ترک نوشابه

22 دلیل خوب برای ترک نوشابه

می دانیم که نوشیدن نوشابه برای ما خوب نیست. می دانیم که اگر تقریباً هر نوع نوشیدنی به جز آن را انتخاب کنیم، برای سلامتی مان بهتر است. اما نوشابه چیزی دارد که دائماً ما را به سمت خود می کشد. نام آن را «نوشابه»، «نوشابه گازدار»، «کوکا» یا هر چیزی دیگری بگذارید، فکر خوبی است که یک بار برای همیشه دست از نوشیدن آن بردارید. دلیلش این است.

دلایل اقتصادی برای ترک نوشیدن نوشابه

اگر صرفه جویی در پول به شما انگیزه می دهد تا یک عادت بد را کنار بگذارید، این ۳ دلیل اقتصادی برتر برای ترک نوشیدن نوشابه است.

۱- هزینه نوشیدن نوشابه ی گازدار هم اضافه می شود

آمریکایی ها به طور متوسط ۲۱۶ لیتر (یعنی حدود ۳۶۵ بطری ۰/۵ کیلوگرمی) در سال می نوشند. تقریباً ۵۵۰ دلار در سال می شود. اگر به جای آن، این پول را به مدت ۳۰ سال در یک حساب بازنشستگی با نرخ سود ۷ درصد که به صورت سالیانه محاسبه می شود قرار دهید، حدوداً ۶۰ هزار دلار به دست می آورید. حتی اگر این نوشیدنی را از فروشگاه به قیمت هر بطری ۴۰ سنت بخرید، باز هم ۲۴۳ دلار در سال و بیش از ۲۶ هزار دلار در طول ۳۰ سال خواهد بود.

۲- با نوشیدن نوشابه ی رژیمی، تصمیمات اقتصادی ضعیف تری خواهید گرفت

یک مطالعه ی پژوهشی بر روی تصمیم گیری بعد از نوشیدن آن نشان داد که افرادی که نوشیدنی بدون قند می نوشند، احتمال انتخاب پاداش فوری در آنها بیشتر است، حتی اگر پول کمتری داشته باشد و بهترین تصمیم ممکن نباشد.

۳- پیامدهای بلند مدت آن برای سلامتی، منجر به هزینه های درمانی بالا می شود

من دلایل مربوط به سلامتی متعددی برای ترک نوشیدن نوشابه ی گازدار در زیر فهرست کرده ام، حتی اگر یکی از این مشکلات سلامتی را به خاطر نوشیدن آن دارید، هزینه های درمانی بلند مدت شما نجومی خواهد بود.

دلایل سلامتی برای ترک نوشابه

۴- نوشابه فشار خون شما را بالا می برد

مطالعه ای در مارس ۲۰۱۱، مصرف نوشابه را با فشار خون بالا مرتبط می داند.

۵- نوشابه، دندان های شما را خراب می کند

اگر دندانپزشک تان به شما نگفته است، نوشابه به خاطر داشتن قند و اسیدی بودن، برای دندان های شما بسیار وحشتناک است.

۶- نوشابه شامل ترکیبی است که در بیش از ۱۰۰ کشور ممنوع شده است

حدود ۱۰ درصد از طعم دهنده های نوشابه حاوی BVO، یا روغن نباتی دارای برم، هستند که توسط سازمان بهداشت جهانی و ۱۰۰ کشور ممنوع شده است.

۷- نوشابه شما را چاق می کند

بر اساس مقاله ای در مجله ی آمریکایی طب پیشگیرانه در سال ۲۰۰۴ (به استناد وبسایت WebMD) کالری های مربوط به نوشیدنی ها از جمله نوشابه، بیش از ۲۰ درصد کالری های مصرفی روزانه توسط آمریکایی ها را تشکیل می دهد.

۸- ممکن است مصرف آن منجر به دیابت شود

نوشیدنی های غیر رژیمی در بروز دیابت نوع ۲ نقش دارند. حتی اگر نوشیدنی رژیمی می نوشید، ممکن است از آن مبرا نباشید.

۹- ممکن است منجر به بیماری قلبی گردد

بر اساس مطالعه ای که توسط انجمن قلب آمریکا منتشر شد، «نوشیدن یک قوطی نوشابه در روز معمولی یا رژیمی» با افزایش ۴۸ درصدی خطر سندروم متابولیک، یک مرحله ی کلیدی پیش از بیماری قلبی و دیابت، مرتبط است. »

۱۰- مصرف نوشابه با پوکی استخوان مرتبط است

با اینکه پژوهشگران در مورد علت دقیق آن مطمئن نیستند، احتمال پوکی استخوان افرادی که نوشابه می نوشند بیشتر است.

۱۱- نوشیدن کولا می تواند خطر سنگ کلیه ی شما را افزایش دهد

مطالعه ای که در اپیدمیولوژی منتشر شد نشان داد که «نوشیدن ۲ کولا یا بیشتر در روز، با افزایش خطر بیماری مزمن کلیوی مرتبط است. »

۱۲- نوشابه می تواند باعث سوزش معده شود

این موضوع نباید شما را شگفت زده کند که نوشابه های بسیار اسیدی می توانند موجب سوزش معده شوند.

۱۳- با مشکلات کبدی ارتباط دارد

مطالعه ای نشان داد که افرادی که مشکلات کبدی دارند، احتمال نوشیدن نوشابه نیز در آنها بیشتر است.

۱۴- احتمال دارد نوشابه ی شما حاوی آسپارتام یا شیره ی ذرت با فروکتوز بالا باشد

اگر نوشابه ی رژیمی می نوشید، نوشیدنی شما آسپارتام (نوعی شیرین کننده ی مصنوعی) دارد. اگر نوشابه ی پر کالری می نوشید، احتمالاً شیره ی ذرت با فروکتوز بالا دارد. بحث های بسیار طولانی درباره ی این ترکیبات وجود دارد و مطالعات کاملاً قطعی نیستند، اما هر دوی این ترکیبات مصنوعی بوده و احتمالاً برای شما مناسب نیستند.

دلایل محیطی برای عدم نوشیدن نوشابه

بازیافت قوطی یا بطری نوشابه ی شما برای جلوگیری از آسیب زدن به محیط زیست کافی نیست، چون نوشابه، زمین را به شیوه های متعدد دیگری تخریب می کند.

۱۵- حدود ۱۳۲ گالن آب برای تولید یک بطری ۲ لیتری نوشابه مصرف می شود

نسبت ۱۳۲ گالن به ازای یک بطری ۲ لیتری شامل آبی که برای رشد ترکیبات لازم است نیز می شود، و بر اساس مقاله ای در مجله ی وال استریت، Coke می گوید حدود ۱ گالن برای درست کردن یک بطری ۲ لیتری مصرف می شود. به هر صورت، این مقدار زیادی آب است.

۱۶- این آب باید از جایی تأمین شود

از زمانی که کارخانه ی کوکاکولا در شمال هند افتتاح شد، سطح آب در مناطق اطراف ۵/۵ متر کاهش یافت، و کارخانه به عنوان مقصر آن شناخته شد.

۱۷- ترکیبات موجود در نوشابه باید در جایی دفع شوند

بر اساس یک گزارش آلمانی، ترکیبات مصنوعی موجود در نوشابه به طور کامل توسط تأسیسات تصفیه ی فاضلاب جدا نمی شوند، و این ترکیبات ممکن است در نهایت وارد جریان آب زیر زمینی و حتی آب نوشیدنی ما شوند.

۱۸- تمام بطری ها، شیشه ای، آلومینیومی، یا پلاستیکی، خسارت های محیط زیستی خود را دارند

بطری های شیشه ای، حتی اگر مجدداً مورد استفاده قرار بگیرند، سوخت بسیار بیشتری برای حمل و نقل نیاز دارند. قوطی های آلومینیومی فقط تا حدی بازیافت می شوند، و استخراج آلومینیوم از معدن، پیامدهای محیطی وحشتناکی دارد. و درست مثل آب بطری شده، تولید نوشابه در بطری پلاستیکی نیاز به مقادیر بسیار زیادی نفت دارد.

۱۹- حمل و نقل نوشابه ی گازدار نیاز به مقدار زیادی سوخت دارد

ارقام دقیقی در مورد اینکه چقدر سوخت برای حمل و نقل این ماده لازم است، مشخص نیست اما این نوشابه باید به نحوی از کارخانه تا فروشگاه و تا خانه ی شما حمل شود. و این نیاز به مقدار زیادی سوخت دارد.

دلایل اجتماعی برای عدم نوشیدن نوشابه

اگر دلایل اقتصادی، محیط زیستی و سلامتی برای متقاعد کردن تان در ترک این نوشیدنی کافی نبود، ممکن است این دلایل اجتماعی به اندازه ی کافی برای ایجاد اراده ای جدید در شما، قوی باشند.

۲۰- در برخی کشورها، نوشابه حاوی آفت کش است

شاید این را یک دلیل مربوط به سلامتی یا محیط زیست تلقی کنید، اما برای من اینگونه به نظر می رسد که تولید یک محصول سالم تر برای برخی کشورها نسبت به دیگر کشورها، از نظر اجتماعی کاملاً ناعادلانه است. مرکز Science and the Environment دریافت که «مقادیر زیاد آفت کش ها و حشره کش های سمی در نوشیدنی های تولید شده توسط کوکا و پپسی در هند، برای ایجاد سرطان، آسیب به سیستم های عصبی و تولید مثل، نقص های جنینی و اختلال شدید سیستم ایمنی، به اندازه ی کافی بالاست. »

۲۱- بقیه ی مردم جهان زیاد نوشابه نمی نوشند

ایرلند، کمترین کشور مصرف کننده بعد از آمریکا است و مصرف آنها تقریباً نصف آمریکایی ها است.

۲۲- آنقدرها هم خوشایند نیست

با اینکه داده های محکمی برای حمایت از آن ندارم، به نظر می رسد نوشیدن نوشابه، فاکتور «خوشایند» بودن را که برای فروش آن سخت تلاش می کند، از دست داده است. از دوستان مختلف پرسیدم که چرا این نوشیدنی را می نوشند، و پاسخ های آنها شامل «به خاطر کافئین»، «طعم آن را دوست دارم» و «ارزان ترین نوشیدنی در منوی رستوران هاست» بود. هیچ یک از آنها به این فکر نمی کرد که نوشیدن آن به طور ویژه خوشایند است و در عوض، به نوشیدنی های متعدد دیگری اشاره کردند که تصویر خوشایندتری دارند؛ چای، قهوه، نوشیدنی های پروبیوتیک، و کومبوجا.

جایگزین های نوشابه

آب معمولی، کم هزینه ترین و سالم ترین انتخاب است که کمترین آسیب محیطی و اجتماعی را دارد. با نوشیدن آب در بطری های دوست دار محیط زیست، آن را ساده تر کنید. (من بطری های استیل ضد زنگ یا بطری های شیشه ای را ترجیح می دهم. ) همچنین دوست دارم چند برش پرتقال، لیمو، یا برگ نعناع تازه به آب خود اضافه کنم تا یک جایگزین خوش طعم داشته باشم.

اگر آب معمولی باب طبعتان نیست، اینها چند گزینه ی بهتر، بسته به اینکه چه زمانی از روز است هستند:

اگر به دنبال یک جایگزین کافئین دار صبحگاهی می گردید، قهوه یا چای را امتحان کنید.

هنگام ناهار، لیموناد یا آیس تی خانگی را امتحان کنید.

بعد از ظهر، چای بدون کافئین یا آب میوه های تازه گرفته شده یا دارای منبع محلی، خوشمزه هستند.

آیا شما هم نوشابه می نوشید؟ چه چیزی شما را قانع می کند تا آن را ترک کنید؟

منبع: مجله تناسب اندام


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.