تبخال تناسلی

تولید واکسن جدیدی برای تبخال تناسلی!

طبق گزارشی جدید ، واکسن در برابر ویروس یگانه تب‌خال نوع دوم ( ویروسی که در اثر رابطه جنسی انتقال پیدا می‌کند و باعث تب‌خال تناسلی می‌شود ) تأثیرگذار بوده است .

طبق گفته‌هاروی فریدمن پروفسور دانشگاه پنسیلوانیا ، واکسن سه‌گانه جدید ، جهت از بین بردن توانایی ویروس برای ورود به سلول‌ها و جلوگیری از شناسایی توسط سیستم ایمنی بدن سه قسمت مختلف از ویروس را هدف قرار می‌دهد.

فریدمن و همکارانش توسط تحقیقات آزمایشگاهی گزارش کردند که واکسن‌ها برای محافظت از موش‌های آزمایشگاهی جهت مقابله با عفونت تب‌خال تناسلی 98 درصد مؤثر واقع شدند.

مؤلفین گزارش، اظهار داشته‌اند واکسن با افزایش سطح پادتن برای مقابله با ویروس‌ها، یک پاسخ ایمن را برای میمون‌ها ارتقا می‌دهد.

فریدمن می‌گوید : تولیدکنندگان واکسن در حال به فروش رساندن آن در شرکت‌های دارویی برای پیشرفت‌های بیشتر و تست بر روی انسان‌ها می‌باشند.

همچنین او اضافه کرد که اگر شریکی کاری پیدا شود در عرض 18 ماه آزمایش‌های انسانی آغاز خواهد شد. اگرچه اغلب اوقات نتایج آزمایش‌های انجام‌شده بر روی حیوانات قابل شبیه‌سازی بر روی انسان‌ها نیست.

تقریباً 500 میلیون نفر در سرتاسر جهان به ویروس تب‌خال تناسلی مبتلا شده‌اند. در آمریکا تخمین زده شده است که از سنین 15 تا 49  از هر 6 نفر 1 نفر دارای تب‌خال تناسلی می‌باشد.

این ویروس برای بزرگ‌سالان دردناک و باعث خجالت آن‌ها می‌باشد که اغلب در ناحیه تناسلی جوش و زخم ایجاد می‌کند و تأثیر عمیقی بر روی سلامتی دارد. نوزادانی که از مادران آلوده به این ویروس به دنیا می‌آیند به این ویروس آلوده می‌شوند که مریضی‌های سخت و گاها مرگ‌آوری را دچار می‌شوند .

فریدمن اذعان داشته است افرادی که توسط ویروس تب‌خال دارای زخم‌های تناسلی می‌باشند بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به ایدز هستند . واکسن تب‌خال تناسلی تأثیر به سزایی بر روی شیوع بیماری ایدز دارد. تلاش برای واکسن یگانه تب‌خال نوع دوم به مدت چهار دهه در حال انجام بوده است.

مقابله با ویروس دشوار است زیرا می‌تواند پس از آلوده کردن سلول‌ها برای مدتی غیرفعال شود و از شناسایی شدن توسط سیستم ایمنی بدن هنگام شیوع تب‌خال جلوگیری کند.

این ویروس قادر است برای زندگی کردن طولانی‌مدت در بدن ، خود را به‌خوبی وفق دهد. و حتی اگر سیستم ایمنی بدنمان سالم باشد نیز نمی‌توانیم از دست آن خلاص شویم زیرا راهکارهایش را به‌خوبی وفق می‌دهد .

واکسن‌های توسعه‌یافته در سال‌های اخیر این جنبه از ویروس که داخل سلول‌های میزبان می‌شود را مورد هدف خود قرار داده بودند . اما این واکسن‌ها محافظت نیرومندی را در آزمایش‌های بر روی حیوانات و انسان‌ها نشان ندادند.

فریدمن و همکارانش به این نتیجه رسیدند که یک واکسن تأثیرگذار نه‌تنها باید ویروس را از آلوده کردن سلول بازدارد بلکه باید توانایی ویروس جهت جلوگیری از شناسایی شدن توسط سیستم ایمنی بدن را از بین ببرد.

واکسن جدید سبب یک پاسخ ایمن که باعث تولید سه پادتن می‌شود ، جهات مختلفی از ویروس تب‌خال تناسلی را مورد هدف قرار می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که دو عدد از این سه پادتن ،  ویروس را از مختل کردن سیستم ایمنی بدن بازمی‌دارد درحالی‌که سومین پادتن از ورود ویروس به داخل سلول‌ها جلوگیری می‌کند.

فریدمن می‌گوید که ما در حال شبیه‌سازی سیستم ایمنی بدن جهت مقابله با ویروس و جلوگیری از خنثی کردن آن هستیم.

در آزمایشگاهی با 6 میمون ، چهارتایی که واکسن زده بودند یک پاسخ ایمن قوی تولید کردند که افزایش سطح سه پادتن و ایمنی سلول‌ها را در بر داشت که به جمع‌آوری تمام‌عیار پاسخ ایمن علیه عفونت ویروسی کمک کرد.

چون میمون‌ها طبیعتاً در برابر تب‌خال تناسلی مقاوم‌اند ، واکسن‌ها نیز بر روی 85 موش آزمایشگاهی انجام شد که از عفونتی مشابه با عفونت انسانی رنج می‌بردند.

تقریباً همه موش‌های آزمایشگاهی از زخم تب‌خال تناسلی محافظت شدند و تنها در 5 درصد از حیوانات DNA ویروسی در ترشحات تناسلی آن‌ها مشاهده شد . DNA ویروسی حتی اگر جزئی کوچک هم باشد در سلول‌ها تکثیر خواهد شد.

دکتر آمش آدالجا پزشک بیماری‌های عفونی در دانشگاه پیتسبورگ اظهار دارد که مرحله بعدی واکسن‌ها ، تأثیرگذاری و امنیت را در انسان‌ها به ارمغان خواهد آورد. اگر موفق آمیز باشد ، انتظار کنترل ویروس یگانه تب‌خال نوع دوم به حقیقت می‌پیوندد.

فریدمن اشاره کرد که ادغام دو حمله متفاوت در یک واکسن یک راهکار بی‌سابقه است که می‌تواند باعث انقلابی در این زمینه شود.

فریدمن می‌گوید این یک دوره جدیدی از واکسن است که می‌تواند عرصه‌ای جدید برای درمان مشابه ویروس‌های گوناگون ( که از راهکار پنهان شدن از سیستم ایمنی استفاده می‌کنند )  باز کند.

این تحقیق در  19 ژانویه در مجله PLOS Pathogens منتشر شد.


نویسنده مطلب:
One thought on “تولید واکسن جدیدی برای تبخال تناسلی!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.