باردار شدن

اگر می خواهید باردار شوید،بخوانید!

احتمال باردارشدن

چه مقدار احتمال دارد که این ماه باردار شوم؟ این سؤال بسیار متداولی است که از متخصصین زنان و زایمان پرسیده می‌شود. خب جواب این است: برای هر زوجی که تصمیم به بچه‌دار شدن گرفته‌اند، احتمال باردارشدن در هرماه مشخصی 15 الی 25 درصد است.

اما عواملی هستند که می‌توانند شانس بارداری شما را افزایش یا کاهش دهند:

سن: پس از رسیدن به 30 سالگی، شانس باردارشدن بانوان در هرماه مشخص کاهش می‌یابد. این میزان با بالاتر رفتن سن کمتر و کمتر شده و در اوایل 40 سالگی به‌شدت کاهش خواهد یافت.

به‌هم‌ریخته بودن دوران قاعدگی: به‌هم‌ریخته بودن دوران قاعدگی، تشخیص زمان تخمک‌گذاری بانوان را سخت می‌کند. بنابراین دانستن زمان ایده‌آل برای نزدیکی سخت‌تر می‌شود.

تناوب برقرار کردن رابطه‌ی جنسی: هر چه کمتر با همسر خود رابطه داشته باشید، احتمال باردارشدن شما کمتر می‌شود.

طول مدت‌زمانی که برای باردارشدن اقدام کرده‌اید: اگر یک سال است که برای بچه‌دار شدن تلاش می‌کنید اما هنوز باردار نشده‌اید، شاید احتمال باردارشدن شما کمتر شود. از دکتر بخواهید برای شما و همسرتان آزمایش‌های تشخیص ناباروری تجویز کند.

میزان ادراک از سیکل قاعدگی

شاید بیشتر دانستن در مورد سیکل قاعدگی بتواند به شما کمک کند.

عادت ماهیانه‌ی یک خانم از روزی شروع می‌شود که خون روشن مشاهده می‌کند. لکه بینی جزو دوران قاعدگی شما محاسبه نمی‌شود. پایان این دوره نیز دقیقاً روز قبل از شروع دوره‌ی بعدی است. یک دوره می‌تواند 21 تا 35 روز (و حتی بیشتر) به طول بیانجامد.

اگر دوران قاعدگی یک خانم چند روز عقب و جلو شود، این موضوع غیرعادی و البته متداول است. خیلی از بانوان دوره‌های منظمی‌ندارند اما این موضوع لزوما نشان‌دهنده‌ی مشکل خاصی نیست.

نزدیکی و باردارشدن

این هم یک سؤال متداول دیگر از زوج‌هایی است که تصمیم به بچه‌دار شدن گرفته‌اند: معمولاً باید هرچند وقت یک‌بار رابطه داشته باشیم؟ به‌طور خلاصه می‌توان به این سؤال این‌گونه پاسخ داد: این روابط باید مکرر باشند.

بسیاری از زوج‌هایی که تصمیم به بچه‌دار شدن گرفته‌اند، زمان زیادی را صرف محاسبه‌ی زمان تخمک‌گذاری می‌کنند. ازلحاظ تئوری این اقدام باعقل جور درمی‌آید. تحقیقات اخیر نشان داده است که فرصت اسپرم‌های مرد برای بارور کردن یک تخمک کوتاه است. اساساً این مدت 3 الی 5 روز منتهی به تخمک‌گذاری و خود روز تخمک‌گذاری است. اما بالاترین شانس باروری در یک یا دو روز قبل از آغاز تخمک‌گذاری است. پزشکان توصیه می‌کنند که مقاربت را از یک هفته قبل از آغاز تخمک‌گذاری و به‌صورت یک روز در میان آغاز کنید.

اما بااینکه تنظیم کردن روابط جنسی با همسرتان منطقی به نظر می‌رسد، مشکلات دیگری نیز خواهد داشت. دلیل اصلی بروز این مشکلات این است که بدن شما همیشه با یک قاعده‌ی از پیش تعیین‌شده و بدون تغییر عمل نمی‌کند. حتی اگر دوره‌ی عادت ماهیانه‌ی بانوان مرتب باشد، تخمک‌گذاری می‌تواند بی‌نظم بوده و از هرروزی در طول دوره‌ی قاعدگی آغاز شود. پس اگر مقاربت را تنها به روزهای تخمک‌گذاری محدوده کرده‌اید، احتمال باردارشدن شما کمتر است.

با همه‌ی این توضیحات، توصیه‌ی هوشمندانه و تخصصی این است که در هفته دو الی سه بار نزدیکی کنید. تحقیقات نشان داده است تا جایی که تعداد اسپرم‌های مرد نرمال باشد، داشتن رابطه‌ی جنسی در هرروز ماه شانس شما را بیشتر می‌کند.

قطع کردن داروها و بچه‌دار شدن

چه مدت طول می‌کشد تا تأثیرات داروهای ضدبارداری از بین برود؟ درواقع این احتمال وجود دارد که دقیقاً پس از قطع کردن داروها باردار شوید. البته هورمون‌های داروها باید از بدن شما دفع شده باشند. بااین‌حال این امکان نیز وجود دارد که چند ماه طول بکشد تا تخمک‌گذاری به روند اصلی و طبیعی خود بازگردد.

آیا اقدام به بچه‌دار شدن درست پس از قطع کردن داروهای جلوگیری از بارداری خطری ندارد؟ خیر. احتمال به دنیا آوردن نوزاد سالم توسط بانوانی که به‌محض قطع کردن دارو اقدام به بچه‌دار شدن می‌کنند، دقیقاً به‌اندازه‌ی خانم‌هایی است که چند ماه برای اقدام به بارداری صبر کرده‌اند.

منبع: اینفوسلامت


نویسنده مطلب:
One thought on “اگر می خواهید باردار شوید،بخوانید!

  1. نظری

    سلام. ببخشید من از افغانستان مزاحم میشم ، اینجا مشکل متخصص زنان و زایمان زیاده میخواستم شما کمکم کنید خانمم دو سال پیش چون مشکل داشت مجبور به سقط جنین دو ماهش شد. ولی بعد از چند ماه که خواست باردار بشه پیش هر دکتری که رفتیم نتیجه نگرفتیم البته بیشترشون میگند که تخمدان زخم شده و دارو میدن ولی متاسفانه هیچ نتیجه ای نگرفتیم .
    خواهش میکنم راهنماییمون کنید.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.