درمان سینوزیت با انفیه ها - مجله سلامتی عطارباشی

درمان سینوزیت با انفیه ها

عطسه کردن یکی از روش‌های درمانی موثر در طب اسلامی – سنتی است که به دلیل پاک سازی سر و بدن از اخلاط، درمان بسیاری از بیماری‌هاست. به همین دلیل در قدیم، برخی از افراد قوطی کوچکی در جیب خود داشتند که گردی درون آن بود. آن‌ها با بوییدن یا گذاشتن مقداری از آن در داخل بینی، عطسه‌های مکرر می کردند. این گرد، انفیه نام داشت که از ترکیب برخی گیاهان دارویی به دست می‌آمد. در ادامه این مطلب با عطارباشی همراه باشید.

انفیه

انفیه چیست؟

در منابع طب اسلامی – سنتی آمده، انفیه دارویی تشکیل شده از مجموعه گیاهان معطر و عطسه‌آور است که آن را بینی می‌کشند و باعث باز شدن مجاری بینی و عطسه می‌شود. این ماده درمانی اغلب برای بهبود بیماری‌های سر به کار می‌رود، زیرا به دفع سودای مغز کمک می‌کند.

عطسه کنید…

در طب اسلامی – سنتی، عطسه کردن یکی از الطاف خداوندی شناخته شده که برای حفظ سلامتی لازم است، زیرا باعث پاک سازی سر و بدن از رطوبات و اخلاط اضافه می‌شود. بر این اساس در منابع طب سنتی و مدرن آمده است که هرگز از عطسه کردن جلوگیری نکنید، زیرا باعث بروز بیماری خواهد شد. در تعدادی از احادیث ائمه‌ی اطهار (ع) نیز خواص مفید عطسه کردن آمده است.

* از امام صادق (ع) نقل شده است: فراوانی عطسه، شخص را از پنج چیز ایمن می سازد. نخستین آن‌ها جذام است. دوم، بادهای بدخیمی که در سر و صورت جای می‌گیرد. سوم، مایه‌ی ایمنی از جای گرفتن آب در چشم می‌شود. چهارم، از سختی حفره‌های بینی مصونیت می‌دهد و پنجم، از بیرون آمدن مو از چشم ایمنی می‌دهد.

مقاله مرتبط :   نکاتی طلایی درمورد سینوزیت که بهتر است بخوانید!

* امام علی (ع) فرموده اند: استفاده از انفیه و عطسه کردن، سر را سالم نگه می‌دارد و درمان تمام دردهای سر است.

* امام صادق (ع) فرموده است : پیامبر خدا چون سرش درد می‌کرد، با روغن کنجد انفیه می‌کرد.

درمان سینوزیت با انفیه ها

طب سنتی معتقد است استفاده از انفیه‌های مناسب یکی از بهترین نسخه‌های درمانی برای سینوزیت است، زیرا منجر به عطسه های شدید شده و اخلاط مضر و عفونت‌ها را از سینوس‌ها خارج می‌کند. اگر از گرفتگی سینوس‌ها، آبریزش و گرفتگی بینی رنج می‌برید، با مراجعه به یکی از عطاری‌ها و یا فروشگاه‌ اینترنتی گیاهان دارویی معتبر، مقداری انفیه تهیه کرده و مقدار کمی از آن را درون سوراخ‌های بینی قرار دهید و اثر معجزه‌آسای آن را ببینید.

انفیه درست کنید!

درست کردن انفیه‌های مختلف، روش‌های مختلفی دارد. بر اساس منابع طب سنتی، پایه اصلی انفیه، ترکیب کندش (ریشه گیاهی با ظاهری سیاه و درون زرد) و سیاه دانه است. مقداری کندش و دو برابر آن سیاه دانه را آسیاب و ترکیب کنند، سپس در بینی بریزند یا آن را استشمام کنند. این انفیه را نباید بیشتر از مقدار مصرف کرد، زیرا سیاه دانه اگر آسیاب شود و بماند، مضر است.

مضرات انفیه

استفاده از انفیه‌ها به دلیل ایجاد عطسه‌های شدید برای زنان باردار، افراد دارای زخم و جراحت بخیه شده و مبتلایان به نارسایی قلبی توصیه نمی‌شود.

نکته‌های خواندنی

* استفاده از انفیه‌ها به دلیل ایجاد عطسه‌های فراوان ممکن است باعث به هم خوردن تعادل شود، به همین دلیل بهتر است در محیط‌های کاری و رسمی استفاده نشود. همچنین همراه داشتن دستمال جیبی هنگام استفاده از انفیه ضروری است.

مقاله مرتبط :   درمان سینوزیت های مزمن در خانه!

* تاکنون هیچگونه وابستگی جسمی و روحی در اثر مصرف انفیه مشاهده نشده است.

منبع: نیک و نو

نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.