پارکینسون

پارکینسون و خطر بروز سکته مغزی

یکی از بررسی‌های گسترده اخیر نشان می‌دهد که احتمالا نوعی ارتباط بین بیماری پارکینسون و خطر بروز سکته مغزی وجود دارد. گزارشی از این بررسی در آخرین کنفرانس بین‌المللی سکته مغزی در هوستون ارائه شده است.
البته محققان می‌گویند که این مطالعه نمی‌تواند ثابت کند که یکی از این مشکلات به مشکل دیگر منجر می‌شود یا حتی این ارتباط یک‌سویه یا دوسویه است.
درواقع، شاید بیماری پارکینسون است که شانس مواجه شدن با سکته مغزی ایسکمیک را افزایش می‌دهد؛ یا حتی برعکس، از آن‌جایی که مغز بعد از سکته مغزی ضعیف می‌شود، خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را بالاتر می‌برد.
دکتر اندرو فیگین (متخصص مغز و اعصاب در موسسه علوم اعصاب Northwell Health) درباره این یافته‌های جدید می‌گوید: «شاید یک عامل ناشناخته و جداگانه، به‌طور مستقل بتواند این دو بیماری را به همدیگر مرتبط کند. درواقع، ممکن است بعضی از فرآیندهایی که همراه با پیری شکل می‌گیرند، خطر مواجه شدن با سکته مغزی و ابتلا به اختلال‌های نورودژنراتیو مانند بیماری پارکینسون را افزایش بدهند».
به‌گفته محققان، بیماران مبتلا به پارکینسون می‌توانند اقدامات مناسبی را در جهت اصلاح سبک زندگی برای به حداقل رساندن خطر بروز سکته مغزی و اختلال‌های عصب‌شناختی انجام بدهند که بدین ترتیب هستند: خودداری از سیگار کشیدن، ورزش کردن به‌طور منظم، کنترل وزن، کنترل فشار خون و پیشگیری از ابتلا به دیابت.

منبع: سلامتیسم

نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.