ورزش دویدن

چگونه ورزش دویدن را با انگیزه ادامه دهم!

دویدن یک ورزش عالی است که شما می توانید آن را در هر جایی انجام داده و بیشتر از هر ورزش دیگری کالری بسوزانید. دویدن خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های شدید قلبی، دیابت نوع ۲ و سکته ی مغزی را کاهش می دهد. به علاوه این ورزش وزن تان را کنترل کرده و خلق و خوی شما را بهبود می دهد. این مقاله به افراد مبتدی و کسانی که به تازگی می خواهند ورزش دویدن را شروع کند کمک می کند تا بهتر بتوانند از مزایای آن بهره مند شوند با هفت گنج همراه باشید.

قبل از اینکه ورزش دویدن را شروع کنید:

اگر در حال بهبود یک آسیب هستید یا نگرانی در خصوص وضعیت جسمی خود دارید و یا اگر بیماری خاصی دارید که در خصوص تنفس یا قلب تان به شما فشار می آوردن بهتر است ابتدا با پزشک تان مشورت کنید. “ورزش دویدن” تجهیزات بسیار کمی می خواهد. تنها کافی است یک جفت کفش مخصوص دویدن که مناسب نوع پای خودتان است تهیه کنید. به این ترتیب خطرات آسیب های مختلف را کاهش می دهید.

شروع کنید

برای لذت بردن از “ورزش دویدن” بهتر است سعی کنید به آرامی سرعت و مسافت دویدن خود را افزایش دهید. در ابتدا با کمی نرمش بدن تان را گرم کرده و خود را آماده کنید. نرمش تان حداقل باید ۵ دقیقه طول بکشد و این نرمش می تواند شامل بالا رفتن از پله ها، پیاده روی سریع و یا نرمش هایی باشد که خودتان می شناسید. شروع به راه رفتن کنید و تا وقتی که خسته نشدید ادامه دهید. می توایند ۱۰ تا ۳۰ دقیقه بدوید. می توانید بعد از هر ۳۰ دقیقه سرعت تان را کمی کم کنید تا خستگی تان در برود و بعد باز با سرعت قدم بزنید. با گذشت زمان سعی کنید ورزش دویدن خود را تا ۳۰ دقیه ادامه داده و بعد از آن استراحت کنید. هنگام انجام “ورزش دویدن” سعی کنید قامت تان را ایستاده نگه داشته و شانه های تان را به جلو و عقب حرکت دهید. همچنین آرنج تان را خم کنید و در همین حین بدوید.

مقاله مرتبط :   چگونه بیشتر بدویم؟

بعد از هر بار دویدن سعی کنید بدن تان را سرد کنید. به عبارتی سعی کنید به آرامی ضربان قلب تان را کاهش دهید. می توانید به آرامی قدم بزنید. به علاوه چند حرکت کششی برای استراحت دادن عضلات ساق پای تان انجام دهید. کسانی که تازه می خواهند ورزش دوین را شروع کنند باید حداقل ۲ بار در هفته بدوند. به این ترتیب کم کم برای انجام مداوم این ورزش نیز آماده می شوند. همچنین باید برای خود یک مسیر مشخص را انتخاب کرده و متراژ و مسافت آن را بدانید و همیشه همان مسیر را طی کنید.

چگونه ورزش دویدن را با انگیزه ادامه دهم

ورزش دویدن را بهبود دهید

اگر می خواهید در این ورزش بهتر شوید، هنگام دویدن به موسیقی مخصوص و تند گوش داده و از مربی ورزش خود بخواهید که در توسعه ی دویدن شما و بهبود وضعیت تان به شما کمک کند.

یک هدف تنظیم کنید

یک هدف مرتبط با “ورزش دویدن” خود پیدا کنید. می توانید کاهش وزن تان را مد نظر بگیرید و یا اینکه تصمیم بگیرید که در یک مسابقه ی ماراتن شرکت کنید. به این ترتیب انگیزه تان بالا خواهد رفت.

یک همراه با خود ببرید

از دوست یا همکارتان بخواهید به شما بپیوندند و با شما بدوند. می توانید آن ها را تشویق کنید که با شما همراه شده و این ورزش را انجام دهند. این کار حس رقابت را در شما تقویت کرده و اجازه نمی دهد از آن ها کم بیاورید  و همچنین اوقات بهتری نسبت به تنها دویدن سپری می کنید.

مقاله مرتبط :   ۳ تمرین ورزشی برای نابود کردن چربی های شکم

یک دفترچه یادداشت داشته باشید

یک دفترچه یادداشت برداشته و هر بار میزان مسافتی که طی کردید، فاصله ی زمانی، آب و هوا و اتفاقاتی که افتاد را یادداشت کنید. به این ترتیب این رویداد برای تان مهم تر جلوه کرده و با انگیزه ی بیشتری انجامش می دهید.

هر بار مسیرتان را تغییر دهید

برای انجام “ورزش دویدن” اگر هر بار فقط یک مسیر را بدوید شاید کم کم خسته شده و از دیدن ساختمان ها و آدم های تکراری زده شوید. می توانید مسیرهای مختلفی برای خود انتخاب کنید و هر بار دیدنی های جدید برای خود داشته باشید.

به باشگاه بروید

“ورزش دویدن” نیز ماند خیلی از ورزش های دیگر در باشگاه ها انجام می شود و تمام سطح های مختلف از جمله مبتدی را ساپورت می کند. به باشگاه رفته و با دیگر ورزشکاران کار خود را ادامه دهید.

منبع: 7گنج


نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.