خواص درمانی و کاربردهای درخت نعل اسب

دانستنیهای علمی :

Moringa oleifera تنها جنس خانواده Moringaceae بوده و به مناطق جنوبی هیمالیا تعلق دارد. بطور گسترده ای در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری کشت می گردد. بزرگترین کشور تولید کننده درخت نعل اسبی هند می باشد. در نواحی آمریکای مرکزی و کارائیب نیز کشت می گردد.

خصوصیات ظاهری :

درخت نعل اسبی گیاهی با رشد سریع بوده و مقاوم به خشکی است . گیاهی برگ ریز بوده و در فصل خزان برگ های آن می ریزد. ارتفاع آن گاهی به 10 یا 12 متر می رسد. قطر تنه به 45 سانتی متر می رسد. پوست درخت تا اندازه ای خاکستری رنگ بوده و اطراف آن را بافت چوب پنبه ای احاطه کرده است.
شاخه های جوان رنگ بنفش یا سبز دارند و کرکدار نیز هستند. درخت تاج باز داشته و انشعابات شاخه ها ترد و شکننده هستند. برگ ها ساختار پرمانند سوزنی شکلی می سازند. گلها معطر بوده و دوجنسی هستند. گلبرگ های آن پنج عدد و نابرابر بوده و رنگ سفید متمایل به زرد دارند. گلها حدود 1 تا 1.5 سانتی متر طول و 2 سانتی متر عرض دارند.
دمگل ها باریک و قلمی هستند. میوه ها همچون غلاف های لوبیا آویزان با سه یا بیشتر کپسول قهوه ای با سایز 20 تا 45 سانتی متر هستند.

شرایط محیط رشد:

درخت نعل اسبی عموماً در مناطق نسبتاً کم آب ، گرمسیری و نیمه گرمسیری همچون آمریکا تا نواحی 9 تا 10 یافت می شود. بهترین رشد را در خاک های ماسه ای خشک داشته و به خاک های فقیر از مواد غذایی همچون نواحی ساحلی مقاوم است.
این درخت آفتاب دوست و گرما پسند می باشد. به سرما و یخ زدگی مقاومت ندارد و حساس است.
تقریباً برای نواحی خشک مناسب است. این گیاه عموما با آب باران نیاز آبیاری خویش را تامین کرده و به تکنیک های آبیاری نیاز زیادی ندارد.

moringa-oleifera-leaves-and-pods

خواص درمانی و کاربردها:

این گیاه برای پاکسازی آب های آلوده و شستشوی دست ها می باشد.

در برخی موارد بعنوان گیاه دارویی نیز کاربرد دارد. برای درمان ورم مفاصل ، سرطان ، یبوست ، دیابت ، اسهال ، صرع مفید می باشد.

این میوه حاوی ویتامین C ، پتاسیم ، منگنز ، آهن ، کلسیم و ویتامین A است.

خاصیت آنتی اکسیدانی نیز از خصوصیات این گیاه است.

در کل، مصرف این میوه برای بهبود سلامتی مفید است و سطح انرژی بدن را افزایش می دهد.

هضم را بهبود بخشیده و برای آرامش خلق و خو توصیه می شود.

در درمان زخم معده نیز موثر واقع می گردد.

از درخت نعل اسبی بعنوان داروی گیاهی با خواص بیشماری یاد شده است.

نحوه تکثیر گیاه :

درخت نعل اسبی با بذر یا قلمه زنی افزایش می یابد. کاشت مستقیم بذر امکانپذیر است چراکه سرعت جوانه زنی این گیاه بالا است. پس از گذشت 12 روز درصد جوانه زنی حدود 85 درصد بوده است. کشت در جعبه های کاشت بعلت بهبود در جوانه زنی، زمان جوانه زنی را صرفه جویی می کند.
قلمه زنی به طول یک متر و قطر 4 سانتی متر برای تکثیر رویشی قابل استفاده است.

منبع: نارگیل


نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.