن بالاتر از ۱۵۰ نانوگرم / میلی لیتر (۳۷۵ nmol/l) افزایش یابد از آنجا که ویتامین در چربی بدن ذخیره می شود و به آرامی وارد جریان خون می شود لذا اثرات سمیت آن ممکن است برای چند ماه پس از توقف مصرف مکمل باقی بماند.
نکته مهم این است که سمیت عادی نیست و تقریباً به طور انحصاری در افرادی که در دراز مدت، مکمل با دوز بالا بدون نظارت سطح خونی دریافت کنند رخ می دهد.
همچنین ممکن است به طور تصادفی مصرف بیش از حد ویتامین D در اثر خوردن مکمل هایی رخ دهد که حاوی مقادیر بسیار بالاتر نوشته شده بر روی برچسب از این ویتامین داشته باشند.
در مقابل، شما نمی توانید سطح خونی بالا و خطرناک را از طریق رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض تنهایی خورشید دریافت کنید.
در زیر ۶ عوارض جانبی اصلی بیش از حد ویتامین D آورده می شود.

۱٫ سطوح خونی بالا رفته

دستیابی به سطوح کافی از ویتامین D در خون شما ممکن است سبب ارتقای سیستم ایمنی و محافظت شما از بیماری هایی مانند پوکی استخوان و سرطان می شود.
با این حال، توافق جهانی در محدوده مطلوب برای این سطوح وجود ندارد.
اگر چه یک سطح ویتامین D از ۳۰ نانوگرم / میلی لیتر (۷۵ nmol / لیتر) است که معمولاً کافی در نظر گرفته می شود شورای ویتامین D توصیه به حفظ سطح ۴۰ – ۸۰ ng / ml  (۱۰۰-۲۰۰ nmol/l) و بیان می کند که هر چیزی بیش از ۱۰۰ ng / ml (250 nmol/l) ممکن است مضر باشد.
با وجود این واقعیت که بیشتر مردم در حال حاضر ویتامین D مصرف می کنند پیدا کردن کسی که سطح خونی بسیار بالایی از این ویتامین را داشته باشد بسیار نادر است.
یک مطالعه اخیر داده های از بیش از ۲۰،۰۰۰ نفر را در طی یک دوره ۱۰ ساله بررسی کرد این نشان داد که تنها ۳۷ نفر سطح بالاتر از ۱۰۰ نانوگرم / میلی لیتر (۲۵۰ nmol / لیتر) را داشتند و فقط یک نفر سمیت ویتامین واقعی با ۳۶۴ نانوگرم / میلی لیتر (۸۹۹ nmol/l) را داشت.
در یک مطالعه موردی، یک زن یک سطح ۴۷۶ نانوگرم / میلی لیتر (۱,۱۷۱ nmol/l) پس از مصرف ۱۸۶۹۰۰ IU مکمل ویتامین D3 در روز به مدت دو ماه داشت.
این خیلی زیاد بود به طور کلی ۴۷ بار بیشتر از دوز توصیه شده ایمن ۴۰۰۰ واحد در روز بود.
زنی در بیمارستان بستری شد و پس از آن او تجربه خستگی، فراموشی، تهوع، استفراغ، لکنت زبان و علائم دیگر پیدا کرد.
اگر چه تنها مقادیر بسیار زیاد می تواند به سرعت سبب این سمیت شود حتی حامیان قوی این مکمل حد بالایی از ۱۰،۰۰۰ IU در روز توصیه کرده اند.

۲٫ بالا رفتن سطح کلسیم خون

ویتامین D به بدن شما در جذب کلسیم از مواد غذایی کمک می کند در واقع، این یکی از نقش های مهم آن است.
با این حال اگر مصرف ویتامین D بیش از حد باشد سطح کلسیم خون بالا رفته و نه تنها باعث علائم ناخوشایند بلکه خطرناک نیز می باشد.
علائم هیپرکلسمی، یا سطح بالای کلسیم خون، عبارتند از:
پریشانی گوارشی مثل استفراغ، تهوع و درد معده
خستگی، سرگیجه و سردرگمی
تشنگی بیش از حد
تکرر ادرار
میزان طبیعی کلسیم خون ۸٫۵ – ۱۰٫۲ میلی گرم در دسی لیتر (۲٫۱-۲٫۵ mmol/l) است.
در یک مطالعه موردی یک مرد مسن مبتلا به زوال عقل که ۵۰۰۰۰ واحد روزانه ویتامین D به مدت شش ماه دریافت می کرد بارها و بارها با علائم مربوط به سطوح بالای کلسیم در بیمارستان بستری شد.
در مطالعه دیگر دو مرد که مکمل ویتامین D با برچسب نادرست دریافت می کردند منجر به سطح کلسیم خون ۱۳٫۲- ۱۵ میلی گرم در دسی لیتر (۳٫۳-۳٫۷ mmol/l) شد و آنها از وقتی گرفتن مکمل را متوقف کردند مدت یک سال طول کشید تا کلسیم سطح به حالت عادی برگردد.

۳٫ تهوع، استفراغ و کاهش اشتها

بسیاری از عوارض جانبی بیش از حد ویتامین D با کلسیم بیش از حد در خون مرتبط است.
این عوارض عبارتند از تهوع، استفراغ و کاهش اشتها می باشند.
با این حال، این علائم در هر کس با سطوح کلسیم بالا رخ نمی دهد.
یک مطالعه با پیگیری ۱۰ نفر که سطوح بیش از حد کلسیم پس از دریافت دوز بالای ویتامین D پیدا کردند برای اصلاح کمبود چهار نفر تجربه تهوع و استفراغ و سه نفر از دست دادن اشتها داشتند.
واکنش های مشابهی با دوزهای ویتامین D در مطالعات دیگر گزارش شده است یک خانمی پس از مصرف یک مکمل طبیعی که حاوی ۷۸ برابر بیشتر از روی برچسب ویتامین D داشت دچار تهوع و کاهش وزن شد.
نکته مهم، این علائم در پاسخ به مقادیر بسیار بالایی از ویتامین D3 که منجر به سطوح کلسیم بیشتر از ۱۲ میلی گرم / دسی لییر (۳٫۰ mmol/l) رخ داده است.

۴٫ درد معده، یبوست یا اسهال

درد معده، یبوست و اسهال شکایات شایع گوارشی است که اغلب به عدم تحمل غذایی یا سندرم روده تحریک پذیر مربوط می شوند.
با این حال، آنها همچنین می توانند نشانه ای از میزان کلسیم بالا ناشی از مسمومیت با ویتامین D باشد.
این علائم ممکن است در دریافت میزان بالای ویتامین D برای اصلاح کمبود رخ دهد.
در یک مطالعه موردی، در یک پسر پس از مصرف مکمل های ویتامین D با برچسب نادرست درد معده و یبوست در او توسعه یافت در حالی که برادرش با آن سطح خونی هیچ نشانه ای را تجربه نکرد.
در یک مطالعه موردی یک کودک ۱۸ ماهه که ۵۰،۰۰۰ IU ویتامین D3 به مدت سه ماه دریافت کرده بود اسهال، درد معده و سایر علائم را تجربه کرد این علائم پس از اینکه کودک مصرف این مکمل را متوقف کرد حل و فصل شد.

۵٫ از دست دادن استخوان

ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان ایفا می کند و به اندازه ی کافی برای حفظ استخوان های قوی بسیار مهم است.
با این حال، مصرف بیش از حد ویتامین D نیز می تواند برای سلامت استخوان مضر باشد.
اگر چه بسیاری از علائم و نشانه های بیش از حد ویتامین D به سطح بالای کلسیم خون نسبت داده می شود برخی از محققان نشان داده اند که دزهای بالا ممکن است سبب سطح پایین ویتامین K2 در خون شود.
یکی از مهم ترین اعمال ویتامین K2 حفظ کلسیم در استخوان ها و خارج کردن از خون است این باور وجود دارد که سطح ویتامین  Dبسیار بالا ممکن است فعالیت ویتامین K2 را کاهش دهد.
برای محافظت از خود در برابر از دست دادن استخوان، از دریافت بیش از حد مکمل های ویتامین D جلوگیری کنید و مکمل ویتامین K2 بخورید همچنین می توانید غذاهای غنی از ویتامین K2، مانند لبنیات علف خواران و گوشت را مصرف کنید.

۶٫ نارسایی کلیه

مصرف بیش از حد ویتامین D اغلب سبب آسیب به کلیه ها می شود.
در یک مطالعه موردی، یک مرد که با نارسایی کلیه بستری شده بود پس از تزریق ویتامین D با نسخه دکتر میزان کلسیم خون او بالا رفته بود و علایم رخ داده بود.
در واقع، بسیاری از مطالعات آسیب متوسط تا شدید کلیه را در افراد با توسعه سمیت ویتامین D گزارش کرده اند.
نارسایی کلیه با هیدراتاسیون خوراکی یا داخل وریدی و دارو درمان می شود.

منبع: رژیم سلامتی

نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.