10 دلیل خوب برای اینکه ورزش کنید

10 دلیل خوب برای اینکه ورزش کنید

از جدیدترین برنامه های تبلیغاتی تلویزیون این طور به نظر می رسد که این روزها همه مردم به فکر کاهش وزن هستند. در حالی که دستیابی به یک وزن سالم، هدف خوبی است اما هنگامی که صحبت از ورزش می شود، نباید نقطه تمرکز اصلی باشد زیرا عددی که شما روی ترازو می بینید، شاخص قابل اطمینانی از سلامت کلی تان نیست و کاهش وزن فقط بخشی از چیزهای خوب بسیاری است که شما با ورزش منظم، وارد زندگی تان می کنید.

۱- ورزش، یک داروی ضد افسردگی است

ورزش منظم، توانایی آن را دارد که افسردگی را بهبود ببخشد، آن هم بدون استفاده از دارو. مطالعات نشان داده اند افراد مبتلا به افسردگی که تمرینات هوازی انجام دادند، درست به اندازه افرادی که دارو مصرف کرده بودند، علائم افسردگی شان را بهبود بخشیدند. حتی بهتر از آن، یک مطالعه تکمیلی دریافت که ماندگاری اثرات مثبت ورزش، طولانی تر از اثرات دارو بود.

۲- استرس و اضطراب را کاهش می دهد

مشابه تاثیر آن بر افسردگی، ثابت شده که ورزش کردن، یکی از سریع ترین راه ها برای خارج کردن هورمون استرس یعنی کورتیزول از بدنتان و آرام کردن یک ذهن مضطرب است. به علاوه تحقیقات نشان داده اند که مواد غذایی که ظاهرا باعث آرامش ما می شوند (مانند غذاهای شیرین یا خاطره انگیز کودکی) در واقع تاثیر زیادی بر میزان استرس ما نمی گذارند که نشان می دهد بهتر است به جای یک بستنی شیرین از ورزش به عنوان بهترین کاهنده استرس استفاده کنیم.

۳- ورزش خلاقیت را افزایش می دهد

دفعه بعدی که متوجه شدید در هنگام نوشتن، چیزی به ذهنتان نمی رسد یا به دنبال یک جرقه الهام هستید، به خودتان یک استراحت کوتاه دهید و ورزش کنید. ثابت شده که فعالیت بدنی سبک، هم تفکر همگرا و هم تفکر واگرا که هر دو در ارتباط با افزایش خلاقیت هستند را بهبود می بخشد.

مقاله مرتبط :   ۷ راه حل برای جلوگیری از پرخوری

۴- ورزش استخوان های شما را قوی می کند

فعالیت هایی مانند: دویدن، رقصیدن، پریدن از طناب یا پله نوردی، سلول های استخوانی در پاها، باسن و ستون فقرات را برای ساخت استخوان جدید تحریک کرده و از تضعیف استخوان ها که می تواند منجر به پوکی استخوان شود، جلوگیری می کنند. تمرینات قدرتی برای عضله سازی نیز با به کارگیری عضلات و رباط هایی که استخوان های شما را می کشند، رشد استخوانی را تحریک می کنند.

۵- ورزش به کنترل درد مزمن کمک می کند

اگر با یک درد مزمن زندگی می کنید، رفتن به باشگاه یا بیرون رفتن برای دویدن ممکن است ترسناک به نظر برسد. با این حال جای دادن حداقل ۱۰ دقیقه تمرین هوازی (دوچرخه سواری، پیاده روی، دویدن) در برنامه روزانه تان می تواند باعث بهبودی کوتاه مدت و در دراز مدت درد مزمن شود.

۶- ورزش به شما کمک می کند بخوابید

داشتن یک خواب خوب شبانه، یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای بدن و سلامتی تان انجام دهید. خواب در ریکاوری کمک می کند، انرژی شما را تجدید کرده و ذهن تان را پاک می کند. مشخص شده افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، کمتر دچار مرض بی خوابی و بی قراری شبانه می شوند و کیفیت کلی خواب آنها بالاتر است.

۷- ورزش کردن با سرما خوردگی مقابله می کند

ورزش مداوم، نه تنها می تواند تعداد دفعات سرما خوردگی شما را کاهش دهد، بلکه سرما خوردگی شما را نیز کوتاه تر می کند. ورزش با افزایش تعداد و افزایش فعالیت سلول های مهم در داخل سیستم ایمنی بدن با سرما خوردگی مبارزه می کند.

مقاله مرتبط :   روند تغییر فشارخون در طول ورزش

۸- همچنین بیماری های دیگر

یک برنامه ورزشی مداوم می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های بسیار مختلفی از جمله سرطان، بیماری قلبی، دیابت و بیماری ریوی کمک کند. این قهرمان پیشگیری کننده، عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

۹- ورزش کردن باعث صرفه جویی در پول می شود

عضویت در باشگاه یا خرید تجهیزات ورزشی برای خانه می تواند گران باشد. با این حال سرمایه گذاری روی سلامتی تان، هم هوشمندانه است و هم با صرفه. برآوردها برای شرکت های بزرگ نشان می دهد که به ازای هزینه ای که صرف اقدامات سلامتی پیشگیرانه می شود ۷۱٫۲ برابر در هزینه های مراقبت های بهداشتی در آینده صرفه جویی خواهد شد. شما به عنوان مدیر عامل سلامتی تان، با انتخاب ورزش یک انتخاب هوشمندانه انجام می دهید.

۱۰- ورزش کردن اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد

ساده است، وقتی از نظر جسمی احساس بهتری داشته باشید، از نظر ذهنی نیز حس بهتری پیدا می کنید. افرادی که ورزش می کنند، افکار منفی کمتری در مورد خودشان و بدن هایشان دارند و در نتیجه از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند. بهبود اعتماد به نفس نه تنها می تواند به شما کمک کند که به اهدافتان دست یابید بلکه می تواند به شما تعادل و انگیزه ای بدهد که برای پیدا کردن موفقیت در زندگی به آن نیاز دارید.

منبع: مجله تناسب اندام


نویسنده مطلب:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.