تبخال چشمی

از تبخال چشمی چه می دانید؟

ویروس تبخال Herpes Simplex ویروس بسیار شایعی است که پوست، مخاط، دستگاه عصبی و چشم را درگیر می کند.
دو نوع از این ویروس وجود دارد :

نوع I، همان نوعی است که تولید تب خال می کند و می تواند چشم را نیز درگیر کند و نوعII از طریق جنسی منتقل می شود و به ندرت مشکلات چشمی ایجاد می کند.تقریباً تمام افراد در دوران کودکی در معرض ویروس تیپ I قرار می گیرند. عفونت اولیه خفیف بوده و معمولاً ایجاد گلو درد و یا زخم در دهان کرده و خودبه خود بهبود می یابد. این ویروس معمولاً به صورت خفته در عقده های عصبی باقی می ماند و در شرایط خاصی مانند تب، استرس، نور آفتاب، تغییرات هورمونی، گرما، ضربه و حتی استفاده از بعضی از داروهای خاص فعال می شود. ممکن است که در فعال شدن مجدد، این ویروس چشم را درگیر کند که معمولاً پلک(بلفاریت)، ملتحمه(کونژنکتیویت) و قرنیه (کراتیت) راگرفتار می سازد. کراتیت( التهاب قرنیه) معمولاً اولین علامت چشمی این بیماری است و اغلب لایه های سطحی قرنیه را گرفتار می سازد. اگر عفونت به لایه های عمقی تر قرنیه گسترش یابد، احتمال باقی ماندن محل زخم(اسکار) در قرنیه افزایش می یابد. در بعضی از افراد ممکن است یووئیت نیز اتفاق افتاده و به ندرت باعث تخریب وسیع شبکیه نیز می گردد.

علائم و نشانه های بیماری عفونت تبخال چشمی کدامند ؟

*درد
*قرمزی در چشم- عمدتاً در اطراف قرنیه
*اشک ریزش
*حساسیت به نور
*کاهش بینایی
*عفونت چشمی ویروس Herpes معمولاً یک چشم را درگیر می کند و یک طرفه است.

تشخیص بیماری عفونت تبخال چشمی چگونه صورت می گیرد ؟

این عفونت به وسیله slit Lamp قابل تشخیص است. ممکن است برای تشخیص دقیق تر، پزشک از قطره های چشمی استفاده کند. در این عفونت معمولاً یک زخم کوچک در قرنیه دیده می شود که به صورت Dendritic یعنی شاخه شاخه است (یعنی زخم به صورت گرد و با حدود مشخص نیست بلکه به صورتدرختی با شاخه های زیاد می باشد.

درمان بیماری عفونت تبخال چشمی چیست ؟

درمان این بیماری بسته به شدت آن دارد. اولین عفونت چشمی ناشی از این ویروس معمولاً با استفاده از قطره ها و پمادهای چشمی و گاهی داروهای ضد ویروسی خوراکی درمان می شود. پزشک ممکن است نواحی آسیب دیده را با ملایمت توسط یک اپلیکاتور که انتهای آن از کتان است، از روی چشم بردارد. در افرادی که به طور مکرر دچار عفونت چشمی Herpes می شوند قرنیه که یک بافت شفاف است تبدیل به یک شیشه مه گرفته می شود و ممکن است برای بهبود دیدشان و برطرف کردن اسکار باقی مانده از این عفونت، نیاز به پیوند قرنیه پیدا کنند. اگر لایه های عمقی قرنیه گرفتار شده باشد، ممکن است که چشم پزشک علاوه بر موارد بالا از قطره های کورتیکواستروئیدی(کورتون) نیز استفاده کند که باعث کاهش التهاب می شوند. به خاطر داشته باشید که استفاده از قطره های کورتیکواستروئیدی باید با نظارت دقیق پزشک صورت گیرد در غیر این صورت آسیب های جدی به چشم وارد می کند.

برای جلوگیری از عود مجدد بیماری عفونت تبخال چشمی چه اقداماتی صورت می گیرد ؟
اگر عفونت های چشمی ویروس هرپس به صورت عود کنند باشد ( یک بار در سال یا بیشتر ) معمولاً پزشک توصیه می کند که روزانه دو قرص ضد ویروسی به صورت خوراکی دریافت کنید. بعضی از افراد اظهار می کنند که در معرض نور خورشید قرار گرفتن باعث عود این بیماری می شود که به آنها توصیه می شود حتماً از عینک های آفتابی استفاده کنند.

منبع: drgitafaghihi.ir


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.