حرکت پارویی برای شکل دادن به بدن و کاهش وزن

حرکت پارویی برای شکل دادن به بدن و کاهش وزن

دستگاه‌های پارویی داخلی، در گوشه‌ای از باشگاه‌های سلامت در سرتاسر کشور خاک می‌خورند. دستگاه‌های پارویی که به ارگومتر یا نیروسنج (ergometer) نیز مشهورند، از کم‌ کارترین قطعات تجهیزات تناسب‌اندام هستند، چون بیشتر افراد نمی‌دانند چگونه از آن‌ها استفاده کنند. اگر چه، فعالیت تمام بدنی این دستگاه‌ها آن‌ها را به یک ابزار قدرتمند برای از بین بردن چربی و شکل دادن به بدن تبدیل می‌کند. به سراغ یک دستگاه پارویی بروید تا شدت تمرینات خود را افزایش دهید یا یک چیز جدید را امتحان کنید.

مزایای ارگومترها

طبق گفته‌ی مربی پاروزنی المپیک آمریکا، مایک تتی، دستگاه‌های پارویی در بین تمام تجهیزات کاردیو، بهترین تمرین برای تمام بدن را فراهم می‌کنند. پاروزنی یک راه مؤثر برای از بین بردن چربی و شکل دادن به بدنتان است، چون هر ضربه‌ی آن ساق پاها، عضلات چهار سر، همسترینگ، عضلات پشت، عضلات شکمی، سرینی، سینه‌ای، جلو بازو، پشت بازو و شانه‌ها را درگیر می‌کند. طبق گفته‌ی فیزیولوژیست ورزشی، گرت رابرتس، هر تکرار در دستگاه پارویی مثل انجام یک پرس پا، کول و ددلیفت است. یک فرد متوسط ۷۲ کیلوگرمی در طی یک ساعت پاروزنی حدود ۴۳۸ کالری می‌سوزاند، و چون ورزش تقریباً بی ‌خطری است انتخاب ایمن ‌تری برای افراد دارای مشکلات مفصل است.

فرم صحیح

همانند تمام ورزش‌ها، مهم است که با فرم صحیح از دستگاه پارویی استفاده کنید تا از آسیب جلوگیری نمایید. برای قرار گرفتن در وضعیت شروع، که با عنوان «catch» نیز شناخته می‌شود، روی دستگاه به ‌گونه‌ای بنشینید که زانوها خم، ساق پاها عمودی، شانه‌ها شل و بازوها به سمت جلو باشند. پاهایتان را با استفاده از رکاب‌های پای روی صفحه محکم کنید. مرحله‌ی «راندن» (driving) شامل فشار دادن پاها به صفحه است، در حالی ‌که پاهای خود را صاف می‌کنید، دستگیره را به سمت شکمتان می‌کشید و به‌ آرامی به سمت عقب متمایل می‌شوید. برای برگشتن به وضعیت شروع شانه‌هایتان را بگردانید، بازوها را کشیده و زانوها را خم‌ کنید. کل حرکت باید به‌ صورت روان و یکنواخت انجام شود.

نمونه تمرین

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از دستگاه پارویی استفاده کنید، همان ‌گونه که تمرینات بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانید روی تردمیل، دوچرخه یا هر دستگاه کاردیوی دیگر اجرا کنید. اگر سوزاندن کالری و محکم کردن عضلات در فهرست اولویت‌های شما هستند، سعی کنید اینتروال­های با شدت بالا بر روی ارگومتر را انجام دهید. این کار نه‌ تنها تمرین بسیار مؤثری را میسر می‌سازد، بلکه اگر وقت محدودی دارید نیز ایده­ آل است. به مدت ۵ دقیقه با پارو زدن با سرعت ملایم گرم کنید. سپس ۵ تا ۱۰ ست اینتروال انجام دهید، که هرکدام متشکل از ۶۰ ثانیه کار بی ‌وقفه و سپس ۶۰ ثانیه ریکاوری باشد. در پایان، مجدداً ۵ دقیقه ملایم پارو بزنید تا سرد کنید.

اقدامات احتیاطی و نکات

همیشه پیش از ایجاد هرگونه تغییر در برنامه‌ی ورزش روتین خود با پزشکتان مشورت کنید. اگر آسیب‌های پایین کمر، گردن یا شانه دارید، حتماً این را پیش از استفاده از ارگومتر، با مشاور سلامت خود مطرح کنید. هرگز با یک حرکت انفجاری پارو نزنید که فوراً سرعت و مسافت را به حداکثر برسانید. این می ‌تواند فشار قابل ‌توجهی به پایین کمر وارد کند. به ‌جای آن، از حداقل سه تا پنج ضربه برای رسیدن به ‌سرعت مورد نظرتان استفاده کنید

منبع: مجله تناسب اندام

نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.