بیماری میاستنی را می شناسید؟

دکتر نفیسی در آستانه برگزاری کنگره میوپاتی‌ها و بیماری‌های محل اتصال عصب عضله با اشاره به بیماری‌های اعصاب و عضله (نوروموسکولار)، اظهار داشت:بیماری‌های مربوط به این حوزه مهمترین آنها بیماری‌های التهابی عضلانی همچون پلی‌میوزیت و میاستنی است که خوشبختانه ایران جایگاه بسیار خوبی در تشخیص و درمان آن دارد. میاستنی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عضلانی بوده که شیوع آن از هر ۱۰ هزار نفر یک نفر بوده البته در ایران آمار دقیقی در این زمینه نداریم.

بیماری میاستنی

دبیر کنگره میوپاتی‌ها و بیماری‌های محل اتصال عصب عضله ادامه داد:بیماری میاستنی اگر به‌موقع تشخیص و درمان نشود می‌تواند برای فرد مبتلا کشنده باشد لذا باید به علائم و نشانه‌های ابتلا به این بیماری همچون افتادگی پلک، دوبینی، اشکال در تکلم و بلع همچنین خستگی‌پذیری عضلانی توجه داشت. علائم این بیماری ابتدا خفیف بوده و اگر تشخیص و درمان به‌موقع انجام نشود عضلات تنفسی را درگیر کرده و مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد می‌کند. همچنین شیوع این بیماری در زنان ۳ برابر مردان بوده و سن ابتلا نیز بیشتر ۲۰ تا ۴۵ سالگی است.

بیماری پلی میوزیت

وی در مورد بیماری پلی‌میوزیت گفت: این بیماری نیز یک مشکل التهابی عضلانی بوده و در همه سنین می‌تواند ایجاد شود و اصولاً از کودکی شروع و در نوجوانی و میان‌سالی دیده می‌شود. در سنین بالاتر از ۵۰ سالگی نیز نوع خاصی از این بیماری می‌تواند ایجاد شود.

دبیر کنگره میوپاتی‌ها و بیماری‌های محل اتصال عصب عضله  اضافه کرد: این بیماری در زنان و مردان تقریباً شیوع یکسانی داشته و نشانه آن ضعف عضلات دست‌وپا و درد در این ناحیه است و اگر به‌موقع  این درمان انجام نگیرد ناتوانی  غیرقابل‌برگشت همچون ناتوانی در راه رفتن برای بیمار بروز می‌کند.

نفیسی در ارتباط با برگزاری کنگره میوپاتی و اختلالات محل اتصال عصب و عضله، گفت: این کنگره ۲۵ و ۲۶ آذر ۹۵ با حضور صاحب‌نظران و متخصصان داخلی و خارجی در بیمارستان شریعتی تهران برگزار می‌شود، همچنین تمرکز اصلی در این کنگره بر تشخیص و درمان بیماری‌های میاستنی و میوپاتی‌های التهابی است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر حضور میهمانان خارجی از فرانسه و چند کشور دیگر، تمامی‌اساتید برجسته کشور در زمینه‌ی بیماری‌های نوروموسکولار سخنرانی خواهند داشت.

منبع: اینفو سلامت


نویسنده مطلب:




پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.