خواص کدو

kadoo-sabz

کليات گياه شناسي

کدو گياهي است يكساله و خزنده که برگهاي آن بشكل قلب و پهن و پوشيده از کرك ريز مي باشد . گلهاي زرد رنگ است و گل نر و گل ماده آن روي يك پايه قرار دارد . ريشه آن بايرك و بلند ، کمي شيرين و خوردن جوشانده آن مستي آور است . کدو انواع مختلف درد مانند کدوي حلوايي ، کدوي تنبل يا کدوي زرد ،کدوي خورشي يا کدوي سبز .

نوعي از کدوي حلوايي در کانادا و آمريكا و بعضي نقاط دنيا مي رويد که بسيار بزرگ مي شود و گاهي وزن آن مرباتا 60 کيلوگرم نيز مي رسد . در آمريكا و کانادا اين کدوها را براي شب هالوين بكار مي برند و با آن ر و کيك درست مي کنند .

ترکيبات شيميايي:

در يكصد گرم آدو مواد زيرا را مي توان يافت :

zucchini-pumpkin

خواصداروئي:

خواص کدو و تخم کدو :

کدو از لحاظ طب قديم ايران سرد و تر يعني خنك کننده و مرطوب کننده است و از لحاظ شيميايي بدن را قليايي مي کند . کدو هم مانند بادمجان چون داراي کالري است بنابراين مهمترين غذا براي آساني است که مي خواهند وزن کم کنند .

1)تخم کدوي خام اثر دفع کرم روده درد و چون سمي نيست اطفال نيز مي توانند از آن استفاده کنند . براي اين منظور بايد مقدر 50 گرم تخم کدو را پودر کرده و با عسل مخلوط نموده و مصرف کنيد و بايد بعد از چهار ساعت يك مسهل مانند روغن کرچك بخوريد که کرمها را دفع کند .

2)کدو اثر ملين ، مدر و رفع يبوست و رفع سوء هاضمه را دارد

3)به اشخاصي که تب دارند کدو مي دهند تب را پائين مي آورد

4)کدو براي اشخاص گرم مزاج و صفراوي غذاي خوبي است

5)کدو خونساز است و براي استفاده از اين خاصيت کدو بايد آن را همراه با آب غوره و يا سرکه در روغن زيتون پخت و مصرف نمود

6)براي رفع دندان درد آب کدو قرقره کنيد

7)براي درمان گوش درد چند قطره آب کدو در گوش بچكانيد

8)براي برطرف کردن التهاب معده ، کبد و کليه آدوي پخته را روي اين اعضاء بگذاريد

9)پوست کدو را خشك کنيد خوردن آن درمان بواسير و خونريزي معده و روده است

10 )تخم کدو درمان کننده سرفه و برطرف کننده اخلاط خون است

11 )براي زخم روده ها و مثانه و سوزش مجراي ادرار تخم آدو مصرف آنيد

12 )روغن تخم کدو براي رفع تب و دل پيچه مفيد است

13 )آدو و تخم کدو هر دو براي پيشگيري سرطان مفيد مي باشند

14 )تخم کدو علاج آننده سرطان پروستات و برطرف کننده ورم پروستات مي باشد در مادران بالاتر از سن چهل معمولا غده پروستات شروع به بزرگ شدن مي کند و بنابراين اين اشخاص بايد چند روز در هفته کدو حلوايي يا تخم کدو بخورند .

15 )کدو و تخم کدو در پيشگيري سرطان ريه بسيار موثر است و اشخاص سيگاري و حتي آنهائي كه با اين اشخاص زندگي مي آنند و باصطلاح سيگاري دست دوم هستند براي اينكه مريض نشوند بايد از کدو استفاده کنند .

مضرات : همانطور که گفته شد کدو سرد است و در خوردن کدو در مناطق حاره و گرم سير بسيار مفيد است و بدن را سالم نگاه مي درد . کدو براي  کساني كه طبع سرد دارند و يا در مناطق سردسير زندگي مي کنند خوب نيست زيرا ايجاد نفخ وسنگيني و درد معده مي کنند .و بنابراين اشخاص اگر بخواهند کدو بخورند حتما بايد آن را با ادويه هاي گرم مصرف کنند.

مجله سلامتی عطارباشی


نویسنده مطلب:
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.